انصاف نیوز/ «عباس امیری‌فر»، مشاور نهاد و نزدیک ترین روحانی به احمدی نژاد در دوره‌ی ریاست جمهوری، در گفت و گویی با انصاف نیوز ضمن ارزیابی حضورش در دولت دهم و رفتارهای اخیر احمدی‌ نژاد و همراهانش، درباره‌ی انتصاب انتشار فیلم جلسه‌ی خبرگان ۶۸ به احمدی‌نژاد و طرفدارانش، گفت: من بعید می‌دانم، البته این اشکال به آقای احمدی نژاد برمی‌گردد وقتی‌که اینها می‌آیند و این کارهای غیرعقلانی را انجام می‌دهند، حالا یک‌وقتی خودش هم نه، طرفدارانشان انجام می‌دهند، خب طبیعی است که این باعث می‌شود که چنین اتهامی به این‌ها بزنند. خودشان مقصرند.

خلاصه ای از گفتگو در پی می‌آید:

برخی از تحلیل‌گران گمانه‌زنی کرده و گفته‌اند که ممکن است پخش شدن فیلم اخیر از جلسه‌ی خبرگان رهبری در سال ۶۸ به احمدی نژاد و تیمش مربوط باشد، نظر شما چیست؟

من بعید می‌دانم. باید این حرف‌ها مستند باشد. انتشار این فیلم به این شکل تقطیع شده، کار درستی نبود؛ مذاکراتی که معمولا در خبرگان برگزار می‌شود، مفصل است مثل جلسات غیر علنی مجلس. اینکه گزینشی، یک قسمتی از این فیلم را منتشر کنند آن هم در این مقطع حالت عادی ندارد.

شما حدسی در مورد منشا انتشار این فیلم ندارید؟

نمی‌دانم؛ ولی به هرحال کار خوبی انجام ندادند. ما نمی‌توانیم الان تا زمانی‌که یقین نداریم کسی را متهم کنیم، اصل این کار کار خوبی نبوده،حالا هرکسی که انجام داده. البته این اشکال به آقای احمدی نژاد برمی‌گردد وقتی‌که اینها می‌آیند و این کارهای غیرعقلانی را انجام می‌دهند، حالا یک‌وقتی خودش هم نه، طرفدارانشان انجام می‌دهند، خب طبیعی است که این باعث می‌شود که چنین اتهامی به این‌ها بزنند. خودشان مقصرند. اگر این آقایان سکوتشان را، مثل همین چند روزی که ساکتند، حفظ می‌کردند خب باعث نمی‌شد که این اختلافات دامن زده شود.

الان آقای احمدی‌نزاد کجا هستند؟ فکر می‌کنید محدودیتی برایشان اعمال شده است؟

اگر که محدودیتی ایجاد شود که اعلام می‌کنند. به نظر من بعید است. این‌ها خودشان صادقانه با مردم برخورد نکردند.

شما الان خبری ندارید که ایشان کجا هستند؟

نه خبری ندارم. ولی می‌دانم که منزل هستند. من تقریباً یکسال است که خبری ندارم. از زمانی که نهی رهبری را رعایت نکرد، بعد آن اتفاق از ایشان خبری ندارم. ما یک واقعیت را گفتیم که نظر حضرت آقا این است که به مصلحت نیست ایشان در انتخابات حضور پیدا کنند، بعد از این صحبت‌ها این‌ها از من گله‌مند شدند و به این ترتیب ما نیز ارتباط را قطع کردیم

امکان خروج هم دارند؟

بله. سرکار می‌رود. از بقیه‌ی دوستان شنیدم که ولنجک هم می‌رود. شما مطمئن باشید که اگر قرار باشد محدودیتی باشد اعلام خواهد شد. با توجه به اینکه اخبار در سطح وسیعی منتشر می‌شود، شفاف اعلام خواهد شد. این‌ها یک‎مقدار گمانه‌زنی‌ها و شایعات معاندین هستند که می‌خواهندجو را متشنج کنند. خب نظر حضرت آقا این است که می‌خواهند آرامش در کشور باشد ضمن اینکه در این شرایط باید به مطالبات به حق مردم رسیدگی شود ولی نباید تنش ایجاد شود. الان همه‌ی دنیا بسیج شدند تا اصل نظام و اسلام و ولایت را زیر سوال ببرند. لذا باید حواسمان باشد و به این اخباری که شبکه‌های مجازی معاند القا می‌کنند دقت کنیم.

گفتید که به علت چرخش از رهبری این ارتباط قطع شد؟

بله؛ همه می‌دانند که معیار همکاری من با آقای احمدی نژاد به دلیل ولایت بود و تا زمانی که حضرت آقا فرمودند که با دولت همکاری کنید ما نیز به دستور آقا آمدیم و در کار فرهنگی به آقای احمدی نژاد کمک کردیم.

تا زمانی که نظر رهبری در این قضیه بود ما نیز دنباله‌رو آقا بودیم. این را هم از امام یاد گرفتیم که در کتاب «ولایت فقیه» فرمودند ما باید تابع رهبرمان باشیم، زیرا ایشان می‌داند که با نظام باید چگونه برخورد کنیم. در این قضیه نیز ادامه‌ی همکاری بنده با آقای احمدی نژاد در صورتی بود که ایشان در خط رهبری باشد، وقتی حضرت آقا نظرشان این است که به مصلحت نیست و نباید در انتخابات حاضر شود و ایشان آمد، این را من نوعی تمرد می‌دانم.

آقای احمدی نژاد برای حضور در انتخابات استدلال آوردند، با استدلال ایشان موافق نبودید؟

استدلال آقای احمدی نژاد برای خودشان، من نظر خودم را می گویم. این استدلال را باید از خود ایشان بپرسید.

باتوجه به دوران چند روزه‌ی خانه نشینی آقای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری، آیا این خانه نشینی نوعی تمرد بود؟

شما از رهبری شنیده‌اید که گفته باشند تمرد؟ بحث ما رهبری است، آقا بعد از این اتفاق سخنرانی کردند و گفتند که «عده‌ای شایعاتی را ایجاد کرده‌اند که میان رهبری و رییس جمهور اختلاف افتاده است، در حالی که ایشان به کار خودشان ادامه می‌دهند. اگر معیار برای ما رهبری باشد، طبیعی است. در زمان امام نیز در برخی مواقع امام با برخی مسوولان اختلاف داشت و نامه‌هایی رد و بدل می‌شد، ولی این دلیل نمی‌شود که ما بخواهیم مثل آن زمان عمل کنیم. بنابراین یک مطالبی به وجود آمده بود، آقای احمدی نژاد هم به گونه‌ای صحبت کردند که جامعه برداشت اشتباهی داشت، در صورتی که این گونه نبوده است.

آیا عدم تمکین آقای احمدی نژاد در دوران انتخابات تمرد بود؟

به نظر بنده و سایر دوستان تمرد بود، اما در واقع این تمرد علنی نبود. زمانی که رهبری فرمودند که مصلحت نیست، ایشان به عمد آمد و این تمرد است. در زمان خانه‌نشینی چون خود رهبری مثل مساله‌ی انتخابات به صراحت مطرح نکردند، نمی‌توانیم آن زمان را به صراحت بگوییم که تمرد بوده است، اما برداشت من مانند سایر دوستان و رفقا تمرد بوده است. ایشان زمانی که رییس جمهور نظام است باید کار خود را انجام دهد و اگر انتقادی دارد نامه بنویسد و انتقادات خود را نیز مطرح کند.

نظر شما درباره‌ی مواضع اخیر آقای بقایی و حمایت‌های آقای احمدی نژاد چیست؟

همان‌طور که من گفتم، ایشان می‌خواهد عنوان کند که من خادم ملت هستم. با این روند که ایشان از یک حداقل متهم؛ با توجه به این که دادگاه هنوز رأی نداده است، حمایت می‌کند؛ این دون‌شان ایشان است. مردم نمی‌پذیرند، کسی که رییس جمهور ۸ ساله بوده است از فردی که متهم و ساختارشکن است این‌گونه همراهی کند.

هم امام و هم رهبری فرمودند که تضعیف قوای سه‌گانه به نفع نظام نیست. قوای مقننه، قضاییه و مجریه بازوان رهبری هستند، همه می‌توانند انتقاد کنند و هیچ اشکالی ندارد، اما تخریب و اتهام کار اشتباهی است. خود این آقایان از اتهاماتی که زده شده است گله می‌کنند و بعد اتهام می‌زنند، با چیزی که ثابت نشده است. مثلاً دختر من جاسوس نیست یا من ۶۳ حساب ندارم، با کنایه اتهام زده‌اید. اینکه من می‌گویم دختر من جاسوس نیست به این معنا است که خدای نکرده دختر شما جاسوس است، این خلاف اخلاق و رویه اسلامی است.

تناقضی که وجود دارد این است که آقای احمدی نژاد در دوران خودشان هیچ‌گاه مدافع این ارزش‌ها نبودند، اما امروز تاکید می‌کنند که دادگاه باید بصورت علنی برگزار شود؟

بله این هم صحیح است. شما آن زمان خلاف این عمل می‌کردید، الان جور دیگری عمل می‌کنید؟ بنده مصلحت آقای احمدی نژاد را می‌خواهم، زیرا بنده کسی بودم که به‌خاطر این‌ها هزینه دادم. بارها خصوصی به آقای احمدی نژاد گفتم که یک انسان عاقل سیاسی نباید حیثیت خود را برای یک متهم به باد فنا بدهد. مملکت رهبر دارد و اگر مطلبی دارید به رهبری گزارش دهید، این که علنی جو جامعه را متشنج می‌کنید این‌ها دون‌شان شماست.

آخر زنبیل به دست گرفتن یعنی چه؟ چه لزومی دارد زنبیل به دست بگیرید، این یعنی توهین به قوه قضاییه، این کارها درشان یک فرد نیست. بنده به‌عنوان یک طلبه و روحانی یک شانی دارم، ساندویچ خوردن اشکال ندارد، اما اگر بنده در خیابان راه بروم و ساندویچ بخورم، این عمل خلاف شان طلبگی است.

ایشان باید بداند که چه انتقاد بشود و چه نشود، ۸ سال رییس جمهور این کشور بوده است و برای ما هم قابل احترام است، اما یک مقدار دایره‌ی مشاورانش را زیاد کند. بنده به‌عنوان یک طلبه و روحانی در آن زمان نیز به آقای احمدی نژاد می‌گفتم که به مراجع نزدیک شوید، به امام و ولی زمان نزدیک شوید، نباید دور شوبد، اما این‌ها متاسفانه حرف من را نمی‌پذیرفتند و فاصله گرفتند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar