ايرنا/ رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت ارتحال آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني را يک پيام بي نظيري دانست که 50 نکته قابل توجه در آن وجود دارد.

حجت الاسلام سيدرضا اکرمي روز چهارشنبه در مراسم گرامي داشت آيت الله هاشمي رفسنجاني در مسجد امام علي(ع) مرکز اسلامي پيامبر اعظم(ص) گفت: پيام رهبر معظم انقلاب که به مناسبت ارتحال آيت الله هاشمي صادر شد، داراي 50 نکته است و اين پيام را يک پيام بي نظيري مي دانم که از سوي معظم له تاکنون صادر شده است.
وي افزود: رهبر معظم انقلاب تاکنون و پس از ارتحال حضرت امام خميني(ره) براي هيچ شخصيتي اينگونه پيام نداده است و در حقيقت رفاقت 59 ساله معظم له با مرحوم آيت الله هاشمي به بيش از نيم قرن پيوند مي خورد که برادري خود را از بين الحرمين کربلا با فراز و نشيب هاي مختلف مي دانند.
اين عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز با اشاره به روايتي که مي فرمايد «في تقلب الاحوال علم مقادير الرجال» گفت: اگر مي خواهيد جايگاه افراد را بشناسيد، اين کار در فراز و نشيب ها ممکن است و پيام رهبر معظم انقلاب نيز درباره آيت الله هاشمي به همين روايت اشاره مي کند.

وي با بيان اين جمله رهبر معظم انقلاب که «هيج کسي براي من هاشمي نمي شود» گفت: ايشان سر سوزني مبالغه ندارند که چنين سخني را مي گويند. چون 59 سال با آيت الله هاشمي ارتباط داشت.
اکرمي گريزي به داستان حضرت يوسف زد و گفت: فرزندان يعقوب به يوسف ظلم کردند و حضرت يعقوب 40 سال خون دل خورد و در آيه 18 سوره يوسف آمده است که «يعقوب به فرزندانش گفت با خيالات خود يوسف را از من گرفتيد و صبري نيکو براي من بهتر است.»

وي افزود: مرحوم هاشمي نيز 51 سال خون دل خورد و تحمل کرد و گفت اگر صبر نکنم، پس چه کنم و در آيه پنجم سوره معارج مي خوانيم که «اصبر صبرا جميلا» و هاشمي سر سوزني از خط اسلام و قرآن و انقلاب و مبارزه با استکبار جهاني جدا نشد.

رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري به حميد ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و همه اساتيد، دانشگاهيان و دانشجويان توصيه کرد تا موضوعي تحت عنوان تشييع پيکر آيت الله هاشمي را موضوع پايان نامه قرار داده و به تحليل چيستي آن و علت حضور ميليوني مردم از نظر اجتماعي، فرهنگي، روانشناسي بپردازند که به انتشار کتابي چند صفحه اي منجر خواهد شد.
اکرمي افزود: تشييع پيکر آيت الله هاشمي از دانشگاه تهران تا حرم حضرت امام خميني(ره) را از نظر جامعه شناسي، روان شناسي، اخلاقي، سياسي و جهادي بررسي کنيم و آن را به تاريخ و آيندگان ارائه کنيم که مردم ايران باشعور و با شرف و با شهامت هستند و زمان انجام وظيفه خود را مي دانند.
اين پژوهشگر مذهبي اضافه کرد: در اين تحقيق ببينيد چرا مردم يک روز هاشمي را به رياست جمهوري برمي گزينند، چرا يک روز او را به کرسي رياست مجلس شوراي اسلامي مي نشانند و چرا يک روز با سه ميليون راي از استان تهران به عنوان نماينده مجلس خبرگان انتخاب مي شود و چگونه از سراسر کشور در مراسم تشييع پيکرش حاضر مي شوند.

وي با اشاره به آيه 96 سوره مريم از راز محبت هاشمي رفسنجاني در دل هاي مردم سخن گفت و افزود: اين آيه مي فرمايد «ان الذين امنوا وعملوا الصالحات سيجعل لهم الرحمن ودا» يعني خدا محبت کساني را که ايمان دارند و در مقام عمل نيز باورمند و آرمانگرا هستند، در دل ها مي اندازد.
اکرمي همچنين به سابقه آشنايي خود با مرحوم هاشمي پرداخت و گفت: يک بار قبل از پيروزي انقلاب اسلامي يک سرباز را در مقابل امام خميني(ره) ديدم که با ايشان به صورت مطمئن و محکم، مباحثه مي کرد و وقتي پرسيدم اين جوان کيست، گفتند او شيخ اکبر هاشمي است.

وي افزود: از سال 43 تا کنون هاشمي را به عنوان نويسنده کتاب اميرکبير، مترجم سرزمين فلسطين و خطيبي مي شناسيم که 18 سال در سنگر نماز جمعه به ايراد خطبه پرداخت و نوشتن تفسير راهنما را از زندان هاي رژيم طاغوت آغاز کرد و بعد از پيروزي انقلاب آن را به پايان رساند.

اکرمي از هاشمي رفسنجاني به عنوان يک مبارزي ياد کرد که هفت بار به زندان هاي طاغوت افتاد و در زمان جنگ به عنوان يک فرمانده هشت سال دفاع مقدس را مديريت کرد و فقط يک مبارز انقلابي و سياسي نبود بلکه يک مدير در صحنه هاي مختلف بود.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد