نوداقتصادی/ قرار بود این هفته طی جلسه‌ای درباره تغییر کارگزار ناظر در فروش سهام عدالت تصمیم‌گیری شود که ظاهرا جمع‌بندی نهایی انجام نشده و به هفته آینده موکول شده است.


قرار بود در جلسه‌ای که این هفته برگزار می‌شود درخصوص تغییر کارگزاری ناظر سهام عدالت تصمیم‌گیری شود.
حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند در بیش از دو ماه گذشته اقدام به فروش سهام خود کرده‌اند اما عملکرد کند و ناقص کارگزاری‌ها و بانک‌ها موجب نارضایتی سهامداران شده است.
طبق گفته رئیس‌جمهور ۳۰ درصد دوم سهام عدالت در روز یکشنبه هفته آینده و برخی از این سهامداران به دنبال تغییر کارگزار ناظر هستند و می‌خواهند برای فروش ۳۰ درصد دوم سهام خود از یک کارگزاری دیگری استفاده کنند یا دیگر از بانک استفاده نکنند.
براساس این درخواست سهامداران، قرار بود در اوایل هفته جاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، کانون کارگزاران و شرکت سپرده‌گذاری در خصوص امکان تغییر کارگزار ناظر برگزار و تصمیم‌گیری شود.
اما پیگیری‌های حاکی از این است که در جلسه‌ این هفته درباره تغییر کارگزار ناظر شرکت‌کنندگان به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌اند، بنابراین تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و به هفته آینده موکول شده است.
سامانه‌های درگیر در موضوع آزادسازی سهام عدالت از ابتدا با مشکلاتی مواجه بودند، به نحوی که درخواست فروش برخی از سهامداران را ثبت نکرده‌اند.
برخی از سهامداران اظهار می‌کنند که بین چند هفته تا دو ماه از ثبت درخواست فروش سهام عدالتشان می‌گذرد اما هیچگونه وجهی دریافت نکرده‌اند و وقتی برای پیگیری با شماره ۱۵۶۹ یا کارگزاری‌ها تماس گرفته‌اند به آنها گفته شده که درخواست آنها ثبت نشده است.
از سوی دیگر چند هفته قبل نیز شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد که از دو میلیون متقاضی فروش، سهام ۶۰۰ هزار نفر به فروش نرفته و کارگزاری‌ها باید علت فروخته نشدن سهام را به سهامداران توضیح دهند.
بنابراین مشکلات و تعلل کارگزاری‌ها و بانک‌ها درباره فروش سهام عدالت موجب شده که برخی از آنها از فروش سهام خود پشیمان شوند، برخی دیگر به فکر تغییر کارگزار ناظر بیافتند و برخی دیگر نیز به بازار سیاه خریدوفروش سهام روی بیاورند.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar