رپرتاژ آگهی/سرمایه‌گذاری واژه‌ای که این روزها به گوش همه ما آشناست. این واژه که علاوه بر اقتصاد در دیگر قسمت‌های زندگی شخصی و اجتماعی‌مان تأثیرگذار است روش‌‎های مختلفی دارد که متناسب با میزان ریسک‌پذیری فرد انتخاب می‌شود. برای کسانی که تمایلی برای تحمل ریسک بالای سرمایه‌گذاری ندارند و به دنبال روشی هستند که بتوانند برنامه‌ریزی دقیقی برای سرمایه‌شان داشته باشند سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت توصیه می‌شود. این شکل از سرمایه‌گذاری اشکال مختلفی دارد:


گواهی سپرده
گواهی سپرده، سندی است که توسط یک مؤسسه سپرده‌پذیر، به‌طور معمول یک بانک، در قبال مبلغ مشخصی پول که نزد آن سپرده شده، منتشر می‌شود. این گواهی دارای سررسید و نرخ بهره معین است. این نوع سرمایه‌گذاری دو مزیت دارد، نخست اینکه سرمایه‌گذار می‌تواند به دقت بازده پول خود را محاسبه کند. دوم، زمان سررسید اصل و بهره گواهی مشخص است.

اوراق مشارکت
اوراق مشارکت یکی ار انواع اوراق بهادار است که دولت، شهرداری، شرکت‌های دولتی و خصوصی، برای تأمین اعتبار طرح‌های عمرانی یا زیرساختی در کشور، منتشر می‌کنند. مهم‌ترین مزیت اوراق مشارکت نسبت به دیگر اوراق بهادار مانند سهام، ضمانت پرداخت سود است. دارنده اوراق مشارکت اطمینان دارد که سود معین و تضمین شده‌ای را به عنوان سود علی‌الحساب، در بازه زمانی مشخص دریافت می‌کند. سود اوراق مشارکت از سوی بانک‌ها و مؤسسات مالی تضمین می‌شود.

اوراق اجاره
اوراق اجـاره یک ابزار سرمایه‌گذاری اسلامی است که دارنده آن به صورت مشاع، مالک بخشی از دارایی خواهد بود که منافع آن بر اساس قرارداد اجاره به مصرف‌کننده یا بانی واگذار شده؛ در این اوراق حق استفاده از منافع دارایی یا مجموعه ای از دارایی ها، در برابر اجاره بها از مالک به شخص دیگری منتقل می شود. سود به دست آمده از سرمایه‌گذاری در اوراق اجاره، در واقع همان مبالغ اجاره‌‌ بهایی است که خریداران اوراق، در طول دوره اجاره دریافت می‌کنند. مزیت این اوراق، بازدهـی مشخص و مطمئـن آن است. خریدار اوراق اجاره در فواصل زمانی تعیین شده، سود معینی را از ناشر اوراق دریافت می‌کند، بنابراین ریسک این اوراق در مقایسه با سهام، بسیار کمتر است. 

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت
این نوع صندوق‌ها حداقل بین ۷۰% تا ۹۰% از دارایی‌های خود را در اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. باقیمانده دارایی‌های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف ۱۰%) در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. این نوع سرمایه‌گذاری مناسب برای افرادی است که ریسک‌پذیری پایینی دارند. معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل سود تضمین شده دارند. این صندوق‌ها در دوره‌های از قبل تعیین‌شده (مثلاً ماهانه یا ۳ ماه یکبار) به سرمایه‌گذاران خود سود پرداخت می‌کنند. قابلیت نقد‌شوندگی آن‌ها نیز بالاست؛ یعنی شما به راحتی می‌توانید واحد‌های صندوق خود را به پول نقد تبدیل کنید. همچنین بیشتر این صندوق‌ها یک رُکن به نام ضامن نقد‌شوندگی دارند که معمولاً یک نهاد مالی معتبر است. از آنجاییکه این صندوق‌ها معمولاً بازدهی بیشتری نسبت به بانک دارند برای افراد کم‌ریسک که پول خود را در بانک نگهداری می‌کنند یک گزینه جذاب به شمار می‌روند.

یک روش جدید و هوشمند
ایران‌رنتر، پلتفرمی برای خرید اعتباری است که با استفاده از مفهوم متفاوت و به‌روز سرمایه‌گذاری فرد‌به‌فرد (peer to peer lending) و تطابق آن با ساختارهای قانونی و شرعی کشور به وجود آمده است.
در این پلتفرم پس از اعتبارسنجی متقاضیان خرید اقساطی، وسیله درخواستی آن‌ها در لیست «در انتظار تأمین» قرار می‌گیرد. تأمین‌کنندگان به وسیله عقد قرارداد خرید اقساطی و تأمین وجه برای خرید وسایل، اقدام به سرمایه‌گذاری در ایران‌رنتر می‌کنند. در واقع ایران‌رنتر واسطی میان خریداران اقساطی و تأمین‌کنندگان وجه وسایل یا همان سرمایه‌گذاران است.
بازدهی قابل‌توجه و ثابت این روش در مقایسه با سایر روش‌های مرسوم، توزیع و مدیریت ریسک که از طریق تعیین سقف 4 میلیونی برای خرید اقساطی صورت می‌گیرد و تقسیم سرمایه سرمایه‌گذاران میان افراد مختلف، ایران‌رنتر را به روشی هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است و می‌توان آن را به عنوان یک روش کاملاً مدرن و متفاوت برای سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت معرفی کرد. شرعی بودن این روش و ارائه پنل اختصاصی به تأمین کنندگان از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری در این پلتفرم فروش اقساطی است.
در آشفته بازار کنونی دنیای سرمایه‌گذاری، بهترین اقدام انتخاب روش‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است. این روش‌ها می‌توانند شما را از دریافت سود مطمئن کرده و ریسک از دست دادن سرمایه را به حداقل برسانند.