خراسان/نگاهی به گزارش بانک مرکزی از وضعیت معاملات مسکن در تهران نشان می دهد در شهریور سال 99 ،تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۸هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسیده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد بیش از 203 درصد را نشان می‌دهد.

اکنون این پرسش مطرح است که این رشد شگرف را باید نشئت گرفته از چه عاملی دانست؟ آیا بازار مسکن با پدیده خوشایند رونق مواجه شده است یا دلایل دیگری وجود دارد؟
برای یافتن پاسخ این پرسش باید چند مولفه را درنظر داشت که شاید مهم ترین آن ها قیمت باشد.در گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر مربع بیش از ۲۴ میلیون تومان است به طوری که در شهریور ماه متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی شهر تهران نسبت به شهریور سال قبل بیش از ۹۱ درصد و نسبت به ماه قبل بیش از ۵و یک دهم درصد افزایش نشان می دهد که گویای آن است که افزایش معاملات با افزایش جدی قیمت نیز همراه بوده است، این موضوع نشان می دهد بخشی از افزایش معاملات ناشی از هجوم مشتریان اعم از واقعی و دلال به این بازار از ترس حفظ قدرت پول و گران تر نخریدن در آینده است، علاوه بر این ۳۸درصد واحدهای مورد معامله تا ۵سال ساخت یعنی نوساز بوده اند و سهم واحدهای زیر ۸۰متر نیز در این معاملات بالای ۵۵درصد است که این ارقام نیز نشان می دهد بخش قابل توجهی از تقاضا معطوف به تولیدات با متراژ کمتر است که خرید آن ها ارزان تر تمام می شود. وقتی این اطلاعات را در کنار آمار تولید مسکن یعنی تعداد ۷۶هزار و ۵۰۰ پروانه ساختمانی شهر تهران بگذاریم که کسری بالای ۱۰درصدی نسبت به جمعیت این شهر دارد، گویای آن است که افزایش معاملات مسکن بیشتر ناشی از تحریک تقاضاست تا رونق در این بازار.

نویسنده : حسین بردبار 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar