جام نيوز/ محمد صادق خرازي ، بنيانگذار و رئيس شوراي مرکزي حزب نداي ايرانيان در گفتگو با خبرنگار يورونيوز در تهران، با اشاره به خط مشي اکبر هاشمي رفسنجاني در دوره طولاني حيات سياسي وي، درگذشت رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را به مثابه «شکسته شدن کمر اصلاحات» در ايران توصيف کرد.

آقاي خرازي در پاسخ به پرسشي درباره جايگاه اکبر هاشمي رفسنجاني در دوران جمهوري اسلامي گفت: «وي در دوره پس از انقلاب همواره دومين شخصيت ايران بود. اگرچه نفر دوم رسمي کشور نبود. اما در تمام حوادث و بحران ها و روزهاي سخت و دشوار نزديک ترين شخصيت به امام [خميني] و رهبر انقلاب بود.»

به گزارش شبکه يورونيوز، سفير پيشين ايران در فرانسه در پاسخ به سوالي درباره تاثير نبود «آقاي هاشمي رفسنجاني در عرصه سياست ايران، به ويژه در آستانه انتخابات رياست جمهوري گفت: «معتقدم وزنه اي به نام آقاي هاشمي را که از دست داديم هم براي کشورخسران بزرگي است و هم کمر اصلاحات شکست.»

آقاي خرازي افزود: «البته نظام ما يک نظام نهادينه شده است و بر افراد استوار نيست اما شخصيت ها بي تاثير نيستند. هم رهبري مشاور اميني را از دست داد و هم اصلاحات شخصيت بي نظيري را – که حامي و پشتيبان آن بود- از دست داد.»

وي همچنين با اشاره به سير تغييرات بينش سياسي آقاي رفسنجاني، نگاه او به اسلام، ايران و جهان را يک مکتب فکري توصيف کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد