خراسان/ در شرایطی که از امروز امکان فروش 30 درصد سهام عدالت برای دارندگان این سهام به روش مستقیم فراهم می شود، سخنگوی شورای عالی بورس، از امکان وثیقه گذاری این سهام برای دریافت وام و کارت اعتباری خبر داد. از سوی دیگر، سامانه سهام عدالت برای دارندگان این سهام به روش مستقیم به منظور مشاهده ریز ارزش سهام شرکت های سرمایه پذیر آغاز به کار کرد.


به گزارش خراسان، انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت تا 15 خرداد تمدید شده است. در این حال، خبرگزاری تسنیم دیروز از راه اندازی سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت برای این سهامداران خبر داد. بر این اساس، مشمولان سهام عدالتی که قبلاً روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده اند، می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتیsahamedalat.ir و انتخاب گزینه «مشاهده دارایی سهام عدالت» جزئیات دارایی واقعی سهام عدالت خود را به تفکیک شرکت های بورسی و تعداد و ارزش هر سهم مشاهده کنند. به گزارش خراسان، به نظر می رسد این اقدام باید برای تمام مشمولان سهام عدالت فراهم می شد تا آن ها قبل از اتخاذ هر تصمیمی درباره مدیریت سهام، ریز دارایی های خود را مشاهده کنند.

2 روش فروش تا 30 درصد سهام عدالت از امروز
راه اندازی سامانه فوق در شرایطی است که از امروز، امکان فروش 30 درصد سهام عدالت برای دارندگان این سهام (به روش مدیریت مستقیم) به دو روش فراهم می شود. به گفته فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، در روش اول، مشمولان سهام عدالت (به روش مدیریت مستقیم)، می توانند با مراجعه به بانک ها تا 13 خرداد، به طور یک جا درخواست فروش 30 درصد سهام خود را ارائه کنند یا این که در روش دوم، این افراد به کارگزاری ها و سایت های منتخب شرکت سپرده گذاری مرکزی مراجعه کنند. در آن صورت این امکان را خواهند داشت که با توجه به صدور کد بورسی برای کلیه سهامداران عدالت، اقدام به فروش تک تک سهام شرکت ها در کارگزاری ها (تا سقف 30 درصد و با توجه به ریز سهام اعلام شده در سامانه فوق) کنند. برای آن هایی هم که فعال بازار بورس هستند، امکان مشاهده این سهام (و فروش تا 30 درصد آن) در سبد سهامی وجود خواهد داشت.

پیشنهاد وام در ازای وثیقه گذاری سهام عدالت
در این حال، سخنگوی شورای عالی بورس، جزئیات یک طرح که احتمالاً می تواند نظر فروشندگان سهام عدالت را تغییر دهد تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، حسن قالیباف اصل اظهار کرد: قابلیت وثیقه گذاری و استفاده از کارت اعتباری و وام بانکی توسط مشمولان سهام عدالت نیز در شورای عالی بورس بررسی شده و اکنون منوط به تصمیم گیری بانک مرکزی است. در این باره، سلاح ورزی عضو شورای عالی بورس و نایب رئیس اتاق بازرگانی نیز در یادداشتی خبر داد که از این هفته، با حمایت و موافقت دولت و بانک مرکزی، کارت اعتباری در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار می گیرد. وی افزود: با این تصمیم، سهامداران مجبور به فروش زودهنگام سهام با ارزش خود نیستند و بورس هم از تلاطم و نوسان در امان می ماند.