فارس/ وزیر خارجه گفت: همه برجام بر اساس این بود که به آمریکا اعتماد نداشته‌ایم و طرف مقابل هم به ما اعتماد نداشت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز چهارشنبه دوم خرداد در جمع خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا خودش ارائه بسته به ایران را تکذیب کرد و این کار را اتاق جنگ روانی اسرائیل راه انداخته که نشان‌دهنده استیصال است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه همه گروه‌های سیاسی امروز باید در برابر عهدشکنی آمریکا منسجم باشند، گفت: همه برجام بر اساس این بود که به آمریکا اعتماد نداشته‌ایم و طرف مقابل هم به ما اعتماد نداشت.

ظریف با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: صحبت های آقای پمپئو بی‌حساب و کتاب و خارج از نزاکت و منطق بود که ارزش پاسخگویی ندارد.

وی افزود: فقط باید تکرار کرد که آقای پمپئو و سایر مسئولین دولت کنونی آمریکا نه تنها زندانی تصورات و توهمات غلط خود هستند، بلکه زندانی گذشته و از آن بدتر زندانی گروه های فشار فاسدی هستند که هر روز کوس رسوایی یکی از آنها بر سر بازار افکار عمومی جهان به صدا درمی آید؛ این نشان دهنده ورشکستگی سیاست خارجی آمریکا است که تبدیل به سیاست استیجاری شده است.

ظریف تصریح کرد: حرف‌های پمپئو خلاف واقع و بر اساس سیاست های شکست خورده قدیمی بود. هیچ کدام از این حرف ها جدید نبود، منتهی وی با وقاحت و شدت بیشتری مطرح کرد.

وزیر امور خارجه گفت: آمریکا با برخی سیاست‌ها که به قول خودشان سیاست تحریم‌های فلج‌کننده است، نتوانسته‌ با اجماع جهانی علیه ایران این موضوع را عملیاتی کند. می‌خواستند با اعمال آن سیاست‌ها، موجب شکاف میان مردم و مسئولین شوند اما هیچ‌گاه نتوانستند این کار را پیش ببرند، اما به هر حال برخی تأثیرات اقتصادی را گذاشت.

ظریف ادامه داد: من اطمینان دارم هم مردم ایران در برابر آمریکا محکم خواهند ایستاد. آنها شعارهای توخالی و ادعای پوشالی حمایت از مردم ایران را دارند، درحالی‌که حتی نام خلیج‌فارس را درست بیان نمی‌کنند و از طرفی اجازه نمی‌دهند که برخی مردم ما بتوانند به دیدار خانواده‌های خودشان در آن کشور بروند و یا اینکه اجازه دریافت ویزا را به مردم ما نمی‌دهند؛ اینها همه نشان از خصومت آنها با مردم ما دارد.

وی با بیان اینکه این قبیل حرف‌ها و شعارها هیچ جذابیتی برای مردم ما ندارد، گفت: آنها با این وقاحت با مردم ما صحبت می‌کنند که باعث وحدت و انسجام هر چه بیشتر مردم ما می‌شود.

وزیر امور خارجه افزود: نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد، این است که در یک زمانی آمریکا توانسته بود اجماعی را علیه ایران ایجاد کند، اما امروز کاملاً مشخص است که اجماع علیه صحبت‌های آمریکایی‌ها است و پس از سفری هم که من به چین، روسیه و بروکسل داشتم، مذاکرات فشرده‌ای را به صورت متناوب با دوستان چینی، روسی و طرف‌های اروپایی خود داشتیم که همگی به منظور برنامه‌های گسترده‌تر پیرامون خروج آمریکا از برجام است.

ظریف با بیان اینکه روز جمعه جلسه کمیسیون مشترک برجام منهای آمریکا را داریم، گفت: با خارج شدن آمریکا از برجام، آنها نمی‌توانند مانع‌تراشی در این کمیسیون داشته باشند و در آن جلسه ما به بررسی چگونگی انجام تعهدات برجامی سایر طرف‌ها خواهیم پرداخت و صرفاً در خصوص برجام مذاکره می‌کنیم و نه خواسته‌ای بالاتر از آن داریم و نه حرفی خارج از برجام در این جلسات خواهیم گفت.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: طبیعتاً خواسته‌های ما در برجام همان‌هایی است که برای مردم تبیین شده و سایر اعضای برجام باید دستاوردهای اقتصادی حاصل از برجام را برای ما متعاقب خروج آمریکا تأمین کنند. در این زمینه صحبت‌های خوبی صورت گرفته، اما الان زود است که بگوییم آیا طرف‌های دیگر برجام می‌توانند این تضمین را به ما بدهند یا نه؛ چرا که خودمان روش‌هایی داریم که در هفته‌های آینده خواهید دید.

ادامه دارد . . .
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar