تسنيم/ رئيس‌جمهور لبنان، پس از سفر به عربستان سعودي گفت روابط نزديک کشورش با ايران، رقيب ديرينۀ عربستان، نبايد مانع برقراري ارتباط با جهان عرب باشد.

به نقل از پرس تي وي، ميشل عون در اظهاراتي که چهارشنبه در روزنامۀ سعودي الشرق الاوسط منتشر شد، گفت: «ما روابطي عادي با ايران داريم که نبايد مانعي بر سر برقراري روابط عادي ما با جهان عرب باشد.»

ايران يکي از حاميان ديرينۀ جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان است.

عون که حزب مسيحي وي با حزب‌الله هم‌پيمان است، گفت حمايت ايران از حزب‌الله مي‌تواند «به‌طور نامحدود» ادامه يابد.

عربستان سعودي در اسفند 1394 و بعد از گذشت نزديک به سه سال از اعلام وعدۀ دو هديۀ سه ميليارد و يک ميليارد دلاري عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه سابق سعودي، به ارتش و نيروهاي امنيتي لبنان، عقب‌نشيني خود را از اعطاي اين هديه به لبنان اعلام کرد.

منابع نزديک به عربستان در آن مقطع زماني اعلام کردند که اين تصميم عربستان در پي مواضع غيرهمسوي لبنان در روابط بين دو کشور اتخاذ شده است.

تعليق کمک‌هاي عربستان سعودي به لبنان پس از آن صورت گرفت که بيروت از تأييد بيانيۀ مشترک ضد ايراني در نشست‌هاي قاهره و جده سر باز زد.

چند هفته بعد، اتحاديۀ عرب جنبش حزب‌الله لبنان را يک «سازمان تروريستي» اعلام کرد. در جريان جنگ سوريه، حزب‌الله از بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه، حمايت مي‌کند. اين در حالي است که عربستان و ديگر کشورهاي عربي از حاميان معارضان مسلح دولت سوريه هستند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد