فارس/ آخرین بازمانده گروه 53 نفری که به اتهام مرام اشتراکی دستگیر و در دادگاه رضاخانی محاکمه شده بودند، در سن 102 سالگی درگذشت.

انور خامه‌ای فرزند یحیی کاشانی، از مجتهدان برجسته دهه‌های ۱۲۶۰ تا ۱۲۹۰ خورشیدی است. خامه‌ای در 29 اسفند سال 1295 به دنیا آمد وی در سال ۱۳۱۳ در دانشکده صنعتی در رشته مهندسی شیمی به تحصیل پرداخت و توانست تحصیلات خود را تا مقطع دکترا ادامه دهد.
او از نخستین دانشجویان مهندسی شیمی است که در مدرسه عالی تهران (دانشگاه صنعتی) در این رشته تحصیل کرده‌است.
خامه‌ای در زمان دانشجویی با محفل‌های شبانه دکتر تقی آرانی و بعدازآن به گروه ۵۳ نفر پیوست. در سال ۱۳۱۶ گروه ۵۳ نفر به اتهام توطئه و مرام اشتراکی بازداشت شدند درنتیجه او نیز به شش سال زندان محکوم شد که در مهرماه ۱۳۲۰ با یک سال تخفیف از زندان آزاد شد.
او در سال ۱۳۲۲ به عضویت حزب توده درآمد و با اغلب اعضای اصلی آن از گروه ۵۳ نفر بودند هسته مرکزی حزب را تشکیل داد. انور خامه‌ای در کادر روزنامه «رهبر» ارگان حزب توده بود.
او به علت اعتراض به سیاست‌های کمیته مرکزی حزب توده در دی‌ماه ۱۳۲۶ به همراه خلیل ملکی، جلال آل احمد، فریدون توللی و تنی چند از حزب توده انشعاب کرد.
با شکل‌گیری جنبش ملی شدن صنعت نفت، او و چند تن از همفکرانش روزنامه «جهان ما» و «حجار» را منتشر کردند؛ اما بر اثر کودتای ۲۸ مرداد بازداشت شد. خامه‌ای برای تحصیل در رشته اقتصاد به دانشگاه هایدلبرگ رفت. سپس در همین رشته در دانشگاه فرایبورگ آلمان ادامه تحصیل داد و موفق به کسب دکترا شد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید