ایرنا/ تارنمای دویچه وله آلمان نوشت: اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در خارج کردن کشورش از توافق هسته ای با ایران، روابط تهران و پکن را تقویت و به نزدیک تر شدن این دو کشور کمک کرده است.

دویچه وله در گزارش روز شنبه خود به سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به چین برای حضور در هجدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و نوشت: ایران اکنون عضو ناظر سازمان شانگهای است هرچند که از مدتها قبل به دنبال عضویت کامل در این سازمان بوده که روسیه و چین، رهبری آن را برعهده دارند.
این گزارش با اشاره به محوریت مذاکرات درباره توافق هسته ای ایران در اجلاس شانگهای به ویژه با توجه به خروج آمریکا از این توافق به نقل از «کِری براون» استاد مطالعات چین در کالج کینگ لندن، افزود: چین، در کنار کشورهای اتحادیه اروپا و روسیه این توافق را امضا کرده است. چینی ها از حامیان پروپاقرص برجام هستند.
این استاد دانشگاه به دویچه وله گفت: در زمان امضای توافق در سال 2015، چین طرف پیشتاز بود و این یکی از اولین همکاری های بین المللی این کشور بود. بنابراین این همکاری، برای پکن اهمیت نمادین دارد زیرا اولین بار است که چین در یک توافق چندجانبه و بین المللی شرکت داشته است.
وی افزود: فکر می کنم که خروج آمریکا از توافق چینی ها را ناامید کرد و پکن احساس کرد که واشنگتن با این اقدام، تلاش های دیپلماتیک را هدر داده است.
براون بر این باور است که چینی ها در اجلاس شانگهای درباره تعهدات شان در قبال توافق برجام، به طرف ایرانی اطمینان خواهد داد.
«بِرنت بِرگر» از کارشناسان ارشد شورای امور خارجه آلمان نیز به دویچه وله گفت: در واقع خروج آمریکا از توافق، به نفع چین است. چین متوجه چنین منافعی شده است. در گذشته تهران فناوری اروپا را به چین ترجیح می داد اما شرکت های اروپایی به دلیل تردید درباره سیاست های آمریکا از امضای قراردادهای احتمالی با ایران اجتناب کرده اند.
دویچه وله افزود: ایران و چین از روابطی قوی برخوردار هستند و پکن بزرگترین شریک تجاری ایران است. طرح جاده ابریشم و پروژه بلندپروازانه رئیس جمهوری چین برای برقراری ارتباط با دیگر بخش های آسیا و اروپا از طریق طرح های سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در بخش های زیربنایی، در تقویت همکاری های اقتصادی این کشور نقش دارد.
برگر با بیان این که ایران پل حمل و نقل بین آسیا و اروپا است، افزود: ایران، امکان دسترسی دریایی به کشورهای محصور در خشکی را فراهم می کند و اگر چین بخواهد امکان دسترسی با استفاده از قطار پرسرعت در سراسر آسیای مرکزی را داشته باشد، استفاده از کوریدورترانسپورت مرکزی کار را سریع تر می کند و موانع کمتری در رابطه با استانداردهای حمل و نقل ریلی و گمرکی نسبت به مسیر شمالی و از طریق مسکو دارد.
وی همچنین گفت: گذشته از این، ایران و چین می توانند در معاملات تجاری خود از یوان (ارز چین) استفاده کنند که مانع از کنترل بیشتر آمریکا با توجه به سلطه دلار در معاملات تجاری خواهد شد. اجلاس شانگهای فرصتی برای تهران و پکن برای تعمیق روابط تجاری و بهره مندی منحصربفردِ دوجانبه از روابط شان است.
دویچه وله در ادامه به نقل از یک تحلیلگر مسائل ایران نیز نوشت: ایران به دلیل تحریم ها به کشورهایی همچون چین روی آورده است. این دو کشور به یک میزان تحت مراقبت و بررسی های موشکانه دولت آمریکا هستند و تلاش می کنند یکدیگر را تقویت کنند. ایران به مسئولان شرکت نفتی توتال فرانسه گفته است اگر نتوانستند معافیت از تحریم ها را بگیرند، پروژه میدان نفتی پارس جنوبی به شرکت دولتی چین واگذار خواهد شد.
به گزارش ایرنا، شرکت ملی نفت ایران آبان ماه سال گذشته موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی.‌ان‎.پی.‎سی) و پتروپارس ایران امضا کرد.
اقدام دولت ترامپ مبنی بر خارج کردن آمریکا از برجام و تهدید واشنگتن به اعمال تحریم علیه شرکت های خارجی دارای همکاری با ایران، نگرانی هایی را برای شرکت های اروپایی به دنبال داشته است اگرچه اروپایی ها سخت در تلاش هستند تا مقابل اقدام های یکجانبه آمریکا بایستند و برجام و تعهدات برجامی خود را بدون آمریکا، حفظ کنند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar