خراسان/ در روزهای گذشته شایعات درباره اختلافات میان هسته مرکزی دولت و همچنین استعفای معاون اول رئیس جمهور در رسانه های مختلف مطرح شد. برخی از این رسانه ها ضمن تأیید شایعه استعفای جهانگیری آن را مرتبط با اختلافات میان کارگزاران و حزب اعتدال و توسعه و عده ای دیگر آن را در اعتراض به تغییرات احتمالی دولت دانستند. با این حال روز گذشته شورای عالی اطلاع رسانی دولت در اطلاعیه ای تأکید کرد جایگاه و کیفیت رابطه آقای جهانگیری با رئیس جمهور، نیز هرگز به گونه ای نبوده است که ایشان نیاز داشته باشد با تهدید به استعفا، نظر خود را به کرسی بنشاند.
اختلاف نوبخت و جهانگیری؟
در همین حال پایگاه خبری اصلاح طلب انتخاب، شایعه استعفای جهانگیری را به نحو دیگری مطرح کرد. انتخاب در گزارش خود به اختلاف میان اعضای حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران به فعالیت های رسانه نزدیک به نوبخت اشاره کرد و به نقل از این رسانه ها نوشت: اعضای این حزب که بعضا در مسئولیت های ارشد اجرایی دولت نیز حضور دارند مدتی است تلاش ‏می کنند تا با فاصله گرفتن از مرکزیت دولت و شخص رئیس‌جمهوری خود را مطالبه‌گر نشان دهند و با ادبیات نقادانه رفته رفته خود ‏را مهیای انتخابات بعدی مجلس و سپس ریاست جمهوری کنند‎.‎‏
انتخاب در ادامه این گزارش مدعی شد: جهانگیری که معتقد است هیچ کاره است و عموم اختیارات در دستان واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور است، در جلسه ای با حضور روحانی و برخی مقامات دولتی، مجدد آمادگی خود را برای استعفا قبول کرده ؛ اما این بار برخلاف دفعات پیشین، رئیس جمهور مخالفتی نکرده و با سکوت خود، از سخنان معاون اول گذر کرده است! با این حال یک منبع آگاه در گفت و گو با ایسنا با تکذیب استعفای جهانگیری اظهار کرد: تصویرسازی‌های غیرواقعی از رقابت‌های خیالی درون دولت به نحوی که گویی جریانات مختلفی در دولت مشغول مبارزه مستمر با یکدیگر هستند یا کابینه به مثابه یک شرکت سهامی است آن هم در شرایطی که کشور درگیر جنگ اقتصادی تحمیلی از سوی بدخواهان جهانی و منطقه‌ای است و دولت متمرکز به حل مشکلات مردم است اقدامی ناپسند و خلاف مصالح ملی است. محمدباقر نوبخت در همین زمینه و در پیامی در توئیتر تصریح کرد: «حضور دکتر جهانگیری در کابینه، نقطه قوت دولت دکتر روحانی است. همواره شاهد مواضع منطقی و امیدآفرین از ایشان بوده‌ام.» اما این پایان ماجرا نبود و انتخاب پس از تکذیب خبرش از مقاومت رئیس جمهور در این باره، تدبیری نو و ماموریتی جدید به جهانگیری خبر داد و به نقل از یک منبع مطلع مدعی شد: «رئیس جمهور در این باره، از تدبیری نو و ماموریتی جدید به جهانگیری خبر داد.» انتخاب نوشت: پس از حملات رسانه های متعلق به سخنگوی دولت به جهانگیری برای اصرار بر استعفا و حتی خروج از کابینه بدون رضایت رئیس جمهور، اخبار رسیده به «انتخاب» حکایت از آن دارد که روحانی برای از بین بردن اختلافات و تزریق نیرو و روحیه ای جدید به جهانگیری، با ماموریت ویژه به معاون اول خود موافقت کرده است. این ماموریت، انتصاب ویژه جهانگیری به ریاست ستاد ویژه اقتصادی با اختیارات ویژه و منحصر به فردی است که در برابر جنگ اقتصادی غرب علیه کشورمان ایجاد خواهد شد. اعضای دیگر این ستاد، وزیران اقتصادی و دیگر دستگاه ها و سازمان های حاکمیتی هستند.
ناراحتی از یک انتصاب؟
روز سه شنبه روزنامه اصلاح طلب اعتماد در گزارش خود با تأیید شایعات درباره استعفای معاون اول رئیس جمهور، دلیل استعفای جهانگیری را انتصاب احتمالی نهاوندیان در بانک مرکزی ذکر کرد و نوشت: شنیده می‌شود پس از مطرح شدن نهاوندیان به عنوان گزینه ریاست بانک مرکزی، جهانگیری تصمیم به قطع همکاری با دولت گرفته است. در واکنش به این ادعا، شورای اطلاع رسانی دولت روز گذشته در اطلاعیه ای تصریح کرد: روابط آقای دکتر جهانگیری و دکتر نهاوندیان، همیشه بر پایه همکاری نزدیک و صمیمانه بوده است. این اطلاعیه همچنین ضمن تکذیب انتصاب نهاوندیان در بانک مرکزی افزود: جایگاه و کیفیت رابطه آقای جهانگیری با رئیس جمهور، نیز هرگز به گونه ای نبوده است که ایشان نیاز داشته باشد با تهدید به استعفا، نظر خود را به کرسی بنشاند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar