تسنيم/ رئيس‌جمهور امنيت را پايه‌ اصلي براي روند توسعه افغانستان و رفاه مردم اين کشور دانست و گفت: ايران از هيچ تلاشي براي کمک به ملت و دولت افغانستان دريغ نخواهد کرد.

حجت‌الاسلام حسن روحاني عصر چهارشنبه در ديدار "عبدالله عبدالله" رئيس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان که براي ابراز تسليت دولت و ملت افغانستان به مناسبت درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، در صدر هيئتي در تهران حضور يافته است، ابراز اميدواري کرد با تقويت ثبات سياسي و وحدت در افغانستان، بتوان پروژه‌هاي مشترک را هر چه سريع‌تر اجرايي نمود.

وي با قدرداني از تسليت دولت و ملت افغانستان، اظهارداشت: حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني از استوانه ها و ستون هاي ايران اسلامي بودند که در مسايل منطقه اي و بين المللي و از جمله در موضوع افغانستان ، پيوسته براي تقويت صلح و ثبات آن کشور تلاش مي کردند و اميدوارم همگان بتوانيم همان مسير و راه را در تلاش فيمابين ادامه دهيم.
روحاني تصريح کرد: دولت جمهوري اسلامي در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و خواهد ماند.

رئيس‌جمهور با اشاره به چارچوب هاي مناسبي که براي توسعه همکاري هاي دوجانبه ترسيم شده است ، گفت: توسعه بندر چابهار و تقويت شبکه هاي ريلي و از جمله اتصال راه اهن ايران به هرات مي تواند به توسعه همکاريهاي تهران – کابل شتاب بيشتري ببخشد.
روحاني در ادامه تروريسم را معضلي نه تنها براي افغانستان بلکه براي کل جهان برشمرد و بر ضرورت مقابله آن تاکيد کرد.

"عبدالله عبدالله" رئيس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان نيز در اين ديدار با ابلاغ پيام تسليت دولت و ملت کشورش به مناسبت درگذشت حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: آيت الله هاشمي رفسنجاني شخصيتي شناخته شده براي مردم افغانستان است و مردم ما هرگز کمکهاي ايشان بويژه در دوران سخت را فراموش نمي کنند.

رئيس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان همچنين با ارائه گزارشي از وضعيت داخلي و روند مذاکرات صلح در کشورش اظهارداشت: ايران همواره يار دولت و مردم افغانستان بوده و دولت ما مصمم است که روابط خود را در همه عرصه ها با جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور دوست و برادر توسعه دهد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد