باشگاه خبرنگاران/ "باور 373" علاوه بر توانايي درگيري با اهداف آيروديناميک، توانايي درگيري با موشک‌هاي بالستيک، کروز و همچنين موشک‌هاي ديگر را دارد.

نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران از گذشته تا به امروز، فراز و نشيب‌هاي زيادي را گذرانده‌اند؛ به طوري که در زمان رژيم پهلوي به طور کامل، وابسته به کشورهاي غربي بودند و تمام تجهيزات خود را از آن‌ها و با صرف مبالغ زيادي خريداري مي‌کردند و در مقابل، آن‌ها نيز هيچ بهايي به متخصصان داخلي نمي‌دادند.

اين روند ادامه داشت تا پس از پيروزي "انقلاب اسلامي" و سقوط رژيم پهلوي نيروهاي مسلح ايران که دچار دگرگوني و تحول شده بودند، دست به کار شدند و توانستند بعد از "جنگ تحميلي"، با غنيمت‌هايي که از جنگ گرفته بودند و با روش "مهندسي معکوس"، تجهيزات خود را بازسازي و بازطراحي کنند و بدين ترتيب، نيروهاي متخصص، جوان و انقلابي ايران، دست به کار عظيمي زدند و طراحي و ساخت انواع تجهيزات نظامي را در دستور کار خود قرار دادند.

در همين راستا اين جوانان توانستند در ابتدا کار طراحي انواع جنگنده‌ها، تانک‌ها، و نفربرها را در پيش بگيرند و پس از آن هم کار ساخت آن‌ها را آغاز کردند که نتيجه آن، توليد جنگنده‌هاي "آذرخش" و "صاعقه" در نيروي هوايي، تانک‌هاي "کرّار"، "ذوالفقار" و "صمصمام" در نيروي زميني و انواع قايق‌هاي تندرو و ناوشکن در نيروي دريايي ايران بود اما در اين ميان، جاي خالي يک سامانه پدافندي براي ايجاد يک آسمان امن‌تر از قبل احساس مي‌شد که نيروهاي مسلح کشور، اين نياز را حس کردند و کار طراحي و ساخت آن را آغاز کردند که نتيجه آن، طراحي سامانه "باور 373" بود.

** مشخصات سامانه "باور 373"

"باور 373" که در زمره سامانه‌هاي موشکي برد بلند است و در کشف و رهگيري اهداف مورد نظر توانمندي‌هاي خوبي دارد و همه مراحل طراحي و توليد آن را نيروهاي بومي و علمي کشور طي کرده‌اند، در 29 فروردين 1394 و در سالروز ارتش جمهوري اسلامي ايران از آن رونمايي شد و در حضور وابستگان خارجي که در مراسم حضور داشتند، از مقابل جايگاه رژه رفت که اين کار موجب تعجب همگان شد.

اين مسئله، کارشناسان نظامي جهان را وادار به واکنش و اظهارنظر درباره اين سامانه کرد. به تصور اين کارشناسان، سامانه موشکي "باور 373" ايراني بسيار پيشرفته‌تر از "اس300" روسي است. با طراحي، ساخت و توليد انبوه پروژه "باور 373"، در آينده‌اي نزديک صاحب سامانه‌اي خواهيم شد که برتر از پيشرفته‌ترين سامانه هاي روز دنيا مانند "اس 300" و "پاتريوت" خواهد بود. در پروژه "باور 373" بسيار تلاش شده تا با توجه به تغيير جنس تهديدات عليه جمهوري اسلامي ايران، به سامانه‌اي دست پيدا کنيم که علاوه بر تاکتيکي بودن، پاسخگوي تهديدات در کوتاه برد، ميان‌برد و بلندبرد باشد.

سامانه "باور 373" از هر لحاظ پيشرفته‌تر از سامانه‌هاي همچون "اس 300" بوده اما نکته قابل‌توجهي که اين سامانه را از بقيه متمايز مي‌کند، "توانايي حمل و شليک" انواع موشک‌ها در بردهاي مختلف است؛ به گونه‌اي که اگر "اس 300" در برخي موضوعات خلاء داشت، در طرح بومي اين سامانه، اين خلاءها برطرف شده و طراحي مفهومي بسيار خوبي روي آن انجام گرفته و در همين راستا "وزارت دفاع" در خصوص موشک‌هاي آن نيز پيش‌بيني کرده که اين سامانه با دو يا سه نوع موشک در لايه‌هاي مختلف بتواند وارد عمل شود.

با نگاهي به ويژگي‌هاي "باور 373"، دقيقاً مشخص مي‌شود که در طراحي اين سلاح دفاعي، ويژگي‌هاي برتر سامانه‌هاي مشابه ساخته شده در دنيا مورد مطالعه دقيق قرار گرفته و در نتيجه، سامانه‌اي با امکانات متنوع از نظر مأموريتي پديد آمده که به طور خاص، در مقايسه با سامانه "اس 300" مورد سفارش ايران، "باور 373" توانايي درگيري با اهداف متنوعي را دارد که اين به دليل ماهيت متفاوت تهديدات پيش روي ايران در قياس با روسيه است.

** باوري که در نيروهاي مسلح باور شد

پس از اينکه اولين نمونه از سامانه پدافند هوايي ايراني رونمايي شد، مسئله مطرح، انتخاب نامي مناسب براي اين سامانه بود. البته در ابتدا برخي‌ها به آن سامانه "اس 300" ايراني مي‌گفتند که اين کار اشتباه بود چراکه اين سامانه از "اس 300" پيشرفته‌تر است و به همين دليل، کار انتخاب نام براي پدافند ايراني را سخت کرد تا اينکه قرار شد اين سامانه را با نام سامانه "باور 373" معرفي کنند که در همين راستا امير فرزاد اسماعيلي فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء در خصوص نام سامانه بومي جايگزين "اس 300"، گفت: نام سامانه بومي "باور 373" از القاب "رسول‌الله‌" (صلوات‌ الله‌ عليه‌ و آله) در حروف ابجد بوده و "باور" نيز يعني ما باور داريم که اين کار انجام مي‌شود.

** سامانه موشکي "S 300" يار کمکي "باور 373" در دفاع از ايران

"S 300" يک سامانه موشکي سطح‌ به‌ هواي دوربرد و خودکششي با قابليت استفاده در تمامي ارتفاع‌هاست که در اواخر دهه 1970 توسط شرکت همکاري‌هاي صنعتي "آلماز" براي نيروي دفاع هوايي شوروي ساخته شد. مدل‌هاي مختلف اين موشک، در نام‌گذاري ناتو با نام‌هاي "سام 10"، "سام 12" و "سام 20" شناخته مي‌شوند.

اولين مدل اين موشک، با نام "S 300-P" براي نخستين بار در سال 1979 در شوروي عملياتي شد؛ هرچند تکامل آن از سال 1969 به منظور ساخت موشک سطح به هوايي با برد 75 کيلومتر که هم در نيروي زميني و هم در نيروي دريايي استفاده شود، آغاز شده بود. اين موشک در ابتدا براي رهگيري هواپيماها و موشک‌هاي کروز ساخته شده و بعدها توانايي رهگيري موشک‌هاي بالستيک نيز به آن افزوده شد.

اکنون با توجه به دستاوردهاي که جمهوري اسلامي ايران در زمينه نظامي توليد کرده، جايگاهش بيش از پيش ارتقا خواهد يافت و بايد منتظر ماند و ديد در سال‌هاي آينده جوانان انقلابي ايران دست به چه کار عظيمي خواهند زد؟

از جديدترين مدل‌هاي اين سامانه مي‌توان به سامانه "S 300-PMU" اشاره کرد که يکي از پيشرفته‌ترين موشک‌هاي زمين به هواست و توانايي آن را دارد تا اهدافي واقع در ارتفاع‌ حداکثر 27 کيلومتري را منهدم سازد.

اين سامانه، توانايي پيگيري همزمان 100 هدف و درگيري همزمان با 12 هدف ديگر را دارد. زمان آماده‌سازي آن، حدود 5 دقيقه و موشک‌هاي آن از نوع انبارشونده‌ است که مانند مهمات معمولي نياز به هيچگونه نگهداري در مدت عمر مفيد خود ندارند.

اما نکته مهمي بايد مورد توجه قرار بگيرد اينکه همانطور که گفته شد، قابليت "باور 373" از سامانه‌هاي مشابه مانند "اس 300" بسيار بيشتر است و همين امر موجب مي‌شود تا بتوان عنوان يار کمکي را به سامانه "اس 300" براي کمک به "باور 373" براي دفاع از ايران و امن کردن آسمان کشور داد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد