ايسنا/ يک روزنامه آمريکايي با تاکيد بر اينکه «شايد توافق هسته‌اي ايران در دولت ترامپ بقا نيابد»، به نصايح تحليلگران غربي درباره اعمال فشار به تهران براي نقض برجام پرداخته است.

يک روزنامه آمريکايي در مطلبي به نقل از تحليلگران از احتمال بقاي برجام و فشارهاي غيرهسته اي واشنگتن به تهران به منظور خروج ايران از توافق هسته اي اشاره کرده است.

واشنگتن پست نوشت: «وقتي دونالد ترامپ به عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شد، انقضاي خود توافق هسته‌اي هم ممکن شد. در جريان کارزار انتخاباتي، ترامپ مرتبا از توافق ايران به بدي ياد ميکرد. او برخي اوقات متعهد به خروج از آن يا مذاکره مجدد درباره آن شد يا اينکه آن را به طوري شديد و به سختي اجرا کند که شايد اين کار باعث فروپاشي توافق شود».

انتظار مي‌رود که ترامپ رويکرد تهاجمي‌تري در قبال ايران اتخاذ کند و حتي نشان دهد که هيچ مدارايي حتي با نقض‌هاي کوچک آنچه موارد مورد توافق (در برجام) ندارد. به نظر مي‌رسد استراتژي اينطور طراحي شده باشد که فشار بر ايران افزايش يابد و آنچه منتقدان آن را عقبگرد يا تقلب (در قبال ايران) مي‌خوانند پايان يابد و همچنين اين کشور را مجبور کند اقداماتش در جاهاي ديگر در منطقه را تعديل کند».

يک تحليلگر انديشکده آمريکايي «کارنگي» درباره بقاي برجام در دولت ترامپ اينطور گفته است: «من ترديد داشتم که توافق باقي بماند حتي اگر کلينتون برنده مي‌شد اما احتمال اينکه در دولت ترامپ اين توافق به تاريخ انقضاي خود برسد، خيلي کم است».

«کريم سجادپور» ادامه داد: «من مي‌توانم سناريويي را ببينم که در آن ايران به اقدامات تحريک آميزش ادامه مي‌دهد. هم ترامپ و هم کنگره با تحريم‌هاي جديد به آن پاسخ دهند و ايران بگويد "شما تعهدتان در توافق را منسوخ کرده و ابطال کرديد. در نتيجه ما دوباره پايمان را روي پدال گاز فشار داده و برنامه هسته‌اي مان را دوباره مي‌سازيم"».

او افزود: «اما احتمال اينکه هيچ يک از طرفين بي خود و بي دليل از توافق خارج شود، خيلي کم است. هيچ يک از طرفين نمي‌خواهد مقصر پاره شدن توافق شود».

در ادامه گزارش واشنگتن پست آمده است: «ترامپ يک سال و نيم پس از حصول توافق در وين که توانايي ايران براي جمع آوري مواد لازم به منظور ساخت سلاحهاي هسته اي را محدود مي‌کند، به منصب خواهد آمد. اگرچه برخي ابعاد توافق براي 10 يا 15 سال باقي خواهد ماند اما جان کري وزير خارجه گفته که ايران بايد به بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي دسترسي "ابدي و هميشگي" به تاسيسات هسته‌اي‌اش بدهد».

رسانه آمريکايي در ادامه مدعي است که در ايران دو نگاه درباره بقاي برجام وجود دارد. يکي معتقد بر لزوم ابطال آن دارد و ديگري بر تداوم آن تاکيد مي‌کند.

واشنگتن پست نوشت: «در ميان کشورهايي که با آمريکا توافق را مورد مذاکره قرار دادند- بريتانيا، چين، فرانسه، آلمان و روسيه- ترک و کنار زدن توافق اقدامي نامحبوب و منفور است. از زماني که توافق حاصل شده، بريتانيا سفارتش در تهران را بازگشايي کرده است. بسياري از شرکتهايي اروپايي سفرهاي آزمايشي براي بررسي فرصتهاي تجاري به تهران انجام دادند و روسيه که با ايران در درگيري روسيه متحد شده، هم با هر تلاشي براي رها کردن توافق مخالفت خواهد کرد؛ اقدامي که ميتواند تمايل ترامپ براي بهبود روابط با مسکو را پيچيده کند».

«عليرضا نادر»، تحليلگر انديشکده آمريکايي «رند» در اين باره گفته است: «بسياري در جهان خواهان قطع پيوندها و روابط با ايران نيستند. اين مساله واقعا استفاده آمريکا از اهرم اقتصادي را محدود مي‌کند البته مگر اينکه ايران کاري انجام دهد که جامعه بين‌المللي را نااميد کند از قبيل انتخاب يک شخص تندرو به عنوان رئيس‌جمهور آينده».

واشنگتن پست ادامه مي‌دهد: «تحليلگران مي‌گويند که يک سياست محتمل اين خواهد بود که روي هرگونه نقض‌هاي ايران در قبال توافق هسته‌اي حتي نقض‌هاي بسيار کوچک سرمکايه گذاري شود؛ نقض‌هايي که دولت اوباما براي تصحيح آن با ايرانيها کار مي‌کرد».

تحليلگر انديشکده محافظه‌کار و جمهوري‌خواه «بنياد هريتيج» بر لزوم فشارهاي غيرهسته‌اي به ايران به منظور اجبار اين کشور به ابطال و خروج از توافق هسته‌اي پيشنهاد کرده است.

«مايکل روبين» گفت: «با تحريم‌هاي غيرهسته‌اي بيشتر، فشار به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي بازرسي بيشتر، ما مي‌توانيم آنها (ايراني‌ها) را مجبور کنيم که دکمه (ابطال برجام) را فشار دهند».با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد