خراسان/ ناهماهنگی ها و اختلافات دو وزارتخانه نفت و اقتصاد بر سر نحوه عرضه سهام پالایشی ها و تشکیل صندوق دارادوم که این روزها به بمب خبری تبدیل شده، بعد از ظهر دیروز تا حدودی رفع شد و وزیر اقتصاد از عرضه این صندوق در هفته اول شهریور خبر داد. اختلافات بر سر نحوه عرضه این سهام که از صبح دوشنبه علنی شده بود به ریزش سنگین بورس طی دو روز اخیر و بازگشت شاخص کل به زیر 2 میلیون واحد منجر شده بود.
وزیر نفت و اقتصاد: دارادوم عرضه می شود.


به گزارش خراسان، در اثر شوک خبر لغو عرضه دارادوم پالایشی، دیروز هم بازار سرمایه سراسر صف فروش بود به نحوی که شاخص کل دیروز با عقبگرد 65 هزار واحدی به زیر 2 میلیون واحد سقوط کرد. همه نمادهای بزرگ و بسیاری از نمادهای کوچک بازار دیروز صف فروش بودند. با این حال از عصر دیروز و بعد از اتمام زمان معاملات اخباری مبنی بر حل اختلافات و عرضه دارادوم در موعد مقرر منتشر شد. به گزارش فارس وزیر اقتصاد در این خصوص گفت: با رفع ناهماهنگی‌ها برای عرضه صندوق پالایشی موسوم به دارا دوم، این صندوق هفته اول شهریورماه به همه آحاد ایرانی تا سقف 5 میلیون تومان ارائه می‌شود. دژپسند توضیح داد:‌ در راستای تکلیف قانون بودجه مبنی بر واگذاری سهام دولت در شرکت‌ها قرار شد صندوق دارا دوم مرکب از باقی مانده سهام دولت در 4 پالایشگاه به آحاد مردم و تا سقف 5 میلیون تومان و با تخفیف 30 درصدی برای همه دارندگان کارت ملی از طریق بورس و بانک‌ها ارائه شود. دیروز وزیر نفت هم گفت: با ارائه پالایشگاه ها در بورس مخالف نیستیم بلکه موافقیم. اول گفتند در قالب ETF واگذار شود و بعد گفتند بلوکی می خواهیم عرضه کنیم. وقتی قرار باشد بلوکی عرضه شود دیگر به صورت ETF نمی شود عرضه کرد. ولی به هر طریقی بخواهند عرضه کنند ما با آن ها همکاری می کنیم.
علت مشکلات چه بود؟
در حالی که ناهماهنگی دو وزارتخانه و اختلافات آن ها در روز دوشنبه عیان شده بود و این موضوع منجر به ریزش سنگین بورس طی دو روز شد، وزیر نفت در اظهاراتی عجیب درباره این اختلافات گفت: اختلاف بین وزارت نفت با وزارت اقتصاد در این باره را عده ای بیکار بال و پر می دهند!! دیروز وزیر اقتصاد هم سعی کرد اختلافات را به سطوح اجرایی تقلیل دهد و گفت: «با وجود هماهنگی بین وزرا در مرحله اجرا ناهماهنگی ایجاد شده بود». گفتنی است تعلل چند ماهه وزارت نفت در انجام فرایند قانونی تشکیل دارادوم منجر به تصمیم جدید وزارت اقتصاد برای عرضه بلوکی سهام 4 پالایشگاه شده بود. در این شرایط وزیر نفت و شرکت پالایش و پخش بدون اشاره به تعلل چندماهه می گویند که تصمیم اخیر وزارت اقتصاد مبنی بر عرضه بلوکی بوده بنابراین تشکیل EtF لازم نبوده است! و اختلافات را هم به گردن عده ای بیکار می اندازند! گفتنی است طی دو روز اخیر اعتراضات مردمی شدیدی نسبت به این ناهماهنگی ها از سوی اهالی بازار سرمایه مطرح شد و در برخی کمپین ها نیز خواستار استیضاح دو وزیر شده بودند.
اعتراض جهانگیری
این اختلافات حتی صدای معاون اول رئیس جمهور را هم در آورد. به گزارش ایسنا، جهانگیری در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به وضعیت بازار بورس نوشت: «‏‎اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند. اعضای دولت باید به قول هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند. نباید برخی اختلاف نظرهای جزئی درون دولت برای زندگی مردم و روند جاری اقتصاد کشور مشکل ایجاد کند.»
دارادوم به شهریورماه می رسد؟
گفتنی است با وجود آن که صبح دیروز وزیر نفت از آمادگی برای ایجاد ETF خبر داد و وزیر اقتصاد هم بعد ازظهر موعد عرضه را هفته اول شهریور دانست، اما سازمان خصوصی‌سازی صبح دیروز (قبل از اظهارات وزیر اقتصاد) با رد آمادگی وزارت نفت اعلام کرد که دارا دوم در شهریور ماه عرضه نمی‌شود.  وی با اعلام این که عرضه دارا دوم در شهریور ماه انجام نمی‌شود، افزود: وقتی شرکت ثبت نشده است چطور باید در شهریور ماه عرضه شود؟ دستگاه تخصصی در عرضه دارا دوم وزارت نفت است و این وزارتخانه باید برود ابتدا شرکت ETF را ثبت و سپس اعلام پذیره‌نویسی کند، وقتی پذیره‌نویسی آن در بورس انجام شد سهام آن منتقل می‌شود. بنابراین به نظر می رسد با وجود اظهارات وزرای نفت و اقتصاد، باز هم باید منتظر مشکلات و تغییراتی در زمان عرضه باشیم. 
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar