ایسنا/ سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در مصاحبه‌ای اعلام کرد: مبنای همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تعهدات پذیرفته شده کشور بوده و آژانس هیچ‌گونه دسترسی فراتر از این تعهدات ندارد.

کاظم غریب‌آبادی اظهار کرد: هر کشور عضو معاهده عدم اشاعه (NPT)، تعهداتی را تحت موافقت‌نامه جامع پادمان برای اظهار مواد و فعالیت‌های هسته‌ای خویش به آژانس پذیرفته است (این موافقت‌نامه مصوب سال ١٣٥٤ مجلس شورای ملی است). از این‌رو، چنان‌چه در هر یک از اماکن یک کشور عضو معاهده، ماده هسته‌ای نگهداری شود، باید به آژانس اظهار شود و آژانس نیز برای صحت اظهاریه‌ها، فعالیت‌های راستی‌آزمایی خویش را انجام خواهد داد.

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: تمامی کشورهایی که به نوعی پروتکل الحاقی را پذیرفته و اجراء می‌کنند، باید تمامی فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط با چرخه سوخت هسته‌ای، از جمله فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی را به آژانس اظهار کند. طبیعی است در این راستا، در برخی موارد از آنجا که اساتید دانشگاهی نتایج تحقیقات خود را در قالب مقالات در ژورنال‌های معتبر علمی جهانی، کنفرانس‌ها یا سمینارها منتشر می‌کنند، آژانس از این طریق نیز از کشور مربوطه، در صورتی که آن فعالیت باید اظهار می‌شد، سوالاتی را مطرح یا درخواست دسترسی می‌کند.

سفیر کشورمان تاکید کرد که دو دسته تعهدات کشورها تحت موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی برای تمامی کشورها یکسان بوده و این‌گونه نیست که برخی دسترسی‌ها صرفا از جمهوری اسلامی ایران انجام شوند. از آنجا که ایران پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجراء می‌کند، از این‌رو به الزامات آن نیز پایبند است و برخی دسترسی‌ها در این چارچوب و بر اساس تصمیمات سطوح عالیه نظام انجام می‌شوند.

وی افزود: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه‌ها یا اماکن دیگر وجود ندارد و هر آنچه که انجام شده، طبق تعهدات کشور است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین اذعان کرد که جمهوری اسلامی ایران در تاسی به خط قرمز ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری، در بازدیدهای آژانس به هیچ وجه مجوز مصاحبه با دانشمندان و اساتید کشور (چه در سازمان انرژی اتمی و چه خارج از آن) را صادر نکرده و آژانس نیز تا کنون درخواستی در این زمینه نداشته است، چرا که از پاسخ ایران به خوبی آگاه است.

غریب‌آبادی تاکید کرد که با وجود تعهدات کشور، سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه آژانس با دانشگاه‌ها، کاملا سیاست سخت‌گیرانه و محدود است. طبیعتا در این چارچوب، حفاظت از مرزهای علمی و دستاوردهای پژوهشی کشور، از اولویت‌های مسوولان ذی‌ربط بوده، ضمن این که سوالات یا بازدید آژانس از یک دانشگاه به منزله ضرورت توقف یا تعطیلی فعالیت مورد نظر نیست، بلکه به این معناست که فعالیت های کشورها، تحت تعهدات‌شان باید به آژانس اظهار شوند.

نماینده دائم کشورمان در آژانس در پایان تصریح کرد که اجرای تعهدات کشور در هر حوزه‌ای، مادامی که به آن تعهدات پایبند هستیم و از آن‌ها خارج نشده‌ایم، جزو سیاست‌های اصولی نظام است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar