بازار/هر چه رونق بازار خودرو بیشتر می‌شود، کلاهبرداران نیز باهوش‌تر می‌شوند. افزایش سریع قیمت خودروها در چند ماه اخیر باعث شده تا خرید و فروشِ مطمئنِ خودروهای دست‌دوم حتی از قبل هم دشوارتر شود. اگر خوب حواستان را جمع نکنید ممکن است شما هم مثل مهندس ترابی در دام یکی از این کلاهبرداران حرفه‌ای بیفتید.

مهندس ترابی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های راه و ساختمانی معروف در تهران هستند که اخیرا یک سانتافه 2017 فول خریداری کرده‌اند. داستان خرید سانتافه جدید ایشان را از زبان خودشان بشنویم:
" من می‌خواستم یک سانتافه بخرم اما به دلیل مشغله کاری زیاد، وقت گشتن در سایت‌ها یا مراجعه به نمایشگاه‌ها را نداشتم. زمانی که دیدم قیمت‌ها به سرعت در حال افزایش است، تصمیم گرفتم زمان را از دست ندهم و از دوستم خواستم که یک سانتافه خوب برایم پیدا کند. او نیز بعد از چند روز گشتن در سایت‌های آگهی خودرو، با دو فروشنده هماهنگ کرد که برای بازدید از خودرو مراجعه کنیم.
یکی از فروشنده‌ها در یکی از خانه‌های لوکس شهرک غرب با ما قرار گذاشت که می‌گفت منزل خودش است. سانتافه در حیاط همان منزل پارک بود. با دیدن آن خانه و شنیدن صحبت‌های فروشنده و پذیرایی گرم او، به نظرمان رسید فرد بسیار ثروتمندی است و اعتماد ما کاملا نسبت او جلب شد. دوستم نیز کمی ماشین را بررسی کرد و سپس گفت که خودروی خوبی است و بهتر است آن را بخریم.
در نتیجه همان‌جا خودرو را قولنامه کردیم و بعد از گذشتن چند روز، هم تمام پول را پرداخت کردم و هم سند خودرو به نام من زده شد.
سپس به توصیه دوستم، برای انجام سرویس‌های دوره‌ای به یک نمایندگی معتبر مراجعه کردیم. در آن‌جا بود که آقای تعمیرکار به من گفت کیلومتر این ماشین دست‌کاری شده و بهتر است آن را کارشناسی کنم تا مطمئن شوم ایراد دیگری ندارد.
با سرچ در گوگل به سایت همراه مکانیک برخوردم و درخواست کارشناسی را ثبت کردم. در کمتر از یک ساعت بعد، یک کارشناس با کارت شناسایی و لباس فرم مخصوص شرکت رسید و با استفاده از دستگاه تست رنگ و دیاگ مخصوص بررسی خودرو من شد. او به من گفت که نه‌تنها این سانتافه سالم نیست، بلکه کاپوت آن رنگ شده، گلگیر آن تعویض شده و حتی شاسی‌های آن هم ضربه خورده و احتمالا این خودرو یک تصادف نسبتا شدید از جلو داشته است. در واقع دست‌کاری کیلومتر کمترین اتفاقی بود که برای سانتافه من افتاده بود!
برایم باورپذیر نبود من که سال‌هاست در کار ساخت و ساز هستم و تجربه زیادی از مواجهه با دلالان و کلاهبرداران دارم، اینطور سرم کلاه برود و حدود 100 میلیون تومان ضرر کنم. البته به وکیل شرکت اطلاع دادم که از فروشنده شکایت کند، بلکه بتوانم از او خسارت بگیرم. "

چگونه مهندس ترابی می‌توانست جلوی ضرر 100 میلیونی خود را بگیرد؟
اگر مهندس ترابی برای بررسی و تست خودرو از یک متخصص مطمئن کمک می‌خواست، هرگز چنین ضرر هنگفتی نمی‌کرد، حالا هم معلوم نیست آیا بتواند پول خود را زنده کند یا خیر.
بهترین راه حل برای معامله مطمئن خودرو، استفاده از روش نوین خرید و فروش خودرو است که در کشورهای مختلف جهان رواج دارد. Carvana مشهورترین شرکت خودرویی در آمریکاست که از این روش استفاده می‌کند.
• فروشنده‌ها صفر تا صد فروش خودرو خود را به کاروانا می‌سپارند تا کاروانا خودرو را در سایت آگهی کند، به تماس‌های خریداران پاسخ دهد و در نهایت با ارائه گزارش کارشناسی خودرو را بفروشد.
• خریداران نیز با توجه به میزان بودجه و نیاز خود به مشاوران کاروانا مراجعه می‌کنند. مشاوران تمام گزینه‌های پیشنهادی را به آن‌ها معرفی می‌کند و در نهایت نیز خریدار می‌تواند بهترین خودرو را با انجام خدمت کارشناسی بخرد.
خوشبختانه چنین روشی در ایران نیز وجود دارد. شرکت همراه مکانیک با تاسیس اولین و بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده در کشور، هم به فروشندگان کمک می‌کند تا خودروی خود را فقط با یک تماس و بدون یک ریال هزینه بفروشند و هم به خریداران کمک می‌کند تا بهترین خودروی کارشناسی‌شده را به همراه ضمانت پرداخت خسارت تهیه کنند.
کافی بود مهندس ترابی به صفحه خرید سانتافه در نمایشگاه همراه مکانیک به آدرس https://www.hamrah-mechanic.com/cars-for-sale/search?brand=hyundai&model=santafe سر می‌زد و انتخاب خودرو را به مشاوران همراه مکانیک می‌سپرد. آن وقت هم سانتافه کارشناسی شده با قیمت خوب می‌خرید و هم در صورت به‌وجود آمدن هرگونه مشکل احتمالی می‌توانست ضرر خود را جبران کند.