ايسنا/ مهمترين رويدادهاي اين هفته به خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني، الزام کارگران ساختماني به ثبت‌نام در سامانه خدمات رفاهي و برگزاري نمايشگاه توانمندي‌هاي صادراتي بخش تعاون اختصاص داشت.

به گزارش ايسنا، درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در صدر اخبار اين هفته قرار گرفت.

علي ربيعي ـ وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در همين راستا آخرين توصيه آيت الله هاشمي رفسنجاني به خود را مورد اشاره قرار داد و گفت: در آخرين ديدارمان ايشان درباره بيمه بيکاري و بيمه فراگير اجتماعي براي اقشار فرودست جامعه صحبت کردند و تاکيد داشتند که اين موضوع بايد در کشور اجرايي و حداقل‌هايي براي اقشار محروم فراهم شود.

وي ساماندهي تشکل‌هاي کارگري را از جمله توصيه‌هاي مؤکد آيت الله هاشمي رفسنجاني عنوان کرد و گفت: يکي از خصوصيات بارز ايشان برنامه‌ريزي و درست کردن اجتماع براي حرکتها بود و از اين رو جامعه کارگري با وي انس ديرينه داشت.

به اعتقاد وزير کار، تدوين بخشي از قانون اساسي کشور در حوزه عدالت مرهون تلاشهاي آيت الله هاشمي رفسنجاني و شهيد بهشتي بوده است.

در هفته‌اي که گذشت دومين نمايشگاه توانمندي‌هاي بخش تعاون کشور با رويکرد صادرات در مصلاي تهران برگزار شد.

سيد حميد کلانتري ـ معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اين نمايشگاه حجم کل صادرات تعاوني‌ها در سال گذشته را يک ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار ذکر کرد و گفت: اين رقم امسال بايد از مرز ۲.۵ ميليارد دلار تجاوز کند و به سه ميليارد دلار برسد.

او عدم وابستگي به درآمدهاي نفتي را نيازمند توجه به اقتصاد دانش بنيان و تعاوني دانست و تاکيد کرد: بخش تعاون مي‌تواند در مسير حرکت به سمت اقتصاد دانش بنيان موثر باشد و ارزش افزوده بالايي براي کشور به ارمغان آورد.

کلانتري برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي را در خروج بخش تعاون از گمنامي موثر خواند و بر لزوم ايجاد برندهاي تعاوني تاکيد کرد.

وزير کار نيز در اين نمايشگاه از انتشار آمار سهم بخش تعاون خبر داد و گفت: سهام عدالت به زودي به سبد بخش تعاون بازمي‌گردد.

درخواست وزارت کار از کارگران ساختماني براي ثبت‌نام در سامانه خدمات رفاهي خبر ديگري بود که اين هفته منتشر شد.

بنابر اعلام وزارت کار از اين پس کليه خدمات مربوط به کارگران ساختماني تنها به افرادي تعلق مي‌گيرد که در سامانه www.samanehrefah.ir ثبت نام کرده باشند.

در سالهاي گذشته برخي افراد سودجو که مهارتي در زمينه ساختمان نداشتند با اخذ کارت مهارت فني خود را به عنوان کارگر ساختماني معرفي کرده و اقدام به بيمه در چارچوب قانون کارگران ساختماني کرده‌اند که اين کار خلاف قانون است و وزارت کار بر اين اساس کارگران ساختماني فاقد بيمه را براي قرار گرفتن تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي و کارگران ساختماني بيمه شده را به منظور پالايش مجدد آنها ملزم به ثبت‌نام در سامانه www.samanehrefah.ir کرده است.

الزام گذراندن دوره‌هاي آموزش ايمني خبر ديگري بود که اين هفته از سوي مديرکل بازرسي کار وزارت کار اعلام شد.

آنطور که اصابتي گفته اين دوره‌ها براي کارفرمايان، کارگران و کارآموزان الزامي است و از طريق آن مي‌توان تعداد زيادي از کارکنان را در برنامه‌هاي ايمني و بهداشت شريک و سهيم کرد.

دبير شورايعالي حفاظت فني با بيان اينکه دوره‌هاي آموزشي بايد در شناسنامه شغلي کارگران درج شود، گفت:عدم آموزشهاي لازم و مرتبط با ايمني کار و آشنا نبودن افراد با خطرهاي موجود در محيط کار منجر به حادثه و خسارتهاي جبران ناپذير مي‌شود.

وي با بيان اينکه هر کارگري مسئول ايمني و بهداشت کار خود است، تاکيد کرد: کارفرمايان و مسؤولان مکلفند پيش از بکار گماردن کارگران و کارآموزان نسبت به ارايه آموزشهاي ايمني متناسب با نوع کار به آنان از طريق مراجع ذيصلاح اقدام کنند و توانمندسازي مسئولان ايمني مستقر در کارگاهها را مدنظر قرار بدهند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد