اقتصاد نیوز/ نماگر بورس روز یکشنبه را همچنان سرخ پوش اغاز کرد و رفته رفته این سرخی پر رنگ تر شد تا جایی که ۴۷ هزار واحد افت را در کارنامه روز یکشنبه به ثبت رساند.

بورس تهران در کشمکش سنگین عرضه و تقاضا معاملات هفته را آغاز کرد و بازگشایی سهام موجود در صندوق پالایشی یکم باعث شد که شاخص کل افت محدودی را در نخستین روز هفته جاری تجربه کند.
نمادهای پالایشی پس از ۱۷ روز در شرایطی باز شدند که تنها یک روز به مهلت خرید دارا دوم باقی مانده بود. این اقدام غافل‌گیرکننده در شرایطی که کمتر از ۳۰ دقیقه تا پایان معاملات باقی مانده بود بحث‌های بسیاری را با خود به همراه داشت.
بازگشایی ناگهانی نمادهای پالایشی فضای نسبتا پراضطرابی را میان معامله‌گران بوجود آورده بود . به طوری که تقریبا افت دسته‌جمعی را در اکثر نمادها شاهد بودیم و در ادامه ریزش های روز گذشته نماگر بورس  روز یکشنبه را همچنان سرخ پوش اغاز کرد و رفته رفته این سرخی پر رنگ تر شد تا جایی که 47 هزار واحد افت را در کارنامه روز یکشنبه به ثبت رساند.
در پایان معاملات روز، خروج پول حقیقی در حدود  700 میلیارد تومان به ثبت رسیده است این در حالیست که روز گذشته خروج پول حقیقی در  حدود 471 میلیارد تومان بود و ارزش معاملات خرد امروز بازار، 9858 میلیارد تومان بود .نزدیک به 80% نمادها در پایان بازار صف فروش داشتند که ارزش این صفوف 9000 میلیارد تومان میرسد. شاخص هم وزن نیز با افت 5 هزارو 800 واحد روی پلکان 422 هزارو 80 واحدی ایستاد.
برخی نگرانی‌ها از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و مکانیسم ماشه را دلیل این افت می‌دانند. عده‌ای نیز جو ناشی از بازگشایی پالایشی‌ها را دلیل این وضعیت ارزیابی می‌کنند به گفته کارشناسان ترکیبی از بی‌اعتمادی و بی‌تحلیلی در بازار سهام غالب شده است، که ماشه فروش را به سرعت فعال می‌کند. این فضا نمی‌تواند با حمایت‌های دستوری و مداخله‌ای تغییر کند. اتفاقا عدم دخالت در سازوکار بازار از توقف‌های بی‌دلیل گرفته تا حمله به حقوقی‌ها می‌تواند به شفافیت بازار کمک بیشتری کند و اعتماد سرمایه‌گذاران را نگه دارد.

پایان سرخ نماگر
شاخص کل بورس: 1,652,244.29 (47249.32-)
شاخص کل هم‌وزن: 422,080.69 (5617.82-)
ارزش معاملات: 9,070میلیارد تومان
حجم معاملات: 6.07 میلیارد سهم
سه نماد با بیشترین اثر منفی: فولاد، فارس و  فملی

بازار نقدی فرابورس
شاخص کل: 17,816.65 (304-)
ارزش معاملات: 3,655 میلیارد تومان
حجم معاملات: 1.4 میلیارد سهم
سه نماد با بیشترین اثر منفی: مارون، کگهر و  میدکونگاه منفی به ورود ناگهانی پالایشی‌ها
برخی معتقدند شوک این‌چنینی به بازار بیشتر به ایجاد هیجان و شائبه دستکاری در معاملات منجر شد. به عبارت دقیق‌تر، رفتارهای غیرشفاف در فضای فعلی که بازار نیز با نوعی بی‌اعتمادی عمومی درگیر است می‌تواند حساسیت‌ها را بالاتر ببرد و به نوعی بر آتش هم‌بستگی غیرعقلانی کلیت بازار با سهام پالایشی بدمد.
بیشترین ارزش معاملات در بین گروه های بازار مربوط به گروه پالایشی و بانکی به همراه فلزات اساسی بوده است که بیشترین درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند.  همچنین در بین گروه پالایشی نماد شبندر با 104 میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را در بین گروه های خود و گروه های بازار به خود اختصاص داده است. 44 سهم دارای صف خرید به ارزش 858 میلیارد تومان و 346 سهم نیز صف فروشی به ارزش 9000 میلیارد تومان دارند که نزدیک به 75 درصد از کل شرکت های بازار در کف قیمتی با افزایش عرضه مواجه شده اند. تلاقی سه رویداد طی بازار امروز که شامل اتمام مهلت پذیره نویسی پالایشی یکم و ثبت سفارش عرضه اولیه وسپهر به همراه اعلام وعده جشن پیروزی ملی برای مردم ایران توسط حسن روحانی سبب شد شاخص کل با اصلاحی 2.78 درصدی 47249 واحد کاهش داشته باشد همچنان سرانجام صندوق پالایشی یکم در هاله ای از ابهام به سر می برد
در آخرین روز پذیره‌نویسی دارا دوم موسوم به پالایشی یکم، چهار نماد زیرمجموعه این صندوق با وجود شروع سبز در پایان معاملات با فشار سنگین فروش مواجه شدند. همین موضوع برخی سرمایه‌گذاران را نسبت به خرید واحدهای این ETF دولتی مردد کرده است.
بررسی‌ها از آخرین قیمت چهار سهم شتران، شپنا، شبندر و شبریز نشان می‌دهد در مجموع تخفیف ۲۰ درصدی که برای این سهم‌ها بر اساس قیمت‌های ۴ شهریور در نظر گرفته شده بود، اکنون به حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar