الف/ در پي فوت آيت الله هاشمي رفسنجاني و انجام مراسم خاکسپاريِ تاريخي ايشان در ايران، رسانه هاي مختلف خبري در سراسر جهان تحليل هايي در اين رمينه ارائه دادند که در ادامه به برخي از آنها اشاره شده است. در بررسي اجمالي گزارشها و تحليل ها رسانه ها، تلاش عامدانه آنها براي ترسيم فضاي خاص از صحنه تحولات سياسي ايران از يک سو و اتهام زني هايي جهت دار عليه آيت الله هاشمي رفسنجاني به وضوح قابل مشاهده است.

الجزيره انگليسي: درگذشت هاشمي تاثيرات کوتاه مدت و بلندمدت دارد
وب سايت الجزيره انگليسي در گزارشي با عنوان «درگذشت آقاي هاشمي موجب شکست اصلاحات در انتخابات خواهد شد» به درگذشت آقاي هاشمي رفسنجاني پرداخت و نوشت: اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور پيشين ايران در سن 82 سالگي درگذشت و در حال حاضر نبود وي براي اعتدال گرايان ايران که در آستانه انتخابات مهمي قرار دارند، به شدت حس مي شود.

الجزيره انگليسي نوشت: وي از حاميان اصلي رئيس جمهور حسن روحاني بود و بسياري بر اين باورند که حمايت هاي او بود که موجب پيروزي آقاي روحاني شد. بسياري از تحليل گران نيز بر اين باورند، درگذشت هاشمي مي تواند تاثيرات کوتاه مدت و بلند مدت زيادي در اوضاع سياسي ايران داشته باشد.

اين وب سايت نوشت: اولين چيزي که بعد از فوت آقاي هاشمي به نظر مي رسد، سخت تر شدن راه آقاي روحاني در انتخابات پيش رو است. نبود آقاي هاشمي مي تواند مشکلات زيادي را در جناح اعتدال گرايان و اصلاح طلبان ايجاد کند.

فايننشال تايمز: رفسنجاني مردي با شکست ها و دستاوردهاي بزرگ بود
تارنماي روزنامه «فايننشال تايمز» نوشت : روحاني 82 ساله اي که سياستمداري عملگرا شناخته مي شد و در سال هاي اخير از گروه هاي اصلاح طلب طرفداري مي کرد، در بيمارستان درگذشت.

فايننشال تايمز، آيت الله هاشمي رفسنجاني را چهره اي مهم و تاثيرگذار در انتخابات آينده رياست جمهوري توصيف کرد و نوشت: رفسنجاني از نزديکترين چهره ها به آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي ايران بود. او نقش مهمي در ايران ايفا مي کرد و با وجود حمايتش از اصلاح طلبان اما در مرکز حکومت باقي ماند. تحليلگران وي را فردي تاثيرگذار در امضاي توافق هسته اي مي دانند که باعث برداشته شدن تحريم هاي غرب عليه ايران شد. وي به عنوان چهره اي برجسته در عرصه سياسي ايران، نقش موازنه دهنده اي داشت که از گرفتارشدن محافظه کاران و اصلاح طلبان در ورطه تندروي جلوگيري مي کرد.

بنابر اين گزارش، درگذشت آيت الله رفسنجاني، رقابت هاي سياسي در ايران را پيچيده خواهد ساخت.

اين روزنامه در پايان با استناد به گفته هاي برخي چهره هاي سياسي در ايران نوشت: رفسنجاني مردي با شکست ها و دستاوردهاي بزرگ بود. مردم وي را به عنوان فردي مي شناسند که کشور را در لحظه هاي حساس و حياتي نجات داد.

اينديپندنت: درگذشت آيت الله رفسنجاني خبري تلخ است
روزنامه اينديپندنت مي نويسد: درگذشت آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني هنگامي رخ داد که احتمالا دوره اي سخت براي ايران در روابط اين کشور با جامعه بين الملل است؛ چرا که دونالد ترامپ و تيم رياست جمهوري او تهديد مي کنند که توافق هسته اي ايران را پاره خواهند کرد. درگذشت هاشمي، همچنين بدان معنا است که حسن روحاني، يک متحد بسيار مهم را در زماني بسيار حساس از دست داده است.

اينديپندنت در ادامه مي نويسد: تحليلگران هشدار داده اند که روحاني يک پشتوانه حياتي را، در زماني که بيشترين نياز را به او داشته از دست داده است و عنوان کرده اند: درگذشت رفسنجاني موجب تضعيف دولت خواهد شد و تاثير منفي بر اصلاح طلبان خواهد داشت.

واشنگتن پست: نبود هاشمي بر روي انتخابات آينده تاثيرگذار خواهد بود
روزنامه واشنگتن پست هم در تحليلي نوشت: علي اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور اسبق ايران يکي از تاثيرگذارترين شخصيتها در ايران از زمان انقلاب اسلامي و نيروي پيش برنده براي اصلاحات بود.

رفسنجاني نفوذ مهمي روي مجلس خبرگان داشت که جانشين آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر عالي ايران را انتخاب خواهد کرد. غيبت او همچنين مي‌تواند روي انتخابات رياست جمهوري ماه مي که در آن حسن روحاني عملگرا به دنبال انتخاب مجدد است، اثر بگذارد. در گزارشها آمده بود که روحاني که تحت حمايت رفسنجاني قرار داشت، به سرعت خود را به بيمارستاني که رفسنجاني به آنجا منتقل شده بود رساند و قطرات اشک بر چشمان او در زمان خروج از بيمارستان ديده شد.

اين روزنامه امريکايي البته ادعاهايي درباره دست داشتن هاشمي رفسنجاني در پرونده انفجار آميا در آرژانتين و همچنين سرکوب و «اعدام مخالفان» مطرح کرده است.

«رفسنجاني يکي از بنيانگذاران انقلاب اسلامي ايران و همراه و کمک کار آيت‌الله روح الله خميني رهبر انقلاب سال 1979 بود. او در مذاکرات محرمانه بين ايران و آمريکا در دهه 1980 که به رسوايي ايران کنترا منجر شد، نقش و مداخله داشت. چنين مذاکراتي، يکي از چندين تلاشهاي رفسنجاني براي يافتن راهي براي ترميم روابط با واشنگتن بود؛ روابطي که با گروگانگيري سفارت آمريکا در تهران دچار گسستگي و قطعي شده بود».

واشنگتن پست ضمن تکرار ادعاي دست داشتن هاشمي رفسنجاني در سرکوب و «ترور مخالفان در ايران و اروپا»، ادامه داد: «رفسنجاني در طول عمرش شخصيتي بحث برانگيز بود. در مقام رئيس‌جمهور مورد ناسزاي بسياري از ايراني‌ها قرار گرفت چون آنان او را به خاطر ترديدها و گمانها در خصوص استفاده از موقعيتش براي غني و تقويت ثروت خانواده‌اش ، فردي فاسد انگاشتند».

در بخش ديگري از اين يادداشت آمده است: رفسنجاني نقشي کليدي در انتخاب روحاني و همچنين پيشتازي او در انتخابات پارلماني ايفا کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد