ایران/ ایران در موضوع برجام صبر پیشه کرده است، اما ماجرای حضور سرزده شش دیپلمات کشور اروپایی در دفتر سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و موضوعی که برخلاف انتظارها در این نشست مطرح شد، به چنان درجه‌ای از تنش و حساسیت رسید که عراقچی اجازه نداد آنها سخنان خود را ادامه دهند و اعلام کرد که «دیدار تمام است».
اگرچه مقام‌های ایران طی چند هفته و ماه گذشته در پی اعلام اروپایی‌ها برای نهایی کردن سازوکار اجرایی برجام و تأمین منافع اقتصادی کشورمان صبر پیشه و حتی تأکید کردند که برای حفظ این توافق معطل اروپایی‌ها نمی‌مانند و روی شرکای تجاری آسیایی خود هم حساب می‌کنند، اما ماجرا با حضور نابهنگام سه دیپلمات اروپایی در وزارت خارجه شکل دیگری پیدا کرد.
10 روز پیش بود که اتحادیه اروپا اعلام کرد بخشی از وزارت اطلاعات ایران و دو ایرانی به ‌نام‌های سعید ‌هاشمی مقدم به‌همراه اسدالله اسدی در فهرست تروریسم‌ اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. تصمیمی که برپایه ادعای چند کشور عضو این اتحادیه از جمله دانمارک، هلند و فرانسه گرفته شده بود که مدعی بودند ایران در عملیات ترور یا برنامه‌ریزی برای ترور مخالفانش در این کشورها نقش داشته است. این رویداد در حالی رخ داد که منابع آگاه ایرانی همان موقع از برگزاری یک نشست محرمانه میان دیپلمات‌های اروپایی و ایرانی در وزارت خارجه ایران یک روز پیش از این تحریم‌ها خبر داده بودند. حالا منابع دیپلماتیک ایرانی و غربی از جمله خبرگزاری رویترز اطلاعات تازه‌ای را از جزئیات آن منتشر کرده‌اند؛ جزئیاتی که موضوع تنش را بر خلاف انتظارات نه به برجام که به موضوع فعالیت‌های موشکی ایران مرتبط می‌کند. خبرگزاری رویترز به نقل از چهار دیپلمات ادعا کرده که در این دیدار که در ساختمان وزارت خارجه ایران، میان طرف ایرانی با دیپلمات‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک انجام شد، اروپایی‌ها بدون بیان جزئیاتی از این نشست گفته‌اند که دیگر نمی‌توانند آزمایش‌های موشکی ایران و اقدامات این کشور برای ترور برخی افراد در خاک اروپا را تحمل کنند. اما همزمان با این خبر رویترز، منابع دیپلماتیک کشورمان جزئیات بیشتری از این نشست را اعلام کردند.
یک منبع آگاه به «ایران» گفت که دیپلمات‌های چند کشور اروپایی بدون اعلام قبلی در دفتر عراقچی حضور پیدا کردند و برخلاف انتظارات که گمان می‌رفت دلیل حضورسرزده آنها توضیحاتی پیرامون دلایل تأخیر اروپا برای تأمین خواسته‌های ایران در چارچوب برجام باشد، مسأله فعالیت‌های موشکی ایران بود. چنانکه یکی از دیپلمات‌های اروپایی حاضر در این نشست قصد داشته کاغذی را که پیشتر با هدف محکوم کردن فعالیت‌های موشکی ایران نوشته شده بود، قرائت کند که عراقچی فرصت این کار را از او می‌گیرد.
طبق شنیده‌های «ایران» معاون سیاسی وزیر امور خارجه اجازه نمی‌دهد تا ادعاهای طرف مقابل ادامه پیدا کند و می‌گوید:«فکر می‌کردیم آمده اید تا از کم کاری‌های خود درباره برجام بگویید یا درباره تروریست‌هایی که در اروپا پناه داده اید، توضیح دهید و عذرخواهی کنید.»
عراقچی بعد از این اظهارات، خاتمه جلسه را با گفتن اینکه«دیدار تمام است»، اعلام می‌کند. او سپس از جلسه خارج شده و در را محکم می‌بندد و می‌رود. در حالی که دیپلمات‌های اروپایی تلاش کردند یادداشت خود را تحویل مقام‌های ایرانی دهند، اما از طرف ایرانی، هیچ کس آن را تحویل نگرفت و سرانجام اروپایی‌ها دست خالی باز می‌گردند. یک روز بعد از این جلسه بود که اتحادیه اروپا نام دو ایرانی را در فهرست تحریمی خود قرار داد.
حالا رویترز در پی این نشست ناتمام از ناامیدی دیپلمات‌های اروپایی برای گفت‌و‌گو با ایران در حوزه‌هایی فراتر از مسأله هسته‌ای خبر داده است. این در حالی است که مقام‌های ایرانی بارها موضوع فعالیت‌های موشکی ایران را در چارچوب دکترین دفاعی ایران اعلام کرده که امنیت هیچ کشوری را تهدید نمی‌کند. با این حال پیگیری این موضوع از سوی دیپلمات‌های اروپایی آن هم در شرایطی که ایران با‌وجود پایبندی به تعهداتش در چارچوب برجام، منافع اقتصادی خود را تحقق نیافته می‌بیند، جای پرسش دارد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید