خراسان/ وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه سی ان ان، با تأکید بر اینکه دولت آمریکا تعهدات خود در برجام را انجام نداده، گفت: «به عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ برای نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را نسبت به تجارت با ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است.» ظریف چند هفته قبل هم از نامه ای اعتراضی به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده بود. نامه ای که در آن به برخی اقدامات آمریکا از جمله تصویب تحریم اخیر در سنا اشاره و موارد نقض «روح و جسم» برجام ذکر شده است. چند روز بعد ولایتی گفت اروپایی ها پذیرفته اند که آمریکا برجام را نقض کرده است.

ایران توانش را داشت اما هرگز به سمت ساخت تسلیحات شیمیایی نرفت
به گزارش فارس و ایرنا محمد جواد ظریف با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 7 بار پایبندی ایران به برجام را تائید کرده، افزود: اما در مورد ایالات متحده نمی‌توان این طور گفت. ایالات متحده تعهدات خود را انجام نداده است. ظریف در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند ممکن است بعد از برجام، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای برود، گفت: «ایران در جریان توافق و پیش از توافق به صراحت روشن کرده است که به دنبال یک برنامه تسلیحاتی [هسته‌ای] نیست. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تاکید کرده است که ادعاها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بی‌پایه است.» وزیر امور خارجه ادامه داد: «تصور می‌کنم که افرادی به دنبال هراس‌افکنی هستند. ایران سابقه روشنی دارد. ایران قربانی تسلیحات شیمیایی بود، اما هرگز از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد. ایران توانش را داشت، اما هرگز به سمت ساخت تسلیحات شیمیایی نرفت.»

می‌دانیم که تروریست‌ها از کجا می‌آیند!
در ادامه برنامه، «فرید ذکریا» مجری از آقای ظریف در مورد سفر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان و اعلام حمایت کامل او از ریاض، سوال کرد. وزیر امور خارجه در پاسخ گفت: «می‌دانیم که تروریست‌ها از کجا می‌آیند. می‌دانیم کسانی که به برج‌های تجارت جهانی حمله کردند، اتباع کدام کشورها بودند. هیچ‌یک از آن‌ها ایرانی نبودند.» وی با بیان اینکه ایدئولوژی عربستان سعودی، عامل افراط‌گرایی و تعصب کور است، تأکید کرد: النصره را ببینید، داعش را ببینید، القاعده را ببینید، هیچ کدام آن‌ها ارتباطی با اسلام ندارند و هیچ ارتباطی هم با ایران ندارند. نه فقط ایدئولوژی، بلکه پشتیبانی مالی و تسلیحاتی این گروه‌ها، از سوی دیگرانی تأمین می‌شود که خود را متحدان ایالات متحده می‌خوانند.ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد دلیل حمایت ایران از نظام سوریه، با بیان اینکه شاید معارضه و اپوزیسیون مشروعی در سوریه وجود داشته باشد و به همین خاطر هم بود که در سال ۲۰۱۳، چند هفته بعد از آنکه من به عنوان وزیر خارجه ایران منصوب شدم، طرحی 4 ماده‌ای را ارائه کردم، به برقراری آتش‌بس، گفت‌وگوی ملی، اصلاح قانون اساسی و ایجاد دولت ملی با حضور اعضای دولت کنونی به عنوان اجزای طرح قبلی ایران اشاره کرد و گفت: همین طرح بعدها مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل شد.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

فروشگاه رضوي
به نشر آگهی