ايسنا/ مراسم بزرگداشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با حضور چهره‌هاي سياسي، مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي، انتظامي و ساير قشرهاي مختلف جامعه در مسجد قدس بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين محسن غرويان بابيان اين‌که «بهترين گراميداشت براي يک شخصيت اين است که در خصوص انديشه‌هاي او صحبت کنيم»، اظهار داشت: آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني يکي از ارکان اصلي انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران و به تعبير برخي بزرگان از عقلاي نظام و از اعضاي هيئت‌امناي انقلاب بود و بايد در اين اوصاف درنگ کرد و عظمت شخصيت تأثيرگذار ايشان را دريافت.

وي با بيان اين‌که «خداوند مقلب‌القلوب را شاکرم که بعد از درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني قلب‌هاي بسياري از افراد را تکان داد و به فکر فروبرد که چرا قبل از درگذشت ايشان به عمق شخصيتش توجه نکرديم»، افزود: بايد قدري فکر کنيم که نکند در زمان حيات آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به ايشان ظلم کرده باشيم، غفلت کرده باشيم، شخصيتش را نشناخته و حرف‌هايي در خصوص او گفته باشيم که در حق ايشان و شخصيتش نباشد و لازم باشد استغفارکنيم. براي مثال به دکتر بهشتي هم خيلي‌ها حرف‌هايي را نسبت دادند که بعد از شهادت مظلومانه‌شان استغفار کردند و گفتند غافل بوديم.

وي ادامه داد: حضور ميليوني مردم در مراسم تشييع پيکر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني نشان‌دهنده نوع رفتار و منش ايشان در حق مردم بود و از اين حضور ميليوني دل‌ها کشف مي‌کنيم که او مرد خدا بود.

اين روحاني اصولگرا با اشاره به اين‌که «شخصيت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بسيار گرامي و کاشف آن‌هم حضور قلوب مؤمنين بود»، ياداور شد: يک طلبه و نوجوان از روستايي اطراف رفسنجان تحصيل و جهاد مي‌کند و به درجه‌اي مي‌رسد که رؤساي جمهور و سران ديپلماتيک جهان به سفارت‌خانه‌هاي ايران رفته و در برابر عکسش اداي احترام مي‌کنند.

وي بابيان اين‌که «قانون عليت مي‌گويد هيچ معلولي بدون علت نيست»، خاطرنشان کرد: محبوبيت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني علتي دارد و آن تلاش‌ها و مجاهدت‌هاي اين شخصيت بزرگ است. آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني مصداق کلام خداست که مي‌فرمايند عزت از آن خدا، رسول او و مؤمنين است.

وي با اذعان به اين‌که «توفيق حضور در شوراي عالي آزادانديشي به رياست آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و شرکت در جلسات علمي با ايشان را داشتم»، گفت: بينش و جهان‌بيني او به دين، دنيا، سياست، حکومت و علوم دنيوي بسيار عجيب بود و با استناد به آيات قرآن پاسخگوي تمامي سؤالات در تمامي رشته‌ها بود و عموم مردم با اين بعد از شخصيت او آشنايي زيادي نداشتند و ما در جلسات علمي به نبوغ و استعداد عميقشان پي مي‌برديم.

غرويان با اشاره به اين‌که «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني يک نظريه‌پرداز بافکرهاي نو بود»، افزود: ايشان معتقد به پيوند علم و دين، دانشگاه و حوزه و همچنين تکريم اساتيد و دانشجويان بود.

وي بينش و نگرش آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني را وسيع و کلان دانست و افزود: نسبت به حرف‌هايي که به ايشان نسبت مي‌دادند بي‌توجه بود و بيشتر وقتشان را صرف افکار و افعال کلان مي‌کرد.

وي بابيان اين‌که «اسلام آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني کاربردي، مديريتي و دنيا و آخرت‌گرايانه بود»، اظهار کرد: ايشان معتقد بود اسلام بايد دنياي انسان و حکومت را مديريت کند، بايد اهل سياست بوده نظام‌هاي سياسي جهان را مطالعه کنيم و اسلام را در کنار آن‌ها ارائه کنيم و به نظريه‌پردازي در خلأ اکتفا نکنيم.

اين روحاني اصولگرا با اشاره به اين‌که «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني معتقد به اسلام رحماني بود» گفت: نبايد آن‌قدر دين را سخت و متحجرانه تفسير و ارائه کنيم که جوانان از آن فرار کنند؛ چراکه اسلام ديني است که غم، شادي، دنيا و آخرت را باهم دارد.

شاگرد سابق آيت‌الله مصباح يزدي بابيان اين‌که «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني تا آخرين روز و آخرين لحظات زندگي پربرکت‌شان مشغول کار بود» گفت: آيت‌الله مصباح يزدي هميشه از ايشان به‌عنوان فردي متواضع که همواره گوش‌به‌فرمان مقام معظم رهبري بود يادکرده و اذعان مي‌کرد که بنده درس تواضع را مي‌دهم و آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني آن را عمل مي‌کند.

وي با تأکيد بر اين‌که «سخنراني آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در کرسي ملاقات با سياستمداران جهان ، فرماندهي‌شان در جنگ و مديريت‌شان در سازندگي الگو بود»، گفت: اگر خدا بخواهد کسي محبوب دل‌ها باشد و همه عالم هم بخواهند او را ذليل کنند، نمي‌شود و بالعکس.

وي با تأکيد بر اين‌که «حضور ميليوني مردم در مراسم تشييع پيکر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني تجلي عزت ايشان بود»، افزود: اين عالم مجاهد با اشک‌هاي جاري و دل‌هاي محزون مردم بدرقه و در کنار امام، پير و مرشد خود آرام گرفت.

اين روحاني اصولگرا «عطوفت و رقيق‌القلب بودن» را از صفات ديگر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني دانست و اظهار کرد: بسياري اين را ضعف ايشان مي‌دانستند اما درواقع اين لطف الهي است که قلبي رقيق باشد.

وي در پايان با اشاره به اين‌که «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني خود را خادم مردم مي‌دانست»، خاطرنشان کرد: اميدوارم از شخصيت بزرگ ايشان الگو گرفته و ادامه‌دهنده راهش باشيم.

همچنين جاسم جادري استاندار هرمزگان بابيان اين‌که «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني ابرمرد تاريخ انقلاب بود»، گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني هم رئيس‌جمهور بود و هم رئيس‌جمهور ساز شد، هم رئيس مجلس بود و هم مجلس ساز شد و چهره خوش‌نام ايشان در قبل و بعد از انقلاب و مبارزات ايشان در پيروزي انقلاب بر هيچ‌کس پوشيده نيست.

وي افزود: آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني مکتب‌ساز شد و از همان ابتداي مبارزات بر مسير حکمت، تدبير، عقلانيت و اعتدال پافشاري کرد و به‌ دور از افراط‌وتفريط اين خط را در جامعه نهادينه کرد و امروز فکر و راه او در جامعه رشد و نمو پيداکرده است.

وي بابيان اين‌که «چهره خوش‌نام آيت‌الله هاشمي رفسنجاني قبل و بعد از انقلاب و مبارزات ايشان در پيروزي انقلاب بر کسي پوشيده نيست»، ادامه داد: ايشان درد مردم را مي‌شناخت و ياور محرومان بود و براي خود از انقلاب چيزي جز ايثار و تلاش و فداکاري برنداشت و برخلاف مطالبي که عده‌اي عليه ايشان مطرح مي‌کردند، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در مظلوميت دار فاني را وداع گفت. ايشان براي انقلاب از دارايي خود گذشت. به دليل مکنت مالي که داشت براي خيلي از طلاب قبل از انقلاب خانه ساخت و جزء ايثار و فداکاري چيز ديگري نداشت. آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني محرم راز امام راحل و مقام معظم رهبري بود. ايشان تنها سياستمدار در کشور است که رئيس‌جمهور، رئيس مجلس، فرمانده جنگ، رئيس مجلس خبرگان و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بود.

جادري بابيان اين‌که «آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همه وجود خود را براي انقلاب و نظام فدا کرد»، تصريح کرد: ايشان در هر جايگاهي حضور مي‌يافت آن جايگاه داراي عظمت مي‌شد و عده‌اي براي کوچک کردن ايشان تلاش کردند اما اراده الهي بر اين قرار گرفت که آيت‌الله هاشمي رفسنجاني باعزت زندگي کند و باعزت از دنيا برود . ملت قدرشناس ايران با حضور پررنگ خود ايشان را بدرقه کردند. ملت قدرشناس ايران به‌خوبي نشان دادند قدردان خدمتگزاران خويش هستند و از همه اقشار و گروه‌ها با حضور ميليوني در مراسم تشييع پيکر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني با يار ديرين امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامي وداع کردند.

در ادامه شيخ سيدعبدالباعث قتالي امام‌جمعه اهل سنت بندرعباس گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني از افراد ارزشمند و تأثيرگذار جمهوري اسلامي ايران بود که خدماتش در يادها باقي خواهد ماند. مردم ايران روز گذشته با حضور باشکوه خود به نحو شايسته‌اي به تکريم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پرداختند که نشان‌دهنده علاقه مردم به اين شخصيت انقلابي بود.

وي با اشاره به اين‌که «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني از ياران با وفاي انقلاب اسلامي، امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري بود» ادامه داد: تمامي مخالفان و موافقان روز گذشته با ديد تقدير از آن مجاهد خستگي‌ناپذير مراسم تشييع باشکوهي برگزار کردند.

وي با اشاره به سوابق آيت‌الله هاشمي در طول دوران انقلاب اسلامي، افزود: به راستي کساني که در جريان انقلاب قرار داشته‌اند از بدو پيروزي تاکنون بر آن‌ها شخصيت و ويژگي‌هاي آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني واضح و مبرهن است که او همواره يار همراه و وفادار انقلاب، امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري بود آيت‌الله هاشمي، لوح طلايي از خدمت از خويش به يادگار گذاشت و ملت ايران به خود مي‌بالد که چنين شخصيت ارزشمندي را در درون خود پرورش داد.

امام‌جمعه اهل سنت بندرعباس در پايان حرکت در مسير تعادل و صلح را از ويژگي‌هاي بارز آيت‌الله هاشمي رفسنجاني دانست و عنوان کرد: اين تفکر تا پايان حيات آيت‌الله رفسنجاني در وي وجود داشت.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد