خراسان/ معاون قضایی دادستان تهران از روند قطره چکانی معرفی متخلفان ارزی از سوی بانک مرکزی انتقاد کرد و از تشکیل 1200 پرونده در راستای تخلف 250 صادرکننده، همزمان با قرار تامین برای 1000 نفر و دستگیری 445 نفر خبر داد.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی نیز با اشاره به این که این متخلفین شرکت های بازرگانی خصوصی هستند، گفت: با بررسی آمار صادرات تا ۳۱ تیر ۹۹ گروه‌های جدیدی که تخلف ارزی دارند به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم.
به گزارش مهر، محمدرضا صاحبی پسندیده معاون قضایی دادستان تهران در برنامه گفتگوی ویژه خبری دو شب قبل در خصوص معرفی متخلفان ارزی به این قوه گفت: قوه قضاییه با روش قطره چکانی معرفی متخلفان ارزی موافق نیست و همه متخلفان باید معرفی شوند. لازم به ذکر است اخیراً بانک مرکزی اسامی 250 متخلف ارزی که بالغ بر 6.8 میلیارد یورو (7.6 میلیارد دلار) تعهدات ارزی ایفا نشده دارند را به قوه قضائیه اعلام کرده است. با این حال، به گفته اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه این آمار، تنها مربوط به 25 درصد ارزهای صادراتی است. صاحبی ادامه داد: برای ۲۵۰ متخلف ارزی که بانک مرکزی معرفی کرده است هزار و ۲۰۰ پرونده تشکیل شده، برای هزار نفر قرار تأمین کیفری صادر شده است و ۴۴۵ نفر هم بازداشت شده‌اند. سه روز قبل نیز 14 نفر در این زمینه بازداشت شدند که تخلف ارزی آن ها یک میلیارد یورو بوده است. معاون قضایی دادستان تهران افزود: بررسی سه ضابط قضائی از تخلف ارزی ۱۵۰ نفر که بانک مرکزی آن‌ها را معرفی کرده بود نشان می‌دهد یکی از مشکلات زمینه ساز این تخلفات، کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است.
وزارت اطلاعات شبکه اخلال‌گر یک میلیارد یورویی بازار ارز را منهدم کرد
وزارت اطلاعات اعلام کرد: شبکه متخلف ارزی که منجر به اتلاف سرمایه ارزی کشور شده، شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضایی، اعضای اصلی آن و تعدادی از مرتبطین شبکه مذکور در استان خراسان رضوی بازداشت شدند. به گزارش فارس با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، شبکه متخلف ارزی که با اغفال برخی افراد و سوء استفاده از کارت های بازرگانی آنان، حدود یک میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات مربوطه را در اختیار گرفته و در موارد غیر مجاز مصرف و منجر به اتلاف سرمایه ارزی کشور شده شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضایی، اعضای اصلی شبکه و تعدادی از مرتبطین شبکه مذکور در استان خراسان رضوی بازداشت شدند. همچنین با وجود گستردگی تخلفات و بررسی اسناد توقیفی، تحقیقات تکمیلی ادامه داشته و احتمال افزایش قابل ملاحظه ارقام تخلفات ارزی شبکه را که در کل کشور فعالیت می‌کردند متصور می سازد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar