ایسنا/ بک مرجع تقلید شیعه گفت: جای منبرهای اثرگذار که شراب‌خور و رباخوار را ترک می‌داد و بی‌نماز را نمازخوان می‌کرد در کشور خالی است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، امروز، ۲۶ دی ماه، در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم با قرائت روایت «مَنْ تَعَلَّمَ بَاباً مِنَ اَلْعِلْمِ لِیُعَلِّمَهُ اَلنَّاسَ اِبْتِغَاءَ وَجْهِ اَللَّهِ أَعْطَاهُ اَللَّهُ أَجْرَ سَبْعِینَ نَبِیّاً»، گفت: امام صادق (ع) در روایتی فرمودند که اگر کسی درس بخواند تا هم خودش را بسازد و هم به دیگران تعلیم دهد ثواب ۷۰ نبی را به او می‌دهند.

وی با تأکید مجدد بر اینکه باید درس بخوانیم تا خود و دیگران را نجات دهیم، اظهار کرد: فرق عابد و عالم در این مسئله است؛ زیرا عابد فقط خودش را نجات می‌دهد، ولی عالم هم خود و هم دیگران را از گرداب گناه و گمراهی نجات می‌بخشد.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه در کشور جنایات، دزدی، خیانت و فساد بالا رفته است، بیان کرد: امروز منبری‌های تعلیمی و تبلیغی سازنده و مؤثر که شراب‌خور را پای منبر توبه می‌داد و رباخوار را وادار به ترک و بی‌نماز را نمازخوان می‌کرد، کم داریم.

وی با بیان اینکه باید منبرها تعلیمی و تبلیغی شده و عواطف مردم تحریک شود، اظهار کرد: مبارزه با فساد تنها وظیفه دولت نیست و روحانیت، طلاب و مبلغان هم در این زمینه مسئول هستند و اگر منبر ما چنین باشد بار دولت سبک و جامعه بیشتر به راه می‌آید.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه از شاخصه منبر خوب میزان اثرگذاری در مخاطب اثر و ایجاد تحول است، اظهار کرد: قید دیگر منبر خوب این است که برای خدا باشد و اگر این دو شرط یعنی تأثیرگذاری و جلب رضای خدا در یک منبری جمع شود خداوند اجر ۷۰ نبی را به او می‌دهد.

این مفسر قرآن افزود: برخی ممکن است بگویند اعطای اجر ۷۰ نبی ظلم است، ولی ظلم نیست، زیرا گرچه اجر ۷۰ نبی را به ما می‌دهند، ولی به همان میزان و بیشتر، اجر به انبیاء هم که این راه را به ما نشان دادند، اعطا خواهد شد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کاشت مو کلينيک دائر
کاشت مو آگهی