ایرنا/ تحلیلگران غربی اعتقاد دارند رئیس جمهوری آمریکا در بازی سیاسی خود در چارچوب برجام به دنبال آن است با ادامه شرایط کنونی، ایران را به خروج از برجام وادار سازد.
تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در چند روز اخیر «دونالد ترامپ» و همراهان وی در دولت آمریکا بر شدت حملات خود علیه توافق هسته ای با ایران افزوده اند. پس از بیانیه و سخنان تند وگاه و بیگاه ترامپ، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری این کشور نیز به تازگی در نشستی در جمع محافظه کاران تا توانست به توافق هسته ای سال 2015 با ایران تاخت و با تکرار ادعاهای پیشین در مورد فاجعه بار بودن برجام اظهار کرد که دونالد ترامپ این توافق را دیگر تایید نمی کند.
وی تلاش کرد به اشکال مختلف عزم جدی رئیس جمهوری آمریکا را برای خارج شدن از توافق نشان دهد. پنس در همین ارتباط شرط ادامه حضور ایالات متحده در برجام را تغییر رفتار تهران عنوان کرد و به شکلی تهدیدآمیز گفت: «ایران عزم ترامپ را آزمایش نکند».
هفته گذشته «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا هم رویکرد مشابهی را علیه ایران در پیش گرفت. وی این بار برخلاف گذشته، دیدگاهی نزدیک به ترامپ را از خود نشان دهد و همان ادعاهای پیشین ترامپ علیه ایران را تکرار کرد.
به نظر می رسد از آنجا که مقامات ایالات متحده تاکنون نتوانستند دستاورد قابل اعتنایی از تهدیدهای خود داشته باشند، اکنون به دنبال آن هستند با ناراضی نشان دادن خود فشارها بر دیگر طرف ها از جمله ایران را مبنی بر پذیرش خواسته های کاخ سفید افزایش دهند.
از طرف دیگر ترامپ سعی می کند تا به عنوان مقصر اصلی شکست این توافق مهم بین المللی معرفی نشود. وی در این ارتباط از اروپا درخواست می کند تا نقش بیشتری را در این مسیر ایفا و از نفوذ خود استفاده کند. بهترین گزینه برای آمریکا آن است که شرایط را به حدی برای ایران تنگ کند که تهران وادار به خروج از برجام شود.

** ابهام در تصمیم برجامی ترامپ
بر اساس قوانین داخلی آمریکا، رئیس جمهوری این کشور باید هر 4 ماه یک بار نظر خود را در زمینه توقف تحریم ها علیه ایران به کنگره اطلاع دهد. به نوشته روزنامه یو.اس.ای تودی با توجه به اینکه ترامپ آخرین بار خواستار اجرای شروطی در زمینه محکم تر کردن توافق شده بود، باید منتظر بود و دید تا 12 ماه می (22 اردیبهشت 1397) چه تصمیم خواهد گرفت. بیشتر پیش بینی ها نشان می دهند وی برجام را تمدید نخواهد کرد.
این روزنامه آمریکایی ضمن اشاره به نارضایتی ایران از شرایط پس از اجرای برجام تاکید دارد: تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تایید کرده که ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است.
به نوشته رسانه های آمریکایی، ترامپ دستاوردهای مثبت برجام را نمی بیند زیرا این توافق به یک چالش بلندمدت پایان داد اما دونالد ترامپ پی در پی به انتقاد از برجام می پردازد و آن را بدترین توافق نامیده و گفته است که دیگر آن را تمدید نمی کند. یک دیپلمات آمریکایی اعتقاد دارد خواسته کنونی و تصمیم آتی رئیس جمهوری آمریکا هنوز مشخص نیست.
روزنامه «وال استریت ژورنال» در زمینه رویکرد کشورهای اروپایی به تداوم برجام هم نوشت: اروپایی ها حاضر به مذاکرات موازی با ایران هستند اما آن ها با تضعیف برجام موافق نیستند آن هم درست در زمانی که ایرانی ها خواسته های توافق را به اجرا در می آورند.
البته این گزارش از نزدیکی تقریبی دیدگاه اروپا با آمریکا در زمینه فعالیت موشکی ایران خبر داد و افزود: در این شرایط ممکن است تحریم هایی در این حوزه علیه ایران برقرار شود اما اروپا تاکید می کند که نباید توافق هسته ای را تضعیف کرد. به نظر آن ها برجام توافق خوبی بود و ضمن تحکیم امنیت، برای همه طرف ها دستاورد برد-برد داشته است.

**بازی سیاسی ترامپ
برخی نشریات غربی در تحلیل شرایط دو گمانه مطرح می کنند. از یک سو برخی بر این باورند کاخ سفید به همکاری خود با اروپا ادامه می دهد. حتی ممکن است اروپا بتواند ترامپ را قانع کند تا برای یک دوره دیگر هم برجام را تایید کند.
موضوع دومی که در راستا و حتی دستاورد گمانه پیشین به شمار می رود، تغییر ندادن شرایط و بی ثمر ساختن برجام برای ایران است. در این شرایط ایران خود از توافق خارج می شود و طرف های دیگر بهانه لازم برای فشار بر ایران را به دست خواهد آورد.
در راستای مسیر نخست، بر اساس برخی شواهد ممکن است ترامپ یک بازی سیاسی را با ایران در پیش گرفته باشد. تارنمای روزنامه انگلیسی «دیلی اکسپرس» ضمن بیان این تحلیل آورده است: بر پایه اسناد شوکه کننده ای که از کاخ سفید فاش شده است به نظر می رسد وی از تهدید خود مبنی بر پاره کردن توافق هسته ای عقب نشینی کرده است.
ابتدای سال 2018 ترامپ ضمن تمدید 120 روزه برجام، ضرب الاجلی را تعیین کرد و تاکید داشت برای آخرین بار توافق را تمدید می کند. وی گفت اگر چند شرط وی در مورد توافق هسته ای و مسائل جانبی اجرا شد به آن پایبند می ماند. اما اکنون نشانه هایی وجود دارد که ترامپ به ادامه همین شرایط و حتی همکاری اروپایی ها امیدوار شده است.
بر اساس تحلیل این روزنامه انگلیسی، در آن زمان سه شرط اصلی ترامپ تعمیم توافق به فعالیت های موشکی ایران، بازدید بازرسان بین المللی از همه پایگاه های ایران و بخش هایی در زمینه پایان دوره برجام بود. حال اسنادی که خبرگزاری «رویترز» به آن دست پیدا کرد نشان می دهد سطح خواسته های ترامپ نسبت به آن دوره کاهش یافته است.
در زمینه رویکرد دوم کاخ سفید در تحریک ایران برای خروج از برجام نیز نشریه «نیوزویک» این خواسته درونی دولت آمریکا را به صورت یک تحلیل به مخاطبان خود ارائه کرد و مدعی شد: ممکن است ایران پیش از اقدام دونالد ترامپ از توافق هسته ای خارج شود.
این گزارش با اشاره به نارضایتی تهران از برآورده نشدن خواسته ها از برجام نوشت: ایرانی ها امیدوار بودند تا در قبال امضای توافق هسته ای بتوانند تحریم ها را متوقف سازند و اقتصاد خود را از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی به تحرک وا دارند. اما بانک های بین المللی به علت ترس از مجازات های ایالات متحده عجله ای برای ورود و همکاری با ایران نشان نمی دهند، این شرایط باعث انتقاد مقام های ایرانی شده است.
تحلیل نیوزویک مدعی شد: حتی ممکن است ترامپ بار دیگر تعلیق تحریم ها را برای یک دوره دیگر تمدید کند زیرا به گفته «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران، وضعیت کنونی برای ایران قابل تحمل نیست.
با وجود این گمانه زنی ها، بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند شکست توافق هسته ای سال 2015 ممکن است باعث بی ثباتی بیشتر و شروع یک بحران هسته ای دیگر و ناتوانی آمریکا در پایان دادن به تنش در شرق آسیا شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar