خبرآنلاين/ سيدحسين موسويان در گفتگو با شبکه قطري الجزيره، چند ويژگي برجسته آيت الله را برشمرد.
به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين در اين گفتگو که صادق زيباکلام و همچنين گرانمايه، ديگر کارشناس سياسي نيز شرکت داشتند، موسويان مهمترين ويژگيهاي آيت الله را برشمرد.

اهم مطالبي که سيدحسين موسويان، عضو ارشد تيم پيشين هسته‌اي کشورمان در اين گفتگو مطرح کرد، بدين شرح است:

*رفسنجاني مرد صلح و همکاري در روابط خارجي و توسعه و سازندگي درايران بود.

*او در پيدايش نظام جمهوري اسلامي نقش مهمي ايفاء کرد و سالها تبعيد و زندان و شکنجه را بجان خريد.

*در پروسه انتقال از نظام شاهنشاهي به نظام جمهوري اسلامي نقش مهمي داشت بگونه اي که مردم با سلامت و آرامش طي انتخاباتي به نظام جمهوري اسلامي و
قانون اساسي راي دادندوپروسه تنقال از يک نظتم به نظامي ديگر بخوبي انجام شد.

*بعد از استقرار جمهوري اسلامي با فرماندهي موثر توانست جنگ رابنحو شايسته مديريت و آبرومندانه به پايان برساند.

*بعد از جنگ نهضت سازندگي را در ايران براه انداخت تا کشور بازسازي شود.

*بعد از رياست جمهوري هم نقش کليدي در ممانعت از چرخش انقلاب به سمت افراطگرايي راست يا چپ داشت بطوريکه مهمترين ميراث او را ميتوان طرز

تفکر اعتدالي و نفي افراط گرايي در سياست داخلي و خارجي دانست.

*او مجددانه تلاش کرد که کشور و ملتي معتدل و پيشرفته، شايسته دين و تاريخ ايرانيها ساخته شود بنحويکه با همسايگان هم در صلح باشند.

*تشييع جنازه هاشمي، بعد از امام، بزرگترين تشييع جنازه تاريخ حداقل يکصد ساله ايران است. حضور مردم حاکي از احترام به او و حمايت از تفکر ميانه روي در سياست داخلي و خارجي بود

سفير پيشين کشورمان در آلمان همچنين در پاسخ به سئوالي در مورد جانشين رهبري بعد از هاشمي افزود:

مراجع ايران معمولا 95تا 100 سال عمر ميکنند. حضرت ايت الله خامنه اي 78 سال دارند و لذا تا بيست سال آينده نيازي به بحث در مورد جايگزين رهبري نيست.

*معاون اسبق سياست خارجي شوراي عالي امنيت ملي کشورمان درپاسخ به سئوالي در مورد روابط ايران با همسايگان بعد از هاشمي بيان داشت:

يادم هست زمانيکه درآلمان سفير بودم، گنشر وزير خارجه وقت آلمان ديداري با آقاي هاشمي داشت که ريئس جمهور وقت بودند. آقاي هاشمي با ايجاد يک سيستم همکاري جمعي ، مشابه اتحاديه اروپا،توسط کليه کشورهاي خليج فارس موافقت کرد.

بعد از اين ديدار آقاي ولايتي، وزير خارجه وقت به تمام کشورهاي همسايه عرب سفر کرد و آمادگي ايران را اعلام کرد. گنشر هم به واشينگتن رفت. همسايگان عرب ما جواب مثبت ندادند و آمريکا هم مخالفت کرد.

اين ابتکار مهمترين ميراث آقاي هاشمي در روابط با همسايگان است. اگر کشورهاي عرب همسايه بخواهند، ميتوان اين ابتکار رازنده کرد و آقاي روحاني هم موافق است و مقام معظم رهبري هم هميشه نگاه مثبت به روابط خوب و همکاري با همسايگان داشته اند و لذا حامي خواهند بود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد