خبرگزاری صدا و سیما/ یک نشریه فرانسوی در تحلیلی درباره اوضاع سوریه نوشت : ایران، روسیه و ترکیه کاری کردند که غرب در سوریه فقط ناظر باشد.
نشریه ژورنال دو دیمانش در مطلبی با عنوان " سوریه : چگونه روسیه، ایران و ترکیه غربی ها را پشت سر گذاشتند"، نوشت: از این پس قدرت های غربی در سوریه خارج از بازی قرار دارند و این ایران، روسیه و ترکیه هستند که به تدریج ابتکار عمل را در دست می گیرند.
روسیه، ایران و ترکیه حضور غربی ها را در سوریه به درجه ناظر تنزل داده اند. مسکو و آنکارا روز دوشنبه توافقی برای اجتناب از حمله مرگبار به استان ادلب امضا کردند که آخرین پایگاه مهم تروریست هاست. ایران که در این مناقشه، همچون روسیه از بشار اسد حمایت می کند از این توافق استقبال کرد و آن را نمونه یک " دیپلماسی مسئولانه" خواند ؛ توافقی که یک بار دیگر ناتوانی غربی ها را به تصویر کشید . اوضاع در سوریه چگونه به این نقطه سیده است؟
ژورنال دو دیمانش نوشت: مداخله روسیه در حمایت از اسد در سپتامبر 2015 جریان جنگ را به سود اسد تغییر داد. ظرف چند ماه، نظام سوریه کنترل بخش بزرگی از کشور را در اختیار گرفت. از یک سال قبل ، به عنوان مثال ، موضع فرانسه تغییر کرده است. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در حالی که دیپلماسی این کشور مدتها بر کنار رفتن اسد از قدرت متمرکز بود ، ژوییه 2017 اعلام کرد:" ما یک هدف اصلی داریم: ریشه کنی تروریست ها ، همه گروه های تروریستی بدون توجه به رویکردها و جهت گیری هایشان. اراده ما بر این است که راه حل سیاسی درازمدت ارائه کنیم و در این بستر کنار رفتن بشار اسد از قدرت برای من یک پیش شرط جهت مداخله فرانسه محسوب نمی شود".
باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا که برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بعد از خروج مشابه از عراق دلمشغولی داشت، هرگز با مداخله نظامی گسترده در سوریه موافق نبود. دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز اواسط آوریل گذشته اعلام کرد زمان بازگشت به خانه فرارسیده است و ماموریت ائتلاف علیه داعش را پایان یافته تلقی کرد. با وجود آنکه فرمان بازگشت به خانه صادر نشده است اما این تصمیم از خروج تدریجی واشنگتن از صحنه مناقشه سوریه حکایت دارد.
فیصل ایتانی کارشناس شورای آتلانتیک می گوید: " آمریکا به بازپس گیری باقی سوریه توسط نظام این کشور رضایت داده است. بعد از قبول این مهم در جنوب، در دمشق، در حلب و در باقی کشور، آمریکایی ها دیگر هیچ اعتباری در میدان ندارند و فاقد ابزار فشار هستند."
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ديجيليت
ديجيليت آگهی