جام نيوز/ آزادي حلب توسط نيروهاي مقاومت، حزب‌الله، ايران و روسيه در ماه گذشته آن‌قدر مهم و تاثيرگذار بود که باعث شده تا پرده‌ها کنار رود و توانمندي محور مقاومت در تحولات ميداني منطقه غرب آسيا براي همه مخصوصا غربي‌ها بيش از پيش مشخص گردد. رسانه‌هاي متعددي همچون وال‌استريت‌ژورنال در اين مدت به «ناتواني» ائتلاف غربي- عربي به رهبري آمريکا در برابر خواست و اراده جبهه مقاومت اشاره کرده بودند.

در اين مدت هم‌صدا با رسانه‌ها، سياستمداران غربي همچون سناتورهاي آمريکايي هم به قدرت نيروهاي تحت امر مقاومت اذعان کردند .

اما در تازه‌ترين مورد از اين اظهار نظرها ، «فرانسوا فيون»، نخست‌وزير سابق فرانسه در مصاحبه‌اي گفته که «به طور کلي مي‌توان گفت روسيه ايران و ترکيه کنترل اوضاع در خاورميانه را برعهده گرفته و در اين منطقه پيش قدم هستند.

امروزه صداي فرانسه در سطح بين المللي شنيده نمي‌شود در نتيجه بايد به منظور برجسته کردن وجهه و تصوير کشورمان اقداماتي انجام دهيم.» وي که با ايتارتاس مصاحبه‌ مي‌کرد اين را هم گفت که، ديپلماسي فرانسه با انجام اشتباهات متعدد از تماشاي اين روند شرمسار شده‌‌اند. سال ۲۰۱۷ زمان آن رسيده که به طور قاطعانه ديپلماسي فرانسه در جهان را تغيير دهيم به همين منظور بايد براي تقويت توانايي‌هاي نظامي فرانسه اقداماتي انجام دهيم. من مي‌خواهم نفوذ و وجهه جهاني فرانسه را برجسته سازم.»

نظرسنجي‌هاي جديد حاکي از آن است که، فرانسوا فيون نخست‌وزير سابق و نامزد حزب محافظه‌کار مي‌تواند در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري ، مارين لوپن رهبر جبهه ملي را شکست دهد. اين انتخابات تا پنچ ماه ديگر برگزار خواهد شد. نظرسنجي موسسه «آيفوپ» نشان مي‌دهد که فيون قادر به کسب 64 درصد آرا خواهد بود و لوپن در دور دوم انتخابات رياست جمهوري تنها 36 درصد آرا را کسب خواهد کرد.

به نظر مي‌رسد پيشتازي «فيون» و گمانه‌زني‌ها بر پيروزي وي در انتخابات به خاطر مواضع شفاف وي است. وي بارها در مناظرات انتخاباتي خود قول داده که از اتخاذ سياست‌هايي که موجب ذلت فرانسه مي‌شود، جلوگيري کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد