میزان/ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای سلامی به نقل از هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نوشت که پخش مستند دری‌اصفهانی خلاف وظایف نمایندگی نبود.

جواد کریمی‌قدوسی به نقل از «هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان» نوشت: «از آنجا که پیش از این، فیلمی در کمیسیون امنیّت ملّی و سیاست خارجی مجلس به نمایش گذاشته شده و بخشی از آن را صدا و سیما پخش کرده و محتوای آن محرمانه نبوده است این اقدام آقای کریمی قدّوسی خلاف وظایف نمایندگی تشخیص داده نشد. کما اینکه آقای دری‌اصفهانی به ۵ سال زندان به جرم جاسوسی محکوم شده است».

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان محتوای مستند دری‌اصفهانی را محرمانه ندانست
بررسی سوال «جواد کریمی‌قدوسی نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی» از «محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه فعلی و نماینده پیشین ایران در سازمان ملل»، آخرین دستور کار ۱۱ شهریور نمایندگان مجلس بود.
جواد کریمی‌قدوسی در بخشی از وقت خود، از اتاق فرمان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد بخش‌هایی از مستندی را که در اختیار آنها قرار داده است پخش کنند و پخش نیز شد. این مستند درباره عبدالرسوال دری‌اصفهانی بود که به زعم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اقدام به جاسوسی کرده و اطلاعات مهم ایران را به دشمنان داده است.
جوادکریمی قدوسی نیز گفت امروز آن مستند را به طور کامل در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد داد.
البته بعد از پایان صحبت‌های بخش دوم کریمی‌ قدوسی، مسعود پزشکیان که اداره جلسه را برعهده داشت گفت محمد جواد ظریف درخواست برگزاری جلسه علنی کرده است.
وی افزود: افرادی که در این جلسه از آن‌ها نام برده شد حق دفاع برای آن‌ها محفوظ است.
پزشکیان ادامه داد: وزارت اطلاعات کلیپ پخش شده را قبول ندارد لذا این موضوع جای بحث دارد بنابراین در جلسه علنی برای مردم این موضوع شفاف خواهد شد.
نایب رئیس مجلس در پاسخ به برخی از نمایندگان که درخواست ارائه اخطار داشتند، خاطرنشان کرد: موضوعات مطرح شده توسط آقای کریمی قدوسی نیازی به اخطار ندارد تنها این موضوعات نیاز به بررسی دارد و افرادی که از آن‌ها اسم برده شد حق دارند که از خود در برابر اتهامات دفاع کنند.
پس از طرح سوال جواد کریمی‌قدوسی و ارائه توضیحات محمدجواد ظریف، موضوع «وارد بودن یا نبودن سوال کریمی‌قدوسی از ظریف» به رای نمایندگان گذاشته شد و نتیجه به قرار زیر است:

از ۲۹۰ نماینده مجلس دهم، در حین رای‌گیری فقط ۲۰۶ نماینده در صحن علنی حضور داشتند یعنی ۸۴ نماینده غایب بودند.
از ۲۰۶ نماینده حاضر نیز فقط ۱۹۵ رای اخذ شد یعنی ۱۱ نماینده علی‌رغم حضور در صحن علنی در رای‌گیری شرکت نکردند.
از ۱۹۵ رای اخذ شده نیز ۶۷ نفر موافق سوال کریمی‌قدوسی و ۱۱۹ نفر مخالف آن بودند و ۹ نماینده نیز با رای ممتنع اعلام کردند نظری ندارند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید