مهر/کنسرت ارکستر سمفونیک بیرمنگام که به افتخار صدمین سال تولد این ارکستر برگزار شد اولین اجرای موسیقی با حضور تماشاگران پس از همه‌گیری کرونا در انگلستان بود.
ارکستر سمفونیک "بیرمنگام" به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکسترهای قاره اروپا همزمان با یکصد سالگی خود، اولین کنسرت دوران کرونایی را به رهبری سیمون رتل یکی از رهبران پیشین ارکستر فیلارمونیک برلین اجرا کرد.
در این برنامه که هفته گذشته میزبان مخاطبان شهر یک میلیون و دویست هزارنفری بیرمنگام بود، کنسرتی به افتخار صدمین سال تولد این ارکستر پیش روی مخاطبان قرار گرفت. برنامه‌ای که به نوعی اولین کنسرت دوران کرونایی ارکستر سمفونیک بیرمنگام نیز محسوب می‌شود.

ارکستر سمفونیک بیرمنگام سال‌هاست جزو ارکسترهای رده اول اروپا به شمار می‌آید و رهبران بزرگی چون لسلی هوارد، آندریاس نلسون، کازاکی یامادا به‌عنوان رهبر مهمان، این ارکستر را هدایت کرده‌اند.
در این کنسرت علاوه بر حضور سیمون رتل به‌عنوان رهبر ارکستر، یک نوازنده مطرح ویولن با نام "شکوکانه ماسون" و یک نوازنده شناخته شده ساز سی تار با نام "روپا پانه سار" ارکستر بیرمنگام را همراهی می‌کردند. این در حالی است که اجرای آثاری از روبرت شومان، ادوارد الگار، آی آر رحمان، استراوینسکی و تعدادی دیگر از آهنگسازان مطرح موسیقی بخش‌های مختلف کنسرت ارکستر بیرمنگام را تشکیل می‌داد.

از نکات جالب توجه این برنامه می‌توان به اجرای "سرناد برای سازهای زهی" اثر ادوارد الگار اشاره کرد، قطعه‌ای که به نوعی یادآور خاطرات ماندگاری برای ارکستر بیرمنگام است، چرا که اولین کنسرت این ارکستر در ۵ سپتامبر ۱۹۲۰ توسط این آهنگساز رهبری شد.
اجرای موسیقی فیلم "میلیونر زاغه‌نشین" اثر ای آر رحمان نیز با تکنوازی سی تار جزو رپرتوار این کنسرت است. موسیقی متن فیلم "محمد (ص)" ساخته مجید مجیدی نیز اثر این آهنگساز بزرگ موسیقی فیلم است که از آثار مهم وی به شمار می‌آید اما علیرغم تلاش‌های نگارنده هرگز در کشورمان اجرا نشده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar