خراسان/ در حالی که همچنان طرح موسوم به گشایش اقتصادی و به تعبیری دیگر، پیش فروش نفت همچنان محل بحث و چالش است، رئیس جمهور از تصویب کلیات این طرح استقبال کرد و گفت: امیدواریم پس از تصویب نهایی و تدوین شیوه اجرایی، دولت بتواند این اقدام را عملیاتی کند. در همین حال جزئیات شروط مجلس و قوه قضاییه برای اجرای این طرح و برخی مواضع جدید درباره پشت پرده های این طرح و تبعات آن مطرح شد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی را از جمله طرح های مبتنی بر اقتصاد مردم محور و گام مهمی برای مقابله با تحریم نفتی دشمنان دانست و با توجه به تصویب کلیات این طرح در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، اظهار امیدواری کرد پس از تصویب نهایی و تدوین شیوه اجرایی، دولت بتواند این اقدام را عملیاتی کند.
در همین حال سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شروط مطرح شده از سوی مجلس و قوه قضاییه درباره طرح فروش نفت در داخل را که در جلسه عصر دوشنبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شده بود، تبیین کرد. مهدی طغیانی در گفت وگو با تسنیم، گفت: رئیس مجلس مطرح کرده که هدف نباید صرفاً تامین بودجه باشد ضمن این که قطعا با توجه به شرح وظایف شورا مقابله با تحریم و هدایت نقدینگی باید مد نظر باشد، همچنین توجه به فروش نقدی به جای سلف و خرده فروشی نیز مورد تاکید مجلس است. رئیس قوه قضاییه هم شروطی را به عنوان خطوط قرمز در تصویب طرح دولت مطرح کرد که درباره نحوه فروش و تحویل نفت به خریدار و در اولویت بودن فروش میعانات گازی، ممانعت از تبدیل فرایند اجرای این طرح به عامل افزایش سرسام آور بدهی دولت در سال های آینده و لزوم ممنوعیت خرید یا بازخرید اوراق توسط بانک ها بوده است.
نماینده مردم اصفهان گفت: به طور خلاصه موضع مجلس و قوه قضاییه مبتنی بر این استدلال است که به منظور حل مشکلات امروز کشور، نباید معضلات بزرگ تری برای آینده اقتصاد ملی ایجاد کرد و بهترین مسیر برای بررسی این موضوع ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی و دریافت مجوز قانونی از مجلس است.
در همین حال احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با ایلنا، نهاوندیان را طراح فروش اوراق نفتی در بورس دانست و گفت: بنده در پیش جلسات کمیسیون شورای هماهنگی سران اقتصادی شرکت داشتم اما متاسفانه هیچ اسناد پشتیبانی و نتایج اجرای این مصوبه را در اختیار ما قرار ندادند. 
همچنین دیروز احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به طرح دولت برای پیش فروش نفت موضع تندی گرفت و در توئیتی نوشت: این آینده فروشی است. انتقال مشکلات از امروز به فردا. آقای روحانی ظاهراً می خواهد با پیش فروشی نفت سال های آینده به مردم، آنان از دولت غیر از طلب ریالی، دلار نیز طلبکار باشند. تا حالا امروزمان را با نفت سر می کردیم، بعد از این فردا را هم به نفت گره می زنیم. آقای روحانی قیمت دلار را ظرف 7 سال 6 برابر کرده اید. اگر دولت های بعدی مانند شما باشند، بدهی خود را چگونه بپردازند؟ این ساقط کردن کشور به دره فلاکت است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar