تابناک/ قرار است 22 نوامبر(1 آذر) روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در شهر سوچی روسیه حول محور بحران سوریه گرد هم آیند و گفتگو کنند. نشستی که برای اولین بار در سطح سران سه کشور برای مذاکره در مورد سوریه برگزار خواهد شد و به نظر می رسد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین مقر رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که رئیسان جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه روز ۲۲ ماه نوامبر (اول آذر ماه) در شهر سوچی دیدار می کنند و مساله سوریه در دستور کار این دیدار قرار دارد.

پسکوف امروز به خبرنگاران گفت: سران ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن روند صلح در سوریه در نشست سوچی در باره مسائل این کشور گفت وگو می کنند.

شبکه تلویزیونی روسی ار.ب.کا به نقل از دیمیتری پسکوف گزارش داد: حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان سران سه کشور حامی روند صلح آستانه، در شهر سوچی درباره گام های لازم برای کاهش خشونت در منطقه، اوضاع مناطق کاهش تنش در سوریه، ارسال کمک های انسانی به این کشور و سهم کشورهای ضامن روند صلح آستانه در مذاکرات ژنو برای حل مسائل سوریه گفت وگو می کنند.

اهداف احتمالی نشست سرنوشت ساز روحانی، اردوغان و پوتین در مورد سوریه!

تاکنون هفت دور مذاکرات سوری در آستانه پایتخت قزاقستان با سرپرستی ایران، روسیه و ترکیه صورت گرفته است.

این مذاکرات از دی ماه سال گذشته آغاز و با تداوم آن صلح و ثبات به مناطق مختلف سوریه راه یافته و با توافق برای ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در این کشور، روند برقراری صلح سرعت بیشتری یافته است.

دور هفتم مذاکرات صلح سوریه در روز ۳۰ و ۳۱ اکتبر – هشتم و نهم آبان – به میزبانی قزاقستان در شهر آستانه برگزار شد، در این مذاکرات علاوه بر سه کشور ضامن آتش بس شامل ایران ، روسیه و ترکیه ، نماینده دولت سوریه ، مخالفان دولت این کشور و نمایندگان سازمان ملل متحد، آمریکا و اردن نیز به عنوان ناظر حضور داشتند.

در گفت و گوهای آستانه هفت موضوع مانند نادیده گرفتن آتش بس و تلاش برای تقویت آن، کاهش تنش ها به ویژه در ادلب و بررسی پرونده های مربوط به اسیران، زندانیان و آینده روند سیاسی سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

حال به نظر می رسد حاصل هفت دور مذاکره و نشست در آستانه قرار است در نشست روسای سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی روسیه نهایی شود. در واقع، به نظر می رسد سه کشور قصد دارند در این نشست، به توافقات نهایی مهمی در بحران سوریه دست یابند.

در همین زمینه، یک منبع آگاه در گفتگو با تابناک گفت که از نشست روسای سه کشور در سوچی دو هدف دنبال می شود:

نخست، تهران، آنکارا و مسکو قصد دارند با برگزار کردن این نشست سه جانبه در سطح روسای جمهور اهمیت توافقات حاصل شده و همکاری های سه جانبه میان خود در مورد سوریه را اعلام کنند.

دوم آنکه، آن ها در تلاش هستند که بر روی آنچه تاکنون در آستانه مذاکره کرده اند به یک توافق نهایی دست یابند و سپس پلن مشترکی را برای مذاکرات ژنو که مورد توافق همه طرفین است طراحی کنند.

از سوی دیگر، آن ها به دنبال این هستند تا طرح مشترکی را برای آینده نظام سیاسی سوریه و احتمالا فرایند انتقال قدرت قراهم کنند.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید