فارس/ یک رسانه آمریکایی گزارش داده دولت مراکش در صدد است از سیاست‌های افراطی دولت فعلی آمریکا علیه ایران بهره‌جویی کند.

دولت مراکش در صدد است از سیاست‌های افراطی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران برای پیشبرد طرح خود در مناقشه ارضی در صحرای غربی با اعضای جبهه «پولیساریو» استفاده کند.

به نوشته وبگاه خبری المانیتور، «ناصر بوریتا»، وزیر امور خارجه مراکش هفته جاری قبل از سفر به واشنگتن در مصاحبه‌‌ای گفته بود با مقام‌های آمریکایی درباره ارتباط ادعایی میان گروه حزب‌الله لبنان و «جنبش‌های جدایی‌طلبی» در صحرای غربی رایزنی خواهد کرد. «رباط» امیدوار است حمایت‌های آمریکا از مواضع خود در خصوص این منطقه ثروتمند را تقویت کند.

«بوریتا» در مصاحبه با رسانه راست افراطی «بریت‌بارت» گفت: «ما در این دولت، فرصت داریم. باید کاری کنیم که این اتفاق بیفتد. ااینکه آنها در مواضعشان در خصوص ایران صریح هستند برای ما فرصت است.»

سفارت مراکش در واشنگتن به المانیتور گفته دیدار روز دوشنبه میان «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه مراکش که اولین دیدار میان سران دو کشور بعد از قطع روابط دیپلماتیک مراکش با ایران بود، رویدادی سالانه بوده که از آن انتظار حصول نتیجه‌ای معین وجود نداشته است.

مراکش در ماه اردیبهشت با متهم کردن ایران به حمایت از جبهه «پولیساریو»، روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرد. این اتفاق، اندکی بعد از آن رخ داد که وزیر خارجه مراکش در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز حزب‌الله را به ارسال موشک برای جبهه پولیساریو متهم کرد.

ایران، حزب‌الله و پولیساریو، هر سه اتهامات مراکش را رد کرده‌اند. «مولود سد»، نماینده جبهه پولیساریو در واشنگتن، در مصاحبه با المانیتور گفته که مراکش این اتهامات جهلی را مطرح ساخته تا از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام منتفع شده و «کشورهای سنی حاشیه خلیج فارس را خشنود کند.»

او گفت: «آنها قبلاً این روش‌ها را امتحان کرده‌‌اند. تلاش کردند بگویند ما کمونیست هستیم. موثر واقع نشد. بعد گفتند جزو القاعده هستیم. آن هم موثر نبود.»

المانیتور نوشته افزایش ارتباطات میان مراکش با رسانه‌های دست راست اسرائیلی که مورد علاقه ترامپ و حلقه معتمدان او هستند از تلاش‌های تعمدی این کشور برای اثرگذاری بر واشنگتن خبر می‌دهند.

روزنامه‌نگاری که مصاحبه اخیر با وزیر خارجه مراکش را انجام داده «کارولین گلیک» است که قبلاً مشاور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بوده است. او در ماه می، در یادداشتی برای بریت‌بارت از آمریکا خواسته بود از مراکش در برابر ایران حمایت کند.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ايران مهربان
سيل آگهی