ایرنا/ رسانه های داخلی با توجه به فرار رسیدن سومین سالگرد توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5، موسوم به برجام، از زوایه دید خود به این توافق و مسایل پیرامون آن پرداختند.

رسانه های اصلاح طلب امروز (پنجشنبه 27 دی ماه) به مواردی همچون دستاوردهای برجام؛ ماندن یا نماندن در برجام؛ مخالفان و موافقان برجام؛ اتحاد دشمنان کشورمان در صورت خروج ایران از برجام؛ اشاره کرده اند. بی دستاوردی برجام، ادعای رای آوردن روحانی با وعده های سیاست خارجی؛ سه اقدام فوری هسته‌ای در صورت خروج از برجام؛ از جمله محورهای مطرح شده در رسانه های اصولگرا و یا نزدیک به این طیف است.

رسانه های اصلاح طلب
......................................
** دستاوردهای برجام
در ستون سرمقاله روزنامه ابتکار یادداشتی با عنوان ' برجام از منظری دیگر' منتشر شده است. در بخشی از این مطلب می خوانیم: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ایران در چارچوب برجام، خروج از فصل هفتم منشور ملل متحد بود.
ماده 42 فصل هفتم منشور که قطعنامه 1929 ایران را در ذیل آن تعریف کرده بود، به جامعه جهانی اعلام می‌کند که کشور ذیل این ماده، تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی است و تمامی نظام بین‌الملل موظف هستند با این تهدید مقابله کنند. اهمیت خروج ایران از فصل هفتم منشور زمانی دو چندان می‌شود که بدانیم تمامی کشورهایی که ذیل آن تعریف شده بودند در نهایت با حمله نظامی قدرت‌های بزرگ مواجه شده و ایران تنها کشوری بود که بدون حمله نظامی توانست طی فرآیند مذاکرات هسته‌ای از ذیل آن خارج شود.
در همین رابطه بسته شدن پرونده PMD به عنوان ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران نیز یکی دیگر از دستاوردهای توافق هسته‌ای بود که به موازات آن حق غنی‌سازی اورانیوم سه درصد و تحقیق و توسعه در صنایع هسته‌ای ایران از امتیازهای دیگر مذاکرات هسته‌ای قلمداد می‌شود. این دستاوردها در حالی به دست آمد که روند مذاکرات هسته‌ای به همکاری و مراودات اقتصادی و تجاری نیز پیوند خورد. در همان زمان نوعی مسابقه آمد‌و‌شد میان مقامات خارجی به‌خصوص غربی برای سفر به ایران شکل گرفته و در خلال این سفرها زمینه قراردادهای تجاری مانند خرید هواپیما و بازگشت شرکت‌های بزرگ خارجی به ایران ایجاد شد.

** دستاوردهای برجام
روزنامه ابتکار نیز تیتر نخست خود را به موضوع برجام اختصاص داد و عنوان 'گل‌ یا پوچ ایران در ماجرای برجام' برگزیده است. در این مطلب می خوانیم: بعد از سال‌ها تلاش دیپلماتیک برای حل اختلاف با جامعه جهانی همراه با تحریم‌های شکننده و نزدیک به دوسال مذاکرات طاقت‌فرسا و جدی بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با 6 قدرت جهانی موسوم به 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین شش ماه بعد از توافق طرفین، سرانجام برنامه اقدام جامع مشترک از 26 دی سال 94 به اجرا درآمد. اقدامی که موافقان و مخالفان زیادی در ایران و آمریکا داشت. البته در کمال ناباوری برخی منتقدان برجام در ایران، همسو با سیاست‌های نتانیاهو و عربستان بر طبل عدم همراهی از برجام می‌کوفتند. برجامی که خروج ایالات متحده آمریکا از آن نشان داد دستاوردهای زیادی برای ایران داشته است که ترامپ برای خروج از آن لحظه‌شماری می‌کرد و بالاخره تصمیمش را اجرایی کرد.

** ماندن یا نماندن در برجام
روزنامه شرق در صفحه نخست خود گزارشی با عنوان 'کدام فرجام در انتظار برجام' منتشر کرده است. روزنامه شرق در این گزارش به گفت و گو با عباس ملکی، یکی از دیپلمات‌های باسابقه ایرانی، پرداخته است.
بر اساس گزارش این روزنامه، 'ملکی' در پاسخ به سوالی مبنی بر 'این روزها یکی از بحث‌های پردامنه در رسانه‌ها موضوع ماندن یا نماندن در برجام است و به نظر برخی که از ابتدا مخالف برجام بودند، اکنون به واسطه خروج آمریکا از برجام و آنچه درمورد کانال مالی اروپا می‌گذرد باید از این توافق خارج شد. اگر بخواهید به این طیف پاسخ دهید به نظر شما برجام اکنون چه مزیتی برای ایران دارد؟' بیان داشته است: به نظر من منافع ملی کشورها با یکدیگر متفاوت است. برخی کشورها با برهم‌زدن نظم جهانی و برخی با پایبندی به نظم جهانی، منافع ملی خود را تضمین می‌کنند. برخی کشورها، مدام در حال برهم‌زدن نظم جهانی و ایجاد بحران هستند. پایبندی به منافع جهانی، منافع برخی کشورها را بیشتر تأمین می‌کند و برخی دامن‌زدن به بحران‌ها منافع آنها را تأمین می‌کند.
تارنمای فرارو نیز این گفت وگو را بازنشر داده است.

** مخالفان و موافقان برجام
'دست‌انداز‌های برجام' عنوانی است که روزنامه شرق برای ستون سرمقاله خود به کار برده است.
در این یادداشت به قلم 'فریدون مجلسی' تحلیلگر روابط بین‌الملل، آمده است: تاریخ مخالفت داخلی و خارجی با برجام به پیش از امضای آن بازمی‌گردد. وزیر خارجه پیشین سعودی در واپسین روزهای عمر ملک عبدالله برای جلوگیری از امضای این توافق جهانی، سراسیمه به وین رفت. نتانیاهو به واشنگتن و به کنگره رفت، نمایندگان کنگره آمریکا برای اوباما خط‌ و‌نشان کشیدند، در داخل نیز دلواپسان در آستانه هر دور مذاکره از اقدامات نومیدکننده و حتی لنگه‌کفش‌پرانی به ماشین ظریف خودداری نکردند. بعد از امضا نیز از هر دو سو عملیات تخریب با موفقیت آغاز و برجام عملا خنثی شد. برخی در داخل پس از بن‌بست‌سازی گفتند و می‌گویند که نگفتیم برجام کلاه بزرگی بود که بر سرتان گذاشتند؟! ترامپ و متحدان عرب و اسرائیلی‌اش نیز می‌گویند نگفتیم چه کلاه بزرگی بر سرمان رفت؟

** اتحاد دشمنان کشورمان در صورت خروج ایران از برجام
به گزارش روزنامه عصر ایران، حسن بهشتی پور ، کارشناس سیاست خارجی، در گفت وگو با این روزنامه، گفت: خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند. واقعیت این است که برجام از ابتدا هم قرار نبود کل مشکلات را حل کند؛ قرار بود بخشی را حل کند که کرد. اما همه روی این توافق دارند بعد از برجام در شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه ما صادر نشد. یا شورای حکام که 12 قطعنامه علیه ایران تصویب و پیش زمینه‌ای فراهم کرده بود تا پرونده به شورای امنیت برود، بعد از برجام قطعنامه‌های مثبت صادر کرد و پرونده ایران بخصوص درباره پی ام دی را بست. منتقدان برجام مرتب این دستاورد را نادیده می‌گیرند و فقط روی این مانور می‌دهند که برجام قرار بود به تحریم‌ها پایان بدهد....الان برجام سبب اختلاف امریکا و اروپا شده است؛ چین و روسیه نیز با اتکا به همین روش ایران توانسته‌اند مدافع کشورمان باشند. خروج ایران از برجام یعنی با دست خود اروپا، چین و روسیه که الان با ما در این زمینه اشتراک نظر دارند را به سمت امریکا و عربستان سعودی سوق بدهیم.... فراموش نکنیم خروج از برجام یعنی دوستان‌مان را تشویق کرده‌ایم سمت جبهه مخالف ما برود؛ در صورت خروج از برجام با چین، روسیه و هند هم نمی‌توانیم کار کنیم.

رسانه های اصولگرا
...............................
** بی دستاوردی برجام
روزنامه کیهان زیر عنوان 'بسته پر از هیچ SPV به جای انجام تعهدات برجامی اروپا' آورده است: اکنون سه سال از روز آغاز اجرای تعهدات 1+5 ذیل برجام سپری شده است. علاوه‌بر بی‌دستاوردی برجام، در حال حاضر بیش از 2 هفته از آغاز سال 2019 سپری شده است و جز وعده‌های پوچ، چیزی از بسته اروپایی و spv نصیب ایران نشده است. کانال مالی اروپا (spv) حتی اگر اجرایی نیز بشود، چیزی فراتر از نفت در برابر غذا و دارو نیست.
همچنین این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان ' موج تحریف و تقلیل اهداف برجام در فصل پاسخگویی' نوشت: گفتنی است همزمان با سومین سالگرد اجرای توافق هسته‌ای، دولتمردان و چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای حامی آنان که دستشان خالی از ادله و مدارکی که نشان دهد توافق هسته‌ای دستاورد ملموس و محسوسی را برای جامعه ایرانی به همراه داشته ، به جای عذرخواهی از ملت و تلاش برای جبران این خسارت محض به تحریف و تقلیل اهداف آن روی آورده‌اند.

به نوشته تارنمای مشرق نیوز، محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، درباره نظر برخی چهره‌ها مبنی بر لزوم ادامه مذاکرات با اروپا بر سر موضوع موشکی گفت: ما با طناب پوسیده‌ اروپایی‌ها به چاه برجام رفتیم و این افراد ابتدا باید بگویند برجام چه منافعی برای ما در پی داشته است که بخواهیم این مذاکرات را با موضوعات دیگر ادامه دهیم. لذا هر گونه مذاکراتی که نحوه‌ آن را غربی‌ها مشخص کنند حتماً صادقانه نیست و آنها اهداف شوم خود را در پی این درخواست‌ها دنبال می‌کنند.

رجا نیوز هم در مطلبی آورده است: سه سال پس از بتن‌ریزی در صنعت هسته‌ای کشور، دولت روحانی هنوز با وعده‌های پوچ غربی‌ها بازی می‌خورد. اکنون سه سال از روز آغاز اجرای تعهدات 1+5 ذیل برجام سپری شده است. علاوه‌بر بی‌دستاوردی برجام، در حال حاضر بیش از 2 هفته از آغاز سال 2019 سپری شده است و جز وعده‌های پوچ، چیزی از بسته اروپایی و spv نصیب ایران نشده است. کانال مالی اروپا (spv) حتی اگر اجرایی نیز بشود، چیزی فراتر از نفت در برابر غذا و دارو نیست.

** سه اقدام فوری هسته‌ای در صورت خروج از برجام
به گزارش روزنامه صبح نو، جمهوری اسلامی ایران قادر است در صورت خروج از برجام با سرعت سه گام ابتدایی برای بازگشت به روند گذشته و همچنین مقابله با دشمنان را انجام دهد، این اتمام حجتی است که رییس سازمان انرژی اتمی با اتحادیه اروپا کرد و برنامه‌های جمهوری اسلامی را برای بازگشت به شرایط پیش از برجام تشریح کرد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کاشت مو کلينيک دائر
کاشت مو آگهی