فارس/ وزیر خارجه فرانسه می‌گوید نگرانی‌های فرانسه از فعالیت‌های ایران و خواسته‌های پاریس در همین راستا را در ملاقات نیویورکی خود با ظریف، به همتای ایرانی منتقل کرده است.

«ژان ایولودریان» وزیر خارجه فرانسه در نشست با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود، ادعاهای پیشین پاریس در خصوص جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد.

فرانسه در طی مذاکرات منتج به اجرایی شدن برجام، بارها در موضع مخالفت با خواسته‌های مذاکره‌کنندگان ایرانی ظاهر شد.

امروز وزیر خارجه این کشور که برای شرکت در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک آمده، در اقامتگاه خود میزبان ظریف بود. پیش از این لوموند به نقل از لودریان از لزوم احترام همه به برجام و حفظ روابط معمول با ایران در حوزه‌های داروسازی و کشاورزی گزارش داده بود.

یکی از پرونده‌های مشهور همکاری ایران و فرانسه در زمینه‌های درمانی، «پرونده خون‌های آلوده» است که در سال ۱۳۷۳ در مجلس شورای اسلامی علنی شد؛ انستیتو «مریو» فرانسه فرآورده‌های خونی آلوده به ایدز به ایران فروخته بود و این فرآورده‌ها به ۹۷۶ بیمار هموفیلی تزریق شد.

ژان ایو لو دریان امروز پس از دیدار با محمدجواد ظریف، در توئیتر نوشت: «گفت‌وگویی رو در رو با جواد ظریف، همتای ایرانی خودم. حفظ توافق هسته‌ای و یادآوری خواسته‌های ما در خصوص اقدامات نگران‌کننده ایران (در دستور این نشست بود).»

پس از خروج ۱۸ اردیبهشت ترامپ از برجام، به رغم اصرار شفاهی اروپایی‌ها و بخصوص فرانسه به «حفظ توافق هسته‌ای»، دو شرکت پژو و سیتروئن که با شرکت‌های خودروساز ایرانی، شرکتی مشترک ثبت کرده بودند، از ایران رفتند.

فرانسوی‌ها اعلام کردند که شرکت‌های خصوصی اختیار کامل در حوزه بازاریابی خودشان دارند و دولت مرکزی نمی‌تواند چیزی را به آنها دیکته کند. پاریس همزمان از اختیاری که برای خود برای دخالت در امور داخلی ایران قائل بود استفاده کرد و بارها اعلام کرده ایران باید برنامه موشکی خود را طبق خواسته اروپا و آمریکا، محدود کند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ايران مهربان
سيل آگهی