آخرین خبر/ این روزها دیگر صدای استاد از سرزمین آوا و نوا به گوش نمی رسد، او که عاشقانه زبان و فرهنگش را پاس می دارد و این روزها هم که بیماری در وجود نازنین این استاد نوای فولکور جا خوش کرده هنوز هم و غمش زبان تالشی است.

 آری او استاد صمد حبیبی است خواننده آئینی و اسطوره آواز تالش دولاب؛ او که نوایش، اصالت مردمان این سرزمین است، خطه ای که جایگاه آواها و نواهاست، تالشی که از صدای چهچه پرندگان تا جریان آرام آب رودخانه ها در میان جنگل ها و کوهها، خش خش برگهای درختان تا نوای لالایی مادران برگهواره  کودکانشان، صدای دفه بر تار و پود گلیم ، صدای زنگوله آویخته بر گردن گاوهایی که آزادانه در میان علفزارها و درختان جنگلها چرا می کنند و... .

استاد صمد حبیبی، از فرهیختگان این دیار، خواننده آئینی و اسطوره آواز تالش دولاب این روزها که در بستر بیماری است ایامش را به مرور خاطرات گذشته و روزهای پرشور خود در میان آوای فولکلوریک دیارش و یاد و عیادت دوستان و علاقمندانشان می گذراند.

این شاعر و استاد موسیقی اهل سنت رضوانشهری، که هم اکنون بر اثر سکته مغزی نیمه راست بدنش از کار افتاده، چندین قطعه کوتاه در مدح پیامبر مهربانی ها و حضرت ثامن الحجج (ع) و فصل پاییز خوانده است.

در این ویدیو نوای تالشی استاد صمد حبیبی در وصف امام رضا (ع) را مشاهده می فرمایید.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar