تسنيم/ تنها چند روز از تسکين داغ ملت ايران به دليل هتک حرمت عاشوراي حسيني در سال 88 توسط فتنه‌گران گذشته بود و حماسه تاريخي 9 دي خط بطلاني بر 8 ماه بحران و اغتشاشات گسترده فتنه‌گران کشيده بود که خبر ترور يکي از دانشمندان هسته‌اي کشورمان توسط نيروهاي اطلاعاتي بيگانه، کام مردم را مجددا تلخ کرد.

در واقع سال 1388 علاوه بر اينکه دوره پرتلاطمي در عرصه سياسي ايران بود، به عنوان نقطه آغاز يکي از مهمترين عمليات‌هاي تروريستي براي مهار برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران در عرصه جهاني محسوب مي‌شود.

دکتر مسعود عليمحمدي استاد دانشگاه تهران ساعت 7:30 صبح 22 دي 1388 هنگام خروج از منزل در اثر انفجار بمبي که در يک موتورسيکلت کنار منزلش جاسازي شده بود، به شهادت رسيد. پيکر استاد شهيد دکتر عليمحمدي، پنجشنبه 24 دي 1388 با حضور انبوه تشييع کنندگان در جوار امامزاده علي اکبر در شمال تهران به خاک سپرده شد

دکتر عليمحمدي استاد تمام فيزيک دانشگاه تهران و نماينده ايران در پروژه سزامي (مرکز تابش سينکروترون براي تحقيقات و علوم کاربردي در خاورميانه) بود.

وي که نخستين دانش آموخته دکتري فيزيک داخل کشور به شمار مي‌رفت تا زمان شهادت بيش از 80 مقاله در معتبرترين مجلات علمي جهان به چاپ رسانده و در سال 86 در بيست و يکمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي حائز رتبه دوم پژوهش‌هاي بنيادي شده بود.

دکتر عليمحمدي شهريور 1338 در تهران متولد شد. تحصيلات دانشگاهي‌اش را با قبولي‌ در مقطع کارشناسي رشته فيزيک در دانشگاه شيراز از سال 1356 آغاز کرد که در مجموع به دليل هفت ترم تعطيلي دانشگاه‌ها پس از انقلاب فرهنگي، هشت سال به طول انجاميد. وي با وجود دريافت امتياز استفاده از بورس تحصيلي‌ براي رفتن به خارج از کشور با قبولي در دوره‌ کارشناسي ارشد دانشگاه صنعتي شريف در سال 1364، تصميم به ادامه تحصيل در رشته‌ فيزيک در داخل کشور گرفت.

سه سال بعد همزمان با فارغ التحصيلي از اين دوره به عنوان يکي از پذيرفته‌شدگان اولين دوره‌ دکتري فيزيک دانشگاه صنعتي شريف در کنار ديگر دوستانش به تحصيل خود ادامه داد. تحقيقات پايان نامه‌ دکتري وي در زمينه‌ «نظريه‌ ريسمان» زير نظر دکتر حسام‌الدين ارفعي انجام شد. بعدها خود وي از يکي مقالاتش که در دوره دکتري راجع به مدل WZW با گروه (3) SU در تراز k= 3 نوشته بود به عنوان يکي از کارهاي مهمش ياد کرد.

وي در سال 1371 به عنوان نخستين دانش آموخته دوره‌ دکتري فيزيک در داخل کشور از پايان‌نامه خود دفاع کرد.

استاد علي‌محمدي پس از يک سال همکاري با دانشگاه تربيت معلم تهران از سال 1372 به طور رسمي به عضويت هيات علمي دانشکده‌ فيزيک دانشگاه تهران درآمد و در همان سال‌ها براي مدتي کارهاي پژوهشي خود را به همراه ديگر دوستانش در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي پي‌گيري مي‌کرد.

او تا لحظه‌ شهادتش در نهايت خلوص، از آن چه در توان داشت در جهت پيشرفت روز افزون کشور در زمينه‌ پژوهش، آموزش و مديريت علمي دريغ نورزيد. پس از تمام ارتباطش با پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي، تلاش‌هاي زيادي جهت راه‌اندازي پژوهشکده «فيزيک کاربردي» در دانشگاه علم و صنعت ايران کرد که به دلايلي اين تلاش‌ها به نتيجه‌ مطلوب نرسيد.

يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي وي، همواره تعريف روندي قانو‌ن‌مند بر وجود ملاک‌ها و معيارهاي علمي براي انتخاب مديران علمي بود. از جمله سمت‌هاي مديريت علمي او رياست گروه فيزيک، معاونت پژوهشي پرديس علوم و عضويت در هيات مميزي دانشگاه تهران بود.

عليمحمدي در زمينه‌ آموزش، معلمي توانمند وکم‌نظير بود. او کار تدريس را به گفته‌ خودش، از سال آخر کارشناسي يعني از سال 1363 با مربي گري آزمايشگاه آغاز کرده بود. وي درس‌هاي متنوعي از جمله‌ مکانيک کوانتومي، مکانيک کلاسيک، ذرات بنيادي، نظريه‌ ميدان‌هاي کوانتومي و مکانيک آماري را در دانشکده‌ فيزيک ارائه مي‌کرد. او همچنين کتاب مکانيک کوانتومي نوشته‌ ساکورايي را به همراه حميد‌رضا مشفق به فارس برگردانده است.

عليمحمدي با تمام فعاليت‌هايش، يکي از پژوهشگران تراز اول فيزيک ايران بود. او درسال 1386 يکي از برگزيدگان جشنواره بين‌المللي خوارزمي بود که طرحش رتبه‌ دوم پژوهش‌هاي بنيادي را کسب کرد.

*دستگيري و اعدام عامل شهادت دکتر علي‌محمدي

20 آذر 1389 وزارت اطلاعات، خبر دستگيري عامل اين بمب‌گذاري را اعلام کرد. «مجيد جمالي فش» عامل اصلي ترور شهيد دکترمسعود عليمحمدي و از اعضاي يکي از شبکه هاي تروريستي موساد بود. طبق اعترافات جمالي‌فش مشخص شد که وي در جريان سفر به خارج از کشور با عوامل سرويس امنيتي رژيم صهيونيستي موسوم به موساد ارتباط برقرار کرده بود و چندين نوبت با عوامل اين سرويس در کشورهاي مختلف ديدار و نهايتا براي دريافت آموزش‌هاي مربوط به ترور شهيد علي‌محمدي به اراضي اشغالي فلسطين منتقل و تحت آموزش‌هاي نظامي و تروريستي قرار گرفته بود.

جمالي‌فش پس از بازگشت به کشور، با تهيه مقدمات ارتکاب جنايت، نهايتا با بمب‌گذاري در يک دستگاه موتورسيکلت، اين دانشمند هسته‌اي کشورمان را در برابر خانه‌اش به شهادت رساند.

جمالي‌فش در مصاحبه‌اي که بخشهايي از آن در بخشهاي مختلف خبري سيما پخش شد، گفته بود "در سفري که به تل آويو انجام داديم، در پادگاني در اتوبان اورشليم -تل اويو با چند افسر ارشد اسرائيلي آشنا شدم و در آنجا آموزشهاي مختلف از جمله تعقيب و گريز -ضد تعقيب و چسباندن بمب زير خودرو را فرا گرفتم".

به گفته اين تروريست براي تمرين عمليات بمب‌گذاري با استفاده از موتور در اين پادگان آموزشهايي خاصي به او داده شده است.

جمالي فش در بخش ديگري از اين مصاحبه با تشريح جزئيات بيشتر گفته بود: پس از اينکه درباره ترور دکتر عليمحمدي از زواياي مختلف توجيه رواني و عملياتي شدم و چند بار عمليات بمب‌گذاري را در پادگاني در نزديک تل‌آويو تمرين کردم، ماکت بسيار دقيقي از منزل دکتر عليمحمدي و محيط اطراف منزل وي در اختيار من قرار گرفت تا کاملا با محيط و شرايط واقعي عمليات ترور وي آشنا شوم.
حکم اعدام اين عامل موساد، با تاييد راي دادگاه بدوي در ديوان عالي کشور، در تاريخ 25 ارديبهشت 1391 اجرا شد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد