تسنیم/ به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، سناریوی مشترکی بین ترامپ و اروپایی‌ها وجود دارد تا بتوانند ملاحظاتی که رژیم صهیونیستی دارد، تحت عنوان رفع ضعف‌های برجام تأمین کنند. اروپایی‌ها باید موقعیت خود را در شرایط خروج آمریکا از برجام به اثبات برسانند.

«ابوالفضل ظهره‌وند» در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص اختلاف نظر اعضای اتحادیه اروپا درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران علی­رغم هماهنگی­‌های بین بروکسل و واشنگتن، با اشاره به اینکه آمریکا و اروپا به دنبال تأمین ملاحظات رژیم صهیونیستی در برجام هستند، بیان داشت: اروپایی­‌ها باید جایگاه مستقل خود را در توافق هسته­‌ای در قبال واشنگتن نشان دهند.
وی با توجه به وضعیتی که اعضای اروپایی 1+5 در حال حاضر در مورد برجام دارند، گفت: شرایطی که اروپایی‌ها امروز تحت عنوان حفظ برجام در آن قرار دارند، شرایط پیچیده و دشواری است. آن‌ها تلاش دارند پیرامون موضوعاتی غیر از مسئله هسته‌ای با ایران بر سر میز مذاکره بنشینند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر به بن‌بست رسیدن اهدافی که اروپایی­‌ها دنبال می­‌کردند، اشاره داشت: آن­ها با توجه به مواضع شفاف جمهوری اسلامی ایران با دشواری مواجه هستند. چون هدف اروپایی­‌ها نوعی مداخله و بی‌اعتنایی به حاکمیت ایران است. با این حال مسائل دفاعی هیچ کشوری نمی­‌تواند موضوع مذاکره باشد.

وی با اشاره به عامل اصلی بحران­‌های منطقه­‌ای و نقش بازیگران فرا منطقه­‌ای در این مسئله تأکید داشت: آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی چون انگلیس و فرانسه خود منشأ بسیاری از بحران­ها در مناطق مختلف جهان هستند. نباید فراموش کرد که آنچه در بحران منطقه­‌ای قابل مشاهده است، از سوی کمپانی‌های غرب پشتیبانی می‌شود.
ظهره‌وند با توجه به هماهنگی بین بروکسل و واشنگتن در مورد افزایش فشارها بر ایران در چارچوب مسائل غیر هسته­‌ای گفت: آن­ها می­‌دانند که طرح موضوعات دفاعی و منطقه­‌ای با چه واکنشی از طرف ایران مواجه خواهد شد. در حقیقت سناریوی مشترکی بین ترامپ و اروپایی‌ها وجود دارد تا بتوانند ملاحظاتی که رژیم صهیونیستی دارد، تحت عنوان رفع ضعف‌های برجام تأمین کنند.
وی با تأکید بر جایگاه اعضای اروپایی 1+5 در برجام و لزوم مشخص شدن این نقش، اشاره داشت: باید به اروپایی‌ها صریحاً اعلام کرد که موقعیت خود را در برجام در شرایط خروج آمریکا از این توافق به اثبات برسانند؛ به عبارت دیگر اتحادیه اروپا باید ثابت کند که به عنوان یک مجموعه مستقل از آمریکا توانایی ایفای نقش مستقل و اثرگذار در تحولات بین‌المللی دارد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

قسطي کلاب
قسطي کلاب محتوای حمایتی