دنیای اقتصاد/رشد قیمت سهام شرکت‌ها در وال‌استریت، هنگامی که رکود بر اقتصاد آمریکا و جهان سایه افکنده است، می‌تواند اتفاقی عجیب باشد. این اتفاق وقتی عجیب‌تر خواهد بود که بدانیم بسیاری از شرکت‌های آمریکایی با کاهش چشمگیر درآمد و در مواردی با زیان‌دهی رو‌به‌رو شده‌اند. نشریه «اکونومیست» در گزارشی مفصل به بررسی روند تضعیف همزمان شرکت‌ها در بخش واقعی اقتصاد و رشد قیمت سهام آنها در بورس پرداخته؛ شرایطی که در کنار آینده مبهم بازار، ممکن است سرمایه‌گذاران را به امید کسب سود بیشتر به سوی پرتگاه هدایت کند.


باب چاپک، رئیس دیزنی، با شادی در یادداشتی گزارش‌های مالی سه ماهه این غول صنعت سرگرمی را در روز ۴ آگوست منتشر کرد. سرویس پخش ویدئو جدید آنها «دیزنی پلاس» در کمتر از یک سال توانسته ۶۰ میلیون مشترک به‌دست آورد. تقریبا در یک‌دهم مدتی که نتفلیکس برای جمع کردن این حجم از مخاطبان زمان گذاشت. مولان، فیلم سینمایی پر سر و صدای هالیوودی قرار است تا ماه سپتامبر به‌صورت آنلاین در دیزنی‌پلاس اکران شود. چاپک درباره وضعیت شرکت دیزنی در دوران همه‌گیری بیماری کرونا می‌گوید: «با وجود چالش‌های مداوم بیماری همه‌گیر، ما همچنان بر پایه موفقیت باور نکردنی دیزنی‌پلاس به رشد خود ادامه می‌دهیم.» درست پس از این سخنان قیمت هر سهم شرکت دیزنی در بورس نیویورک ۵ درصد افزایش یافت. اگر شما تنها بخش اول سخنان چاپک را بخوانید ممکن است نتیجه‌گیری کنید که دیزنی یک فصل درخشان داشته اما حقیقت این است که با بسته شدن پارک‌های دیزنی، خالی شدن سینماها و مشکلات و درگیری‌های فراوان شبکه تلویزیونی دیزنی‌پلاس با آگهی‌دهندگان، این شرکت در همین مدت زمان زیانی ۷/ ۴ میلیارد دلاری را متحمل شده است. به‌نظر می‌رسد تنها دلیل جذابیت سهم دیزنی در بورس این است که اوضاع می‌توانست به مراتب بدتر از شرایط کنونی باشد.

رکود اقتصادی و اثر تینا (TINA)
تجربه دیزنی قابل تعمیم به تمام شرکت‌های آمریکایی است. جایی که سرمایه‌گذاران به دنبال هرگونه نشانه‌ای از بازیابی اقتصادی و خارج شدن از رکود ناشی از شیوع پاندمی هستند. تولید ناخالص داخلی واقعی آمریکا در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۳۳ درصد کاهش یافته است. با این حال، نرخ بهره - و در نتیجه بازده دارایی‌های امن مانند اوراق قرضه خزانه‌داری- به صفر نزدیک شده و جریان پول را این‌گونه به سمت بازار سهام هدایت کرده است. قیمت سهام در آمریکا بیش از ۴۰ درصد رشد را از ماه مارس تاکنون تجربه کرده است. شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» که متشکل از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی است در آستانه رکوردی تاریخی قرار دارد. احساسی در میان سرمایه‌گذاران مبنی بر اینکه «There Is No Alternative - هیچ آلترناتیوی وجود ندارد» به حدی گسترده است که آنها به مخففی قدیمی رسیده‌اند: «تینا - TINA».

به بیانی دیگر می‌توان گفت؛ آخرین گزارش فصلی شرکت‌ها می‌تواند توجیه‌کننده درجه‌ای از خوش‌بینی باشد، اما ۳ ماه پیش وضعیت به اندازه‌ای نامشخص بود که بسیاری از بنگاه‌ها در همه‌جای جهان از ارائه راهنمایی‌های متداول خود درباره درآمدهای آینده بنگاه خودداری می‌کردند که این اتفاق در برخی نقاط برای نخستین بار رخ داد. تحلیلگران نیز با بی‌اعتمادی کامل به نقاط عطف، پیش‌بینی سود را کاهش دادند. البته اکنون به‌نظر می‌رسد که آنها ممکن است درباره نقاط تاریک بازار دچار اشتباهاتی شده‌اند.

نشانه‌های بهبود
محاسبات جاناتان گلوب از بانک کردیت سوئیس، نشان می‌دهد بنگاه‌هایی که گزارش فصلی اخیر را منتشر کرده‌اند - گروهی که ۸۴ درصد ارزش بازار شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ را تشکیل می‌دهند- ۲۴ درصد بهتر از تخمین‌هایی که زیان‌دهی آنها را پیش‌بینی کرد، عمل کرده‌اند.

علائم امیدوارکننده دیگری هم مشاهده می‌شود. مطابق داده‌های بانک مورگان استنلی که از سال ۲۰۰۴ هزینه سرمایه‌ای شرکت‌ها را ردیابی می‌کند؛ پس از سقوط ابتدای سال‌جاری هزینه‌های سرمایه‌ای بنگاه‌ها با سریع‌ترین رشد ماهانه مواجه شدند. سفارش‌های جدید برای کالاهای کارخانه‌ای نیز در ماه ژوئن ۲/ ۶ درصد افزایش یافت. بانک جی‌پی مورگان چیس نیز معتقد است چرخه بازیابی از تبعات اقتصادی کووید-۱۹ آغاز شده و تولید‌کنندگان پیش‌قراولان این بازیابی هستند. مایکل ویلسون از بانک مورگان استنلی، با اشاره به پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای که در حوزه درمان و واکسن‌های کووید-۱۹ رخ داده، گفت: بهبود در حال وقوع است.

بازار تاریک است
محاسبات دیوید کوستین از بانک گلدمن‌ساکس نیز  نشان می‌دهد در یک دوره سه ماهه معمولی، قیمت سود هر سهم ۵ درصد شرکت‌ها بالاتر از پیش‌بینی‌ها قرار می‌گیرد. او می‌گوید در گزارش‌های سه ماهه ۲۵ درصد شرکت‌ها در چنین شرایطی توصیف شده‌اند که نوعی خیمه‌شب‌بازی در زمینه مدیریت انتظارات است. اگر مطابق آنچه آمارهای رسمی نشان می‌دهند، بخش پایین‌دستی اقتصاد سقوط کرده باشد؛ باید در بخش خصوصی نیز نزول را مشاهده کرد. به‌صورت میانگین ۱۰ درصد از فروش سالانه شرکت‌های تشکیل‌دهنده شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ تا پایان ماه جولای سقوط کرده و برخی صنایع ضربات بزرگی را متحمل شده‌اند. درآمد شرکت‌های حوزه انرژی به نصف میزان خود و برای تولیدکنندگان کالاهای بادوام و غیراساسی به یک‌سوم رسیده است. درآمد شرکت‌های صنعتی نیز تقریبا شرایط مشابهی داشته است. به‌طور کلی، سود سالانه هر سهم بنگاه‌های آمریکایی به میزان یک‌سوم کاهش یافته، در حالی که این کاهش برای بنگاه‌های اروپایی - که تاریخی سود پایین‌تری دارند- کمتر از یک‌چهارم بوده است. به زبان ساده‌تر ارزش سهام شرکت‌های آمریکایی سقوطی بیش از شرکت‌های اروپایی را تجربه کرده است.

این بحران در میان شرکت‌های کوچک‌تر بسیار وضعیت بدتری دارد. محاسبات کوستین در تاریخ ۳ آگوست نشان می‌دهد درآمد فصلی شرکت حاضر در شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ حدود ۳۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. این رقم برای شرکت‌های حاضر در شاخص راسل ۲۰۰۰ شرکت‌های کوچک‌تر، تقریبا چیزی شبیه به نابودی کامل است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar