فارس/ شرکت هواپیمایی نروژ اعلام کرد که این شرکت خرید 97 فروند هواپیمای 737 مکس و دریم لاینر را لغو کرده است.

رویترز، شرکت هواپیمایی نروژ، اعلام کرد که خرید 97 فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس و دریم لاینر را لغو کرده و قصد دارد به خاطر زمین‌گیر ماندن هواپیماهای بوئینگ 737 مکس خود از شرکت هواپیماساز آمریکایی خسارت دریافت کند.
این شرکت هواپیمایی همچنین مدعی شده که موتورهای هواپیماهای 787 که پیشتر از بوئینگ تحویل گرفته نقص فنی داشته‌اند.
بر همین اساس هواپیمایی نروژ سفارش 92 بوئینگ 737 مکس و 5 فروند 787 دریم لاینر به همراه توافق دریافت خدمات طلایی از بوئینگ را لغو کرده است.

این در حالی است که بوئینگ از دیروز روند تست هواپیماهای 737 مکس خود را با حضور کارشناسان سازمان هوانوردی فدرال آمریکا برای دریافت دوباره مجوز پرواز آنها آغاز کرده است.

هواپیمایی نروژ گفته که در کنار لغو سفارش خرید از بوئینگ برای پس گرفتن پیش پرداخت سفارش و خسارت زمین گیر ماندن بوئینگ‌های 737 مکس و نقص فنی موتورهای هواپیمای 787 شکایت کرده است.

بوئینگ پیشتر گفته بود در حال همکاری با هواپیمایی نروژ برای حل چالش‌های پیش رو در شرایط بحران زده کنونی است.

بنا به بیانیه ارائه شده از سوی هواپیمایی نروژ موتورهای هواپیماهای دریم لاینر به نام ترنت 1000 توسط رولز رویس انگلیس تولید شده و ممکن است شرکت هواپیمایی علیه این شرکت انگلیسی هم اعلام دعوی قضایی کند.

شرکت هواپیمایی نروژ حتی پیش از شروع کرونا هم با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کرد و حالا شیوع ویروس صنعت هواپیمایی جهان را به زانو درآورده است.

به خاطر دو مورد سقوط، پرواز هواپیماهای 737 مکس از مارس سال گذشته در سراسر جهان ممنوع شده است.