باشگاه خبرنگاران/ نوزدهمين جلسه بررسي لايحه برنامه ششم در مجلس از حواشي بي بهره نماند.

هفتادودومين جلسه مجلس روايت مراجعه نمايندگان به لايحه برنامه ششم بود؛ جلسه اي که به جلسه برزخي نام گرفت.

**پيراهن مشکي

امروز هم رئيس لاريجاني بود و سايه شوک فوت آيت الله هاشمي رفسنجاني هنوز بر مجلس ديده مي‌شد، با اين حال برخي نمايندگان پيراهن مشکي خود را هنوز برتن داشتند و برخي هم پيراهن مشکي از تن درآورده بودند.

اين در حالي است که همچنان بررسي نفسگيرلايحه برنامه ششم توسعه در دستور کار مجلس بوده و امروز هم به پايان نرسيد.

**مديريت شبهه‌ناک

اما حواشي صحن علني مجلس از جايي شروع شد که محبي نيا، محبتي کرد.

وي در جريان بررسي يکي از مواد ارجاعي لايحه برنامه ششم ابتدا از زحمات فيلسوف بهارستان در مديديت جلسه تشکر کرد و گفت: از مديريت شبهه بي‌بديل شما تشکر مي‌کنيم.

در ادامه نمايندگان به واژه‌آرايي محبي نيا که مي‌خواست محبت خود را به لاريجاني عنوان کند با لبخند پاسخ دادند و در ادامه لاريجاني خطاب به نمايندگان گفت: حتما منظور آقاي محبي نيا مديريت شبهه ناک است که اين مسئله در ادامه باعث خنده نمايندگان شد.

**فاتحه‌خواني در صحن

محبي نيا در ادامه فاتحه‌اي هم خواند وي گفت شب جمعه است و بد نيست براي اموات فاتحه اي بخوانيم البته براي موادي که در لايحه برنامه ششم فوت کردند و حذف شدند(خنده)

البته لاريجاني هم که دو روز پيش از مراسم ترحيم برگشته بود در پاسخ گفت: فاتحه را معمولا جمعه ها مي‌خوانند...(خنده)

اما گذشت و گذشت تا اينکه لاريجاني مجلس را به مکتب خانه تشبيه کرد.

وي که در جريان بررسي مواد ارجاعي لايحه برنامه ششم شاهد انبوهي از پشنهادات به اين لايحه بود خطاب به نمايندگان گفت: اگر به اين نحو پيشنهاد ارائه شود امروز کار ما تمام نمي شود و چاره‌اي جز اين داريم که ...(جمعه به مکتب آورد طفل گريز پاي را ...)


**فرياد ناصر‌خان! کولرگيري در زمستان

در ادامه اما فرياد هاي ناصرخان موسوي لارگاني جلسه علني را متشنج کرد.

وي که خطاب به رئيس مجلس گفت: به چه دليلي مي‌خواهيد 2 هفته مجلس را تعطيل کنيد؟! فکر کرديد ما به حوزه‌هاي انتخابيه‌مان برويم زير باد کولر هستيم يا بادمان مي‌زنند؟!

موسوي لارگاني همچنين تصريح کرد: ما در حوزه‌هاي انتخابيه تا 12 شب دنبال بدبختي مردم هستيم.

سپس علي لاريجاني رئيس مجلس خطاب به موسوي‌لارگاني گفت: ما مي‌خواستيم رسيدگي به برنامه ششم توسعه را امروز به اتمام برسانيم تا شما به مناطق و حوزه‌هاي انتخابيه‌تان برويد، 5 هفته است که به طور مداوم نشست‌هاي علني مجلس شوراي اسلامي برگزار شده است، اما اگر نمي‌خواهيد به تعطيلات برويد، از روز شنبه هفته آينده تا پنج‌شنبه مي‌توانيم در خدمت‌تان باشيم، بنده که خودم هفته آينده در تهران هستم و مشغول کارم، اين شما هستيد که مي‌خواهيد به مناطق‌تان برويد، ما از نظر آيين‌نامه داخلي مجلس نمي‌توانيم تا پيش از پايان رسيدگي به برنامه ششم توسعه، جلسات علني پارلمان را متوقف کنيم.

**حضرت عباسي خوبه!

البته لاريجاني که امروز به دنبال اين بود تا مواد ارجاعي برنامه ششم مقداري سريعتر بررسي شود در ادامه قسمي خورد.

فيلسوف بهارستان در زمان بررسي 58ماده ارجاعي لايحه خطاب به نمايندگان گفت: بياييد کاري به اين ماده ديگر نداشته باشيد. حضرت عباسي اين ماده خيلي خوب است! البته منظور لاريجاني اين بود که اين ماده به خوبي بررسي شده و بايد تصويب شود تا اينکه در ادامه به ساير مواد لايحه رسيدگي کنيم.

**پنجشنبه برزخي !

اما ماجراي بررسي لايحه برنامه ششم که پيش بيني مي شد امروز پايان پذيرد نشد که نشد و در ادامه لاريجاني مکتب خانه را در روز جمعه تعطيل اعلام کرد و براي بررسي لايحه در روز شنبه راي‌گيري کرد.

نمايندگان اما در ادامه پس از اظهارات رئيس مجلس به برگزاري نشست بعدي پارلمان در شنبه هفته آينده راي مثبت دادند تا اينکه لاريجاني در پايان جلسه به مزاح به نمايندگان گفت: روز پنجشنبه در يک حالت برزخي تعطيلي و عدم تعطيلي قرار داريم و به نظر مي رسد شما نميتوانيد ادامه دهيد و شنبه در خدمت شما هستيم.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد