تسنيم/ يک روزنامه سوئيسي در مطلبي به بررسي آينده مبهم و نامشخص توافق هسته اي ايران با غرب تحت رياست جمهوري "دونالد ترامپ" در آمريکا پرداخت.

به گزارش تسنيم، روزنامه سوئيسي " نويه زوريخه سايتونگ" در مطلبي نوشت: توافق اتمي ايران با غرب در برابر دوران نامشخص و مبهمي قرار دارد. تهران و واشنگتن درک متفاوتي از اين توافق دارند و روي کار آمدن "دونالد ترامپ" به عنوان رئيس جمهور آمريکا هم علامت سوال هاي ديگري را با خود به همراه خواهد آورد.

تقريبا حدود يک سال از اجراي رسمي توافق هسته‌اي ايران با غرب که در آن تهران موظف به اعمال محدوديت هايي در برنامه اتمي خود و غرب نيز موظف به لغو تحريم ها عليه تهران شد مي گذرد. اما آينده اين توافق نامعلوم است.

يک کميسيون بين المللي روز سه شنبه قبل از روي کار آمدن رسمي ترامپ در آمريکا که همواره توافق هسته‌اي ايران را مورد حمله قرار مي داد براي آخرين بار گرد هم آمدند.

يک نقطه اصلي مشاجره در جلسه روز سه شنبه وين مسئله تحريم هاي آمريکا عليه ايران بود. کنگره آمريکا قانون تحريم ها عليه ايران که در اواخر دسامبر سال گذشته منقضي مي شد را مجددا تمديد کرده است.

تهران پيش از آن با واکنشي سخت در اين باره هشدار داده و اعلام کرده بود که تمديد قانون تحريم ها عليه کشورش را نقض برجام از طرف آمريکا ارزيابي مي کند. وزير امور خارجه ايران نيز شکايت خود در اين باره را به کميسيون بين المللي وين که نمايندگاني از آمريکا، روسيه، چين، انگليس، فرانسه و آلمان هم در آن حضور داشتند برد.

به گفته يک نماينده روس در اين نشست اعتماد به توافق هسته‌اي تقويت شده است.

اين ديدار آخرين فرصت براي روشن شدن نقاط ابهام در توافق هسته‌اي قبل از روي کار آمدن ترامپ در آمريکا بود که با ورود وي به کاخ سفيد دوراني نامشخص تر و مبهم تر آغاز مي شود. البته هيچ کس نمي تواند پيش بيني کند که اين رئيس جمهور جمهوريخواه با توافق اتمي ايران چه مي کند. وي البته همواره شديدا به اين توافق انتقاد داشته است چرا که براي آمريکا امکان تجارت کمي در سايه آن به وجود مي آِيد.

چهره هاي مهم در تيم سياست خارجي ترامپ، ايران را دشمن اصلي ايالات متحده دانسته و يا در گذشته براي تغيير رژيم در اين کشور کار کرده اند. افراط گرايان در کنگره آمريکا سال گذشته سعي کردند از تجارت ايران با شرکت هواپيمايي بوئينگ آمريکا جلوگيري کنند. آن ها در اين راستا شکست خوردند چرا که اوباما اين تصميم آن ها را وتو کرد، البته آن ها تحت رياست جمهوري ترامپ مجددا براي تحقق اين هدف خود تلاش خواهند کرد.

اگر ايران بتواند ادعا کند که آمريکا توافق هسته‌اي را نقض کرده است مي تواند دوباره به صورت کامل برنامه اتمي خود را آغاز کرده و به گفته ناظران در طول دوازده ماه يک قدرت هسته اي شود. در چنين شرايطي اگر بقيه دنيا آمريکا را مسئول شکست توافق هسته اي دانسته و نخواهند روابط اقتصادي خود با ايران را متوقف کنند مخالفان اصلي ايران يعني آمريکا، اسرائيل و عربستان سعودي احساس انزوا خواهند کرد.

کارشناسان در درجه اول نگرانند که واشنگتن به توافق هسته‌اي با ايران پايبند نماند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد