فارس/ رسانه آمريکايي نوشت: ايران ثابت کرده که دشمني با کفايت است و مي‌تواند با همين بضاعت نظامي آمريکا را اذيت کند.

نشريه آمريکايي «بيزينس اينسايدر» در گزارشي با توجه به شليک‌هاي هشداري ناوگان آمريکا در خليج فارس در چند روز قبل به سوي قايق‌هاي تندروي ايران نوشت: اقدام روز دوشنبه اولين مورد از نوع خود در سال جاري ميلادي و به دنبال دردسرهاي بسيار نيروي دريايي اين کشور عليه کشتي‌هاي آمريکا در سال 2016 بود.

يک تحليلگر ارشد انديشکده دفاع از دموکراسي‌ها در اين زمينه گفت، توانايي ايران در ضربه زدن به غرب و چالش عليه کشتي‌هاي آن‌ها در آب‌هاي بين‌المللي و نشان دادن قدرت نظامي با توجه به در اختيار داشتن نيروي نظامي کلاسيک و ضعيف نشان از مهارت اين کشور در برخورد ديپلماتيک و نظامي با آمريکا دارد.

وي در ادامه گفت: «با وجود اين‌که آمريکا ايران را به عنوان اولين کشور حامي تروريسم مي‌دان و اين کشور را در چند دهه گذشته تحريم کرده است، اما اين اقدام‌ها براي دفع خطر ايران کافي نبوده است. اين تحريم‌ها گامي مهم هستند اما تنها گام نمي‌باشند.»

وي در ادامه اظهار داشت: «آمريکا نياز دارد تا مطمئن شود که فرماندهان آمريکا و سنتوم ( مقر فرماندهي خاورميانه آمريکا) البته نه اين‌که هرکاري خواستند بکنند، اما دست بازي داشته و از لحاظ سياسي اين حس را نداشته باشند که دستشان براي دفاع از خودشان ،کشتي‌هاي آمريکا و شرکايشان در منطقه بسته نگه داشته شده است.»

«لاورنس برنانت» ناخداي بازنشسته آمريکا و تحليلگر حقوق دريايي به اين نشريه گفت که واکنش‌هاي ناوگان آمريکا بر اساس وضعيت کنوني تاکنون مناسب و بجا بوده است.

ديگر کارشناسان نيز بر اين باورند که خويشتنداري بيش از حد رييس جمهور آمريکا (اوباما) براي بهبود روابط با ايران موجب ترغيب شدت عمل ايران شده است.

«جرمي وگان» فرمانده سابق نيروي دريايي آمريکا نيز معتقد است شايد اهداف راهبردي دولت اوباما فرماندهان نيروي دريايي آمريکا را محدود به واکنش نشان دادن‌هاي آرامتر به تهاجم ايران نموده بود.

تحليلگر ارشد انديشکده دفاع از دموکراسي‌ها در ادامه تحليل خود با اشاره به برخوردهاي دريايي ايران و آمريکا در برهه جنگ تحميلي عراق عليه ايران در دهه هشتاد ميلادي گفت: «باوجودي که ايران کشوري کوچکتر با ارتش کلاسيک ضعيفتري است اما ثابت کرده دشمني با کفايت است که مي‌تواند مواردي را نيز فرا گيرد.»

وي با نام بردن از ايران به عنوان حامي تروريسم و کشوري که در آزمايش موشک‌هاي بالستيکش بر روي آن‌ها شعار محو اسرائيل از جهان وجود دارند، گفت: «اين پرتاب‌هاي موشکي در واقع موجب مي‌شود که آمريکا ضعيف به نظر آيد. ايران قصد دارد غرب را اذيت کند و امکان اين کار را نيز يافته زيرا آمريکا در متوقف کردن اميال هاي موشکي ايران شکست خورده است.

وي در خاتمه افزود که هزينه نبرد آمريکا با ايران بالا است و اين کشور تنها مجبور به تحمل اين تحريک‌ها است.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد