ایرنا/ نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می گوید: به عنوان فردی که هیچ گاه اصلاح طلب نبوده ام معتقد هستم برجام اثرات زیادی داشت اگر برجام بی تاثیر بود چرا پس از تضعیف آن توسط آمریکا ، دچار مشکل شدیم.

جهانبخش محبی نیا روز دوشنبه در نشست بحران اقتصادی، تحریم یا سوء مدیریت گفت : کسانی که می گویند برجام خیانت بود سخنان خائنانه می زنند.
این نماینده مجلس گفت: پیش از برجام در فاصله سال های 2012 تا سال 2015 میلادی رشد منفی اقتصادی را تجربه کردیم اما با به نتیجه رسیدن برجام شاهد رشد اقتصادی حتی تا حدود 15 درصد بودیم .
وی که در دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی سخن می گفت، افزود: برای به بحث گذاردن مشکلات اقتصادی کشور اول باید از واژه بحران به یک تعریف و برداشت واحد برسیم.
محبی نیا ادامه داد : از طرف دیگر وقتی می خواهیم به مشکلات اقتصادی کشور بپردازیم باید خود را از اردوگاه های سیاسی خارج کنیم چرا که معمولا در نزاع های سیاسی حقیقت گم می شود بنابراین نباید وارد این بازی ها شویم.
وی با بیان این معتقد هستم امروز ما دچار بحران اقتصادی هستیم ، گفت: در نشست ها خیلی از مسولان وجود بحران اقتصادی را رد می کنند اما به جد به وجود بحران معتقد هستم. دلیل این ادعا هم شاخص و آمارهای اقتصادی کشور است.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود : رشد اقتصادی کشور دچار نوسان است یک زمانی که برجام اجرا می شود رشد را می بینیم بعد به یکباره رشد منفی می شود، این نشان دهنده بحران در کشور است. شاخص های دیگر ما هم چون بیکاری، بافت های فرسوده، نقدینگی و.. نشان دهنده بحران است. در حال حاضر رشد نقدینگی بسیار بالا است .
وی با بیان اینکه 70 درصد نقدینگی کشور در دست یک درصد مردم است، گفت: در جلسات برای کنترل نقدینگی مطرح می کنند که باید مازاد سرمایه و مستغلات دولت یعنی 50 هزار میلیارد تومان را که در حال سکون است، به فروش برسانیم تا سرمایه را از دست مردم خارج و فریز شود و منع رشد تصاعدی نقدینگی شویم .
وی با انتقاد از کسانی که می گویند تحریم ها اثر ندارد، گفت: تحریم ها اثرات خود را بر کشور ما گذاشته است ، در حال حاضر یکی از اثرات تحریم ، قطع سیستم بانکی با بانک های ما است که باعث مشکلات زیاد در ارتباطات بانکی شده است ، توجه داشته باشید که ما از اول انقلاب همه نوع تحریم ها را درک کردیم.
محبی نیا ادامه داد: در سال 58 در اوج انقلاب 80 درصد بودجه کشو عمرانی بود یعنی در زیر ساخت ها هزینه می کردیم اما در سال جاری بودجه عمرانی کشور کمتر از 20 درصد است که این میزان هم اعتبار ریالی نیست بلکه دولت اسناد مالی می دهد که نقد نیستند.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مشکل اقتصاد ایران اول از همه سیاسی است بنابراین معتقد هستم امروز فقط اقتصاد دانان نمی توانند مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند بلکه برای حل مشکلات نیازمند مطالعات بین رشته ای هستیم.

** انتقاد از صدور برخی احکام اعدام
وی با انتقاد از صدور احکام اعدام برای کسانی که به عنوان اخلالگر اقتصادی بازداشت شده اند گفت: با اعدام چند نفر مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد از طرف دیگر با این گستردگی اعدام ها امکان اشتباه هم وجود دارد و اعدام یک بیگناه به معنای اعدام یک ملت است.

**پیشینه تحریم ایران
وی سپس به سابقه تحریم کشور پرداخت و گفت: اولین تحریم های ما از زمان اشغال لانه جاسوسی آمریکا آغاز شد ما باید به این بازاندیشی در مورد این حادثه نیاز داریم تا ببینیم چرا این اتفاق افتاد .
وی ادامه داد: همه دولت ها آمریکا ما را تحریم کرده اند ما چرا در مورد حوادث تاریخی مهم کشور ما که تاثیر گذار بوده اند بازاندیشی نمی کنیم مثلا چرا در مورد جنگ باز اندیشی نمی کنیم؟
محبی نیا با بیان این جمله که همه دولت ها گفتند می خواهیم اقتصاد ایران را از نفت جدا کنیم ، اما امروز وابستگی ما به نفت بیشتر شده است ، افزود: این مسئله مربوط به تحریم ها نیست بلکه از مدیریت غلط ما است.

** دو مقطع اوج تحریم
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: دو مقطع اوج تحریم داریم یکی بعد از اشغال لانه جاسوسی و دومین مقطع هم ورود به انرژی هسته ای بود. اشغال لانه جاسوسی سیاست خارجی ما را تحت تاثیر قرار داد و سیاست خارجی کشور منفعل شد.
وی با بیان اینکه ما تا آخر خط تحریم ها رفته ایم ، گفت: ذیل هفت منشور شورای امنیت در شان جمهوری اسلامی نبود درست است که غرب نگاه سلطه جویانه دارد اما هم نباید با هوشمندی انقلابی خودمان اجازه این کار را می دادیم. بعضی افراطیون ما خارج از دین ، به دین نگاه می کنند که این امر ضد دین است.

** تحریم ها آثار جدی به کشور زد
محبی نیا ادامه داد : تحریم ها آسیب جدی به کشور زد که مدتی تلاش کردیم ریاکارانه این امر را پنهان کنیم در حالی که متوجه نبودیم نمیتان فشار به مردم را پنهان کرد مثلا مگر ما می توانیم این را انکار کنیم که در برخی تکنولوژی سه نسل از دنیا عقب تر هستیم.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخشی از سخنان خود با اشاره براینکه بیان شاخص های منفی به معنی تسلیم شدن نیست و باید امیدوار هم باشیم ، گفت: روزنامه نیورک تایمز در مقاله ای نوشته است انعکاس شاخص های اقتصای ایران را در کف خیابان نمی بینیم و به شکست ترامپ در تحریم ایران اذعان گرده است
وی ادامه داد : اظهارات نیویورک تایمز به این علت است که نه صفی برای بنزین تشکیل شده است، نه بانک ها تعطیل و نه سوپر مارکت ها خالی شده اند ، ترامپ می خواست با تحریم ها نظام را از بین ببرد که نتوانست .
محبی نیا افزود: درآمدهای نفتی در نیمه اول امسال تحقق پیدا کرده است ما نقت را 55 دلار در نظر گرفته بودیم که درحال حاضر هر بشکه نفت را 80 دلار می فروشیم ، پرداخت های اعتباری در حوزه عمرانی تا حد زیادی انجام شده اما دولت در پرداخت بدهی تامین اجتماعی و بدهی بانک ها ناموفق بوده است
وی با بیان اینکه در مشکلات اقتصادی کشور هم تحریم ها و سوء مدیریت اثر گذار بوده است ، گفت: در روابط بین الملل و سیاست خارجی خود نیازمند باز اندیشی هستیم البته باید مصالح کشور و انقلاب را هم در نظر بگیریم تا بتوانیم از این وضعیت خارج شویم. چرا که این شرایط سیاست خارجی برای ما سوده نیست.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سپس افزود: در داخل کشور هم باید عقب نشینی هایی صورت بگیرد ، عده ای باور کنند که این کشور را نمی توان بدون اصلاح طلبان اداره کرد و از طرف دیگر هم اصلاح طلب وقتی قدرت می گیرند نباید فکر کند که باید دست به اصلاحات تند و رایکال بزند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید