ايرنا/ کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در هرات روز چهارشنبه با انتشار اطلاعيه اي، اخبار منتشر شده در باره دستگيري سه ايراني را واهي دانست و گفت که هنوز از سوي مقام هاي رسمي در اين مورد با کنسولگري صحبت و ارتباطي برقرار نشده است.

در اين اطلاعيه امده است: عرف و کنوانسيون هاي بين المللي ايجاب مي کند که اگر تبعه يا اتباع يک کشور در کشور ديگري دستگير شده، بايد نمايندگي سياسي کشور را از شخص دستگير شده مطلع کنند تا آن نمايندگي بتواند شخص يا اشخاص دستگير شده را احراز هويت کند.
پليس هرات روز گذشته (سه شنبه) خبر از دستگيري سه ايراني داده و مدعي شده که از دستگيرشدگان سلاح کمري به دست آمده است.
اطلاعيه کنسولگري ايران افزوده است که از طريق مکاتبه با دفتر نمايندگي وزارت خارجه افغانستان در هرات، خواستار فراهم کردن شرايط احراز هويت دستگيرشدگان شده است.
بر اساس اين اطلاعيه، به نظر مي رسد طرح اين مسائل ناشي از خودسري برخي مسئولان سطوح پائين و يک نوع فرافکني است، اما روابط جمهوري اسلامي ايران و افغانستان در سطوح عالي، نيک و دوستانه است و همکاري ها و رفت و آمدها، ميان مقام هاي دو کشور نشان دهنده دوستي ها است.
اطلاعيه در پايان اضافه کرده است که موضع و اقدامات جمهوري اسلامي ايران همواره در جهت بازسازي، دولت سازي و پذيرايي از مهاجران افغانستاني بوده و همه اين اقدام ها گوياي روابط دوستانه ايران و افغانستان است.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد