آخرین خبر/ رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مسکن و خودرو در همه کشور ها یک کالای مصرفی است ولی در کشور ما یک کالایه سرمایه ای است.

وی درباره طرح مجلس درباره مالیات بر خانه‌های خالی گفت: ما به دنبال آن هستیم که نرخ مالیات بر خانه‌های خالی به گونه‌ای انجام شود که برای افراد مقرون به صرفه نباشد که خانه خالی داشته باشند و باعث می‌شود که این افراد برای خانه‌های خود تصمیم بگیرند و در نتیجه نرخ مسکن و کرایه خانه پایین می‌آید.

وی بیان کرد: میزان عرضه و تقاضا در حوزه مسکن باید با یکدیگر متناسب باشد و رئیس‌جمهور اخیراً مطرح کرد که در تولید مسکن عقب ماندگی داشتیم که باید این مشکلات حل شود.

قالیباف گفت: حقوق طبقه ضعیف و مستضعف جامعه پاسخگوی تأمین معیشت آنان نیست و بعضاً نمی‌توانند مسکنی را اجاره کنند که در بسته اقتصاد مردمی پیشنهاد روشن ما این است که زمین رایگان یا ارزان قیمت برای ساخت و ساز در نظر گرفته شود.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۵۰ درصد از قیمت مسکن مربوط به قیمت زمین است که دولت باید از اموال و دارایی‌های خود زمین رایگان و یا با قیمت پایین برای ساخت و ساز در نظر گیرد و بهتر است که دولت به جای مدیریت در ساخت مسکن، زیرساخت‌های مسکن را فراهم کند.

وی با بیان اینکه ما باید به سمتی حرکت کنیم که تولید مسکن بهینه شود گفت: دانش فنی و بومی آن وجود دارد که یک نمونه آن برای ۶ هزار واحد مسکونی سرمایه گذاری شده است و باید این رویه ادامه یابد و فرآیند ساخت مسکن باید به این شکل شود.