ایرنا/ معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا(اینستکس - INSTEX)باید گسترش یابد و نباید فقط به مایحتاج عمومی و دارو محدود شود.

سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه روز دوشنبه درحاشیه مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که نظر روسیه درخصوص سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا چیست؟،اظهار داشت : با ایستادگی و اصرار ایران، روسیه وسایر کشورهای علاقمند به این ساز و کار، می توانند آن را تنظیم کنند.
وی افزود: در زمان حاضر اطلاعات چندانی از مکانیسم اروپا برای حمایت از مبادلات تجاری با ایران جز آنچه که از طرف مقام های اروپایی و تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) و بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شده نمی دانیم.
به گفته ریابکوف، فاز اول کار مکانیسم مالی اروپا ماهیت اولیه خواهدداشت و مشارکت در این ساز و کار برای کشورهای ثالث بسته است.
وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی خواسته های مشخصی راازایران مطرح کرده اند،اظهارداشت:مامعتقدیم که مطرح کردن خواسته های مصنوعی و غیرواقعی غیرسازنده است، نباید به اعلام شرایط و طرح خواسته پرداخت بلکه باید اقدامات عملی را (برای اجرای ساز و کار مالی اروپا) به اجرا درآورد.
معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: فقط نباید به ارسال خوار و بار و مایحتاج اولیه و دارو که از فهرست تحریم های یکجانبه و فراملی آمریکا کنار گذاشته شده، اکتفا کرد.
وی ادامه داد: برای اینکه ایران کارایی این مکانیسم را ببیند وفرصت برای تضمین بازرگانی قانونی با کشورهای ثالث را کسب کند اتحادیه اروپا باید از رویکردهای کنونی خود برای حل مسائل بالاتر برود.
مقام روس خاطرنشان کرد: باید با انتخاب درست، تصمیم صحیح و لازم را برای همکاری های مناسب گرفت و درها را برای همکاری های اقتصادی با ایران گشود.

**خواسته های اروپا درباره برنامه موشکی ایران برای رضایت آمریکا مطرح می شود
معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به پرسش دوم خبرنگار ایرنا در خصوص دیدگاه روسیه درباره درخواست های ادعایی مطرح شده از سوی برخی مقام های اروپایی در خصوص برنامه موشکی ایران نیز گفت: اتحادیه اروپا و بخش سیاست خارجی این اتحادیه خواستار کاهش یا توقف برنامه موشکی ایران شده اند و ما این رویکرد را تلاش آنها برای کسب رضایت آمریکا می دانیم.
وی افزود: اروپایی ها نمی توانند این واقعیت را درک نکنند که برنامه موشکی ایران تهدید نیست؛ آن (برنامه موشکی ایران) مجموعه ای از اقدامات برای تحکیم توانمندی دفاعی ملی ایران است.
ریابکوف گفت: ایران با توسعه برنامه موشکی حق قانونی برای دفاع از خود را تحقق می بخشد و ما می دانیم که در خاورمیانه کشورهایی وجود دارند که برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای امنیت ملی خود می دانند.
وی خطاب به خبرنگار ایرنااین را هم گفت که من یک بار دیگر تاکید می کنم که مصاحبه ای که با شبکه آمریکایی سی ان ان داشتم از سوی برخی رسانه ها مورد سوء استفاده قرار گرفت.
ریابکوف افزود:برای ما امنیت اسرائیل اهمیت و اولویت دارد اما گفتن این مطلب به معنای آن نیست که ما حملات غیرقانونی اسرائیل به اهدافی در سوریه که با ایران در ارتباط هستند یا از نیروهای ایرانی کمک می گیرند را قانونی می دانیم و آن را قابل وتوجیه می دانیم.
وی ادامه داد:این گفته هم به آن معنی نیست که به امنیت اسرائیل (رژیم صهیونیستی)هم باید بی توجه باشیم، ما معتقدیم که برای حل مسائل منطقه باید در مسیری حرکت کرد که گفت و گوهای منطقه ای آغاز شود نه اینکه مانند آمریکا کمپین ضدایرانی و ضدسوری به راه انداخت و برای ایجاد ناتوی عربی در منطقه خلیج فارس تلاش کرد.
معاون وزیر خارجه روسیه با تاکید بر لزوم اجرای طرح ایجاد محدوده عاری از سلاح هسته ای در منطقه خاورمیانه خاطرنشان کرد: تصادفی نیست که روسیه از این طرح در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت کرد.
وی تصریح کرد: خواسته های طرف های غربی درباره برنامه موشکی ایران هدفی جز تضعیف ایران و اعمال فشار بر این کشور را دنبال نمی کند.
ریابکوف تصریح کرد: اطمینان دارم ایران بدون توجه به این اعمال خصمانه، اقدامات لازم برای تحکیم توانمندی دفاعی خود را ادامه می دهد.

** ایران و روسیه به سوی استفاده از ارزهای ملی حرکت می کنند
معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سومین پرسش خبرنگار ایرنا درباره امکان استفاده بازرگانان ایرانی از سیستم بانکی روسیه در عصر جدید و پس از تحریم گفت: در مورد سیستم پرداخت های بانکی بین ایران و روسیه فکر می کنم که متخصصان ما در چارچوب همکاری های بانکی در این مورد گفت وگو می کنند.
وی افزود: در همکاری در پرداخت ها با ارزهای ملی دو کشور پیشرفت های قابل توجهی به دست آمده و ما باید به آن ادامه دهیم.
ریابکوف ادامه داد: این به ایجاد بلوک های سایت هسته ای اراک و طرح های خط آهن در ایران مربوط می شود. روسیه چنین سیستم های ارز ملی را با چین و چند کشور دیگر اجرا کرده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید