ایلنا/ مدیرعامل تامین سرمایه مسکن با بیان اینکه پذیره نویسی مرحله دوم اوراق رهنی بانک مسکن انجام می‌شود گفت: ارزش این پذیره نویسی 10 هزار میلیارد ریال است و دو پارت 10 هزار میلیارد ریالی دیگر هم پذیره‌نویسی انجام می‌شود.

بهرنگ اسدی مدیرعامل تامین سرمایه مسکن با بیان اینکه پذیره نویسی مرحله دوم اوراق رهنی بانک مسکن انجام می‌شود گفت: ارزش این پذیره نویسی 10 هزار میلیارد ریال است و دو پارت 10 هزار میلیارد ریالی دیگر هم پذیره‌نویسی انجام می‌شود.
وی افزود: ظرفیت‌های بانک مسکن برای انتشار اوراق رهنی بسیار بالا است و برنامه ما این است که در افق پنج ساله تا 70 هزار میلیارد تومان اوراق رهنی منتشر کنیم. با توجه به نرخ مناسب این اوراق و کیفیت اعتباری آن، پیش بینی می‌کنیم که استقبال خوبی از این اوراق بشود.

اسدی ادامه داد: پشتوانه این اوراق 137 هزار فقره تسهیلات بانکی خرید مسکن با سود 9 تا 18.5 درصد است که میانگین سقف هر یک از این وام‌ها 24 میلیون و 600 هزار تومان بوده است.

مدیرعامل تامین سرمایه مسکن با بیان اینکه سررسید این اوراق دو ساله است گفت:‌ پرداخت اقساط هر سه ماه یک بار خواهد بود.

وی اظهار داشت: از آنجایی که منابع بانک برای ارائه تسهیلات محدود است با انتشار اوراق رهنی می‌توان چرخه اعطای تسهیلات را سریعتر کرد و افراد بیشتری بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

اسدی با بیان اینکه اوراق رهنی در ایران یک ابزار نوین است اما در سایر کشورها قدمت 60 ساله دارد گفت: وقتی که متقاضیان وام مسکن دریافت می‌کنند بین 10 تا 12 سال زمان می‌برد که این تسهیلات را تسویه کنند اما با انتشار این اوراق دیگر متقاضیان جدید معطل اخذ وام با تسویه وام‌های قبلی نمی‌مانند.